שתף קטע נבחר

זירת הקניות

אל-קאעידה מאיים בג'יהאד נגד היערות

"סאנדיי אקספרס": ארגוני ביון במערב חוששים שפעילי טרור של אל-קאעידה ינסו לפגוע במערב על ידי הצתת שריפות ענק ביערות. באתרי אינטרנט המשמשים את הארגון יש קריאה למוסלמים לשרוף יערות. המטרה: פגיעה בשירותי החירום, בתיירות, ביזבוז ניכר של משאבים ופגיעה כלכלית ארוכת טווח

ארגון אל-קאעידה מאיים לפתוח בחזית חדשה במאבקו נגד המערב: חזית הסביבה: גורמי מודיעין מערביים אמרו כי יירטו מסרים של פעילי הארגון, המאיימים להצית שריפות יער מסביב לעולם כדי לזרוע בהלה ולפגוע בכלכלת המערב.

 

על פי דיווח בעיתון הבריטי "סאנדיי אקספרס", בשיחות שיורטו מדברים הפעילים באופן מפורש כמעט על הצתת שריפות. בהודעה אחת נאמר: דמיינו כיצד, לאחר כל הנזק שייגרם, ארגון ג'יהאד יקח אחריות על שריפת היערות. אתם יכולים לדמיין את האימה שהדבר יגרום לאנשים בארצות הברית, אירופה, רוסיה ואוסטרליה".

 

אוסטרליה היא אכן יעד פוטנציאלי לשריפות ענק שכאלה. שנים של בצורת קשה השאירו חלקים נרחבים ביבשת יבשים וצחיחים, והמישורים הפתוחים והרחבים של צמחיה נמוכה מקלים על התפשטות האש.

 

מומחים הסבירו כי הצתת שריפות יער באירופה, ארצות הברית או אוסטרליה תגרום, פרט לאפקט הפסיכולוגי, גם לנזק כלכלי לא מבוטל למדינות. שירותי ההצלה ייאלצו לנצל כוח אדם רב ומשאבים יקרים על מנת להתמודד עם הלהבות, וחברות הביטוח, שמצבן ממילא קשה על רקע המשבר הכלכלי, יידרשו לפצות מבוטחים רבים במאות מיליוני דולרים.

 

השריפות יגרמו גם לזיהום אוויר קשה ופליטת גזי חממה, ובעקיפין יפגעו בשאיפות של מדינות המערב לצמצם את הפגיעה באטמוספירה. פגיעה זו גם היא כלכלית בעיקרה שכן המדינות יידרשו להשקיע משאבים גדולים בצימצום הנזק או בעמידה במגבלות הזיהום שהציבו לעצמן.

 

קריאה למוסלמים: שרפו יערות

על פי הדיווח בעיתון, בכירי אל-קאעידה תומכים במה שמכונה "ג'יהאד היערות", מתוך הבנה שהדבר יגרום לנזק משמעותי תוך נקיטת סיכון מזערי למציתים. למחבלים אלה אמנם לא מובטח מעמד של "שאהיד" כמו זה של מבצעי פיגועי התאבדות, אך הצתת שריפות היא פעולה שגם תאים קטנים ועצמאיים של רשת הטרור העולמית יכולים להוציא לפועל מבלי להחשף או לחשוף את מפעיליהם.

 

עוד דווח בעיתון כי מזכרים שיורטו מזה מספר שנים על ידי ה-CIA וה-FBI מפרטים תוכניות לביצוע פיגועים וכן הצתת שריפות. במקרה אחד נאמר במפורש כי "חכמי הדת מצדיקים כריתה ושריפה של יערות הכופרים, כאשר הם עושים לאדמותינו פעולות דומות".

 

לאחרונה פרצו שריפות ענק בקליפורניה, אך אין שום הוכחה כי ארגוני טרור עומדים מאחורי המקרה. ועם זאת, ישנה סברה לפיה פעילי טרור מוסלמים אחראים לשריפות ענק שפרצו בקיץ שעבר ביוון וגבו 50 קורבנות בנפש.

 

באתר אינטרנט המשמש את פעילי אל-קאעידה נכתבה תזכורת לפעילים: "אל תשכחו את ג'יהאד היערות... זוהי הזמנה לכל המוסלמים באירופה, באמריקה, באוסטרליה וברוסיה לשרוף יערות". בהודעה נאמר כי שריפת יערות היא שיטת לוחמה המותרת על ידי האיסלם, וכהוכחה מובאים ציטוטים רלוונטיים מהקוראן. היתרונות של שריפה, אומרים חכמי הדת, היא פגיעה בקורבנות רבים, פגיעה במוקדי תיירות, יצירת מחסור בעץ לתעשייה, יצירת קושי עבור שירותי ההצלה והכיבוי.

 

חגית קלימן סייעה בהכנת הידיעה
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שריפת יער ביוון ב-2007
צילום: איי אף פי
מומלצים