שתף קטע נבחר

אל תתנו להן ספרים

"בטוחות שאתן רוצות לרקוד עם הספרים בשמחת תורה? לא בטוח שכדאי לכן". אסף וול מתנדב, בשם הממסד, להסביר מדוע. מכתב אישי לבנות ישראל

נשות ישראל היקרות, בנות מלך חביבות. כמדי שנה אתן קובלות בשלל ערוצי היהדות על דבר המניעה שמונעים מכן לרקוד עם ספרי התורה. קובלנות מסוג זה גורמות נזק תדמיתי אדיר למגזר הדתי, משחירות את פני דת ישראל, והן בבחינת חילול ה' גדול. כנשים האמונות על מלאכות הבית בוודאי ידוע לכן כי על הכביסה המלוכלכת להתנקות בחדרי חדרים, ובוודאי לא בראש חוצות.

 

בסך הכל, הדת היהודית היא דת מתקדמת ונאורה, כזו שאינה נוקטת אפליה לגבי איש מבניה (לא כל שכן מבנותיה). צאנה וראינה, למשל, כיצד פעלה אותה אלמנה שהתחננה בפני אליהו הנביא (בספר מלכים א' י"ז) ונושעה כהרף עין. אותה צדקת לא אצה אל העיתונות. היא לא הבאישה את ריח ההלכה בפומבי. אנא, גלו אחריות ונהגנה גם אתן על פי אותה המסורת. את טענותיכן כלפי האפליה שנוהגים בכן תוכלנה תמיד לשטוח על קברו של אליהו נביאנו.

 

לעצם העניין. אינני מבין כלל מדוע חשקה נפשכן כל כך לרקוד עם ספרי התורה. האין הדבר מגוחך בעיניכן? חשובנה: מדוע מלכתחילה יש לרקוד עם ספרים? האם הם נהנים מזה? האם אנחנו נהנים מזה? האם אלוהים נהנה מזה? נכון, מדובר בטקס מוזר. אבל אתן יודעות שיש לנו טקסים מוזרים בהרבה (כמו להסתובב בבית עם נר ונוצה ולחפש פירורי לחם שהחבאנו שם דקה קודם). אתן הנשים, לעומתנו, הגיוניות הרבה יותר. אין מצב שנמצא אתכן קופצות מהכורסה במונדיאל בגלל סוחר סמים ארגנטיני שהבקיע באמצעות היד. לא נמצא אתכן, לחילופין, משתתפות בטקס עיקוף הפקק לחומרה על השוליים, או מפזזות כשגווילי קלף בידיכן. הרי אלו הדברים המסווגים בתחום האחריות שלנו: להוריד את הזבל, לצאת למילואים ולחולל עם ספרי תורה.

 

אתן רוצות שיוויון. נכון, שוויון הוא ערך רב מעלה. אך, במחילה, דרושנה אותו לא רק בנוגע להקפות שמחת תורה. כי שוויון זה גם בהקפות מסביב לאוהל הרס"ר. היכן הייתן כשהקפנו את החבית במעלה הגבעה של שטח 105, עם פק"ל מלא, נשק, ג'ריקן מלא במים כבדים ביד, מנוע של מרכבה 4 על הגב ולוחם סומו מחולון על האלונקה? איפה? עכשיו נזכרתן לדרוש שוויון?

 

בנוסף, לא נעים לנו להגיד, אבל קל לנו יותר לרקוד עם הספרים מאשר אתכן. אל תעלבנה, אבל הם קצת פחות כבדים מכן. אמרתי קצת. נו, התכוונתי ממש ממש קצת. הם גם אינם דורכים לנו על הרגליים. אבל הסיבה העיקרית שבגינה אנו מעדיפים אותם על פניכן היא, שהם הרבה יותר קדושים. אין להם תקופת נידה, למשל. הם לא כותבים מאמרים פמיניסטיים שמציגים את גברי המגזר כעדר חזירים שוביניסטיים. הם ממש בסדר. לא כמותכן. יושבים להם יפה בארון, ולא שומעים מהם ציוץ עד שלא פותחים את הפרוכת. ולמרות שאין אפוטרופוסים על העריות, אני מניח שאין בנמצא גברים שנכשלו בהרהורי חטא בשל ספר תורה, דבר שלא ממש ניתן להגיד עליכן.

 

אין ספק שרצונכן זה יוצר המון בעיות הלכתיות גם במעגל המשני. אם תתחלנה אתן את ההקפות ותוצאנה את הספרים מן הארון, לא ירחק היום ואולי גם אתן תשאפנה לצאת ממנו. ומה יקרה למשל אם בחורה אשכנזייה תיקח לסיבוב ספר תורה ספרדי, או כהן שיחפוץ לקרוא בספר שהחזיקה קודם גרושה?

 

בקיצור, בנות ישראל, לא בא בחשבון. הגדויילים לא מתירים ובזה נגמר הסיפור. הישארנה במחילה במקומותיכן מאחורי המחיצה והשתדלנה להתמקד בדברים שאתן טובות בהם. למשל, במקום לעשות הקפות, אולי תעשו קפה?  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנות מלך, גלו אחריות
צילום: עומר הכהן
מומלצים