שתף קטע נבחר

"האפיפיור לא יגיע לארץ בגלל כתובת ביד-ושם"

בזמן שבוותיקן שוקלים האם להעניק תואר קדוש לאפיפיור בזמן השואה, פיוס ה-12, הודיע קרדינל כי הכס הקדוש לא יגיע לישראל כל עוד לא תוסר הכתובת, לפיה שתק פיוס נוכח השואה

משבר ביחסי ישראל והוותיקן? פטר גומפל, אחד הקרדינלים בוותיקן, אמר כי האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לא יגיע לישראל כל עוד לא יוסר כיתוב מתמונתו של האפיפיור פיוס ה-12 ביד ושם - לפיו הוא שתק נוכח שואת יהודי אירופה. כך דיווחו היום (שבת) כלי תקשורת באיטליה. זמן קצר לאחר שפורסמו דבריו של גומפל, נמסר מהוותיקן כי הם מתנערים מההתבטאות.

 

האפיפיור הוזמן לבקר בישראל, ביקור הדורש תיאום ממושך של מספר חודשים. גורם בוותיקן אמר כי אם האפיפיור יבקר בארץ,

בעוד שהכתובת לא הוסרה הדבר יהווה "סקנדל לקתולים". גומפל אמר: "הכנסיה הקתולית רוצה יחסים טובים עם ישראל, אך קשרים כאלה יכולים להיבנות רק על יחסי גומלין".

 

דובר משרד החוץ לתקשורת הישראלית, יוסי לוי, סיפר כי בירושלים שיגרו תגובה לסוכנות הידיעות האיטלקית לאחר פרסום הדברים. "אנו איננו מתערבים בתהליכי הקדושה של אפיפיור כזה או אחר, אבל יש לנו מה לומר על תפקידו ההיסטורי של פיוס ה- 12, בעל האישיות והתפקיד ההיסטורי השנוי במחלוקת במלחמת העולם השנייה, בה יהודים נשלחו למחנות הריכוז".

 

"כל עוד הוותיקן מונע את כניסת ההיסטריונים לארכיונים, השאלה ההיסטורית תישאר כאובה ופתוחה. אנו רוצים להמשיך בדיאלוג המצוין שלנו עם הוותיקן, האפיפיור הוא אורח רצוי. אנו לא מתייחסים לאמירה של גומפל כמייצגת את מוסדות האפיפיור", אמר לוי.

 

עוד נמסר ממשרד החוץ, לאחר ההבהרה של הוותיקן: "ההתבטאות החריגה של האב גומפל לא מצאה אוזן קשבת בוותיקן, והבהרה שפרסם הוותיקן בעצם מסדירה את העניין לשביעות רצוננו".

 

בתוך כך, אתמול הזהיר ארגון הגג של יהודי צרפת כי הפיכת פיוס ה-12 לקדוש עלולה לפגוע ביחסים בין יהודים לנוצרים. בתום מלחמת העולם השנייה נשמעה ביקורת חריפה על התנהלותו של האפיפיור בתקופת השואה, בטענה כי הוא לא עשה די למניעת פעולות ההשמדה של יהודי אירופה.

 

ביולי 2006 הודיע הוותיקן על שחרור לפרסום של המסמכים משנות כהונתו של האפיפיור פיוס ה-11 - האפיפיור שקדם לפיוס ה-12. לפי פרשנים שונים, הכנסייה הגיעה להחלטה זו, בעיקר מתוך רצון להסרת החשדות נגד פיוס ה-12. תקוות הכנסייה היא שהמידע שייחשף יבהיר את עמדותיו הברורות של הקרדינל, האפיפיור לעתיד, נגד המשטר הפשיסטי בפרט, ונגד הגזענות בכלל. ברקע מהלך זה עומדת ככל הנראה גם השאיפה של כמה מבכירי הכנסייה לפתוח במהלך שיביא בסופו של דבר להכרזתו של פיוס ה-12 כקדוש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכתובת על פיוס ביד-ושם
צילום: איי אף פי
בנדיקטוס ה-16
צילום: AP
מומלצים