שתף קטע נבחר

ניצולת הטיטניק מכרה רכוש כדי לממן בית אבות

כשמלווינה דין בת החודשיים הגיעה לניו יורק עם אמה לאחר ששרדו את טביעת האוניה טיטניק, העניקו להן תושבי העיר מזוודה ובה ביגוד וחפצים, כדי לסייע להן בבניית החיים החדשים שלהן. כעת, יותר מ-96 שנה לאחר היום ההוא, המזוודה הזו מסייעת לדין הקשישה, הניצולה האחרונה של הטיטניק, לעבור את שנותיה האחרונות בבית אבות סיעודי.

 

דין החליטה לערוך מכירה פומבית, בה מכרה את המזוודה הקטנה שניתנה לה, וכן חפצים אחרים שהיו איתה על סיפון האונייה, כדי לשלם עבור בית האבות. במכירה, שנערכה אתמול (שבת) בדרום אנגליה, נמכרה המזוודה ביותר מ-18 אלף דולר. רווחי המכירה הסתכמו ב-53,906 דולרים - פי עשרה מהסכום הראשוני שהתכוונה דין לגייס.


המזוודה של מלווינה נמכרה ב-18 אלף דולר (צילום: AP)

 

הפריטים נמכרו במהלך מכירה פומבית של מזכרות מהאונייה טיטניק, ששקעה ב-14 באפריל 1912, כשהתנגשה בקרחון ארבעה ימים לאחר שהפליגה מנמל סאות'המפטון שבאנגליה. בבית המכירות הנרי אלדריג' ובנו, סיפרו כי בין הפריטים הנוספים שמכרה דין היו גם תמונות נדירות של הטיטניק ומכתבים שקיבלה מהקרן לניצולי הטיטניק.

 

דין בת ה-96 מתגוררת בבית אבות פרטי בעיר סאות'המפטון מאז ששברה את הירך לפני כשנתיים. למרות שבבריטניה קיים חוק המחייב מתן שירותי בריאות בחינם, בית האבות שבו מתגוררת דין מספק שירותים נרחבים יותר, ולכן גובה תשלום מהקשישים השוהים בו.

 

בלילה של ה-14 באפריל 1912 היתה אליזבת גלדיס "מלווינה" דין התינוקת היחידה על סיפון האונייה השוקעת. באונייה לא היו מספיק סירות הצלה עבור 2,200 הנוסעים ואנשי הצוות.

דין, אמה ג'ורג'טה ואחיה ברטראם, היו בין 706 הניצולים, רובם נשים וילדים, שהועלו על הספינה קרפטיה. אביה היה בין 1,500 הנספים.

 

דין היא כעת הניצולה היחידה שנותרה בין החיים. הניצולה האמריקנית האחרונה ליליאן אפסולנד מתה בשנת 2006, בגיל 99. ניצולה בריטית נוספת, ברברה ג'ויס, מתה בנובמבר אשתקד, בגיל 96.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלווינה דין. היתה רק בת חודשיים כשניצלה
צילום: AP
מומלצים