שתף קטע נבחר

תאונת ה"פגע וברח": שאלות קשות ללא תשובות

מהי יכולת האכיפה של זוג שוטרות עייפות בשעת לילה מאוחרת? למה רכבו של נהג שיכור לא מטריד במיוחד את המשטרה? ואיך יש לטפל ברכב שעלול להפוך לפצצה מתקתקת תוך זמן קצר? במילים אחרות - האם המשטרה עשתה די כדי למנוע מוות מיותר

במשטרת תל אביב משוכנעים היום כי ענו היטב לתהיות שעלו בדבר התנהלות השוטרות מהן חמק הרכב, שפגע מאוחר יותר במיטל אהרונסון, הרג אותה ופצע קשות את חברתה. כל-כך משוכנעים, עד שבחרו לענות מעל גבי התקשורת לבני משפחת ההרוגה, שביקשו להבין הכיצד מצא עצמו רכב בסיכון גבוה, משתולל ברחובות תל אביב מבלי שנעשה כל ניסיון לעצרו.

 

במשטרה אמנם לא אשמים בתאונה, אך כנראה מאד משוכנעים שעשו הכל כדי למנוע אותה, כל-כך משוכנעים, עד כי מצאו לנכון לשנות פעם אחר פעם את הגרסאות הרישמיות והחצי-רשמיות ששחררו לכתבי המשטרה הלהוטים. ואולי משוכנעים מדי. כי התשובות שנתנו, רק מעלות שאלות נוספות, קשות עוד יותר.

 

למשטרה אין יכולת?

"לשתי השוטרות שהיו במקום לא הייתה יכולת לתפוס את הרכב ומפתחותיו", אומרים היום במשטרה, וזה כלל לא מרגיע, אלא חמור מאד. המשטרה היא בעלת הסמכות לאכיפת החוק במדינה. יש לה סמכות, כוח - ויכולת. הציבור לא ממש מוטרד אם את הנהגים השיכורים מטיסים מהכביש לחדר המעצר צמד שוטרות, או ארבעה שוטרים גברתנים. אדרבא, אם שתי שוטרות אינן מסוגלות לתפוס רכב שעשוי להפוך לפצצה מתקתקת - תתכבד המשטרה ותעמיד במקומות מועדים את השרירנים המאיימים שבין לובשי המדים. מצד שני, הדוגמה הזו לחוסר היכולת המשטרתית, אינה מפתיעה. אם בעבירות אלימות ורכוש אף אחד כבר לא מטפל, מדוע ששכרות על ההגה תהיה שונה?

 

במשטרה גם השתדלו להסביר, זמן קצר לאחר התאונה, כי לא הייתה להם שליטה על הרכב - שנמלט מהמקום לדבריהם. אז לידיעת דוברי המשטרה - נוהל בדיקת רכב שנהגו חשוד כשיכור, קובע כי הרכב הוא חלק מהעניין, ולא נמצא מחוץ להישג ידם של השוטרים האוכפים. יתרה מזאת, כל עוד לא נקבע שהנהג אינו שתוי, אין להזיז את הרכב לשום מקום. זאת, מכיוון שאם הנהג יימצא שתוי, הרכב עשוי להיות מוחרם מיידית. אין שליטה על הרכב? משתלטים עליו כנדרש מהזרוע האוכפת.

 

בנוסף, על פי אותו נוהל, השוטרות במקום היו צריכות להתעקש על כך שמפתחות הרכב יהיו בידיהן. בוודאי אם יש להן חשד מבוסס כלשהו. יעידו על כך דבריו של בא כוח המשטרה, שאמר בדיון הארכת המעצר של אחד החשודים, כי השוטרות הריחו אלכוהול מפיו של אחד מחבריו של הנהג. אתם יכולים לחשוב על סיבה טובה מזו כדי לעצור לאלתר את הרכב, או לפחות למנוע מהנוסעים האחרים לנהוג בו?

 

השתלטתם על הנהג - איפה המפתחות?

לגרסת המשטרה, הנהג "אמור היה למסור לשוטרות את המפתחות", אך לא עשה זאת מסיבה השמורה עמו (ועמם כנראה). מצטער, אבל זה ממש לא נשמע משכנע. אם הצליחו שתי השוטרות להשתלט על הצעיר המנסה לברוח, כפי שטענו אנשי משטרה, חזקה עליהן שהיו משכנעות אותו באותו כוח זרוע ואמצעי שכנוע, למסור את המפתחות, עוד לפני שנמלט. למה בדיוק המתינו שם?

 

המשטרה טענה גם כי "תשומת הלב המבצעית התמקדה בבדיקת נהג הרכב ולא בנוסעיו", וגם כי "בידי השוטרות היו מצויים פרטי הנהג והרכב - ולכן לא בוצע מרדף אחר הרכב שעזב את המקום". וזה כבר באמת מקומם. שאלו עצמכם איך היה נראה רחוב אבן גבירול בלילה שבין שישי לשבת, אחד הרחובות העמוסים במדינה, אילו המשטרה הייתה חושדת כי זוג מחבלים חמושים נמלטו מהמקום? מחסומים בכל פינה - כמובן. מסוק באוויר - בטוח. עשרות ניידות מוזנקות מכל קצוות הכרך - אין ספק. במקרה הזה, למרות שהיה חשד כי לפחות אחד מנוסעי הרכב שיכור, ואולי אף הנהג, הסתפקו במשטרה בפרטי הרכב. מה לזה ולמניעת פשע, שעשוי להסתיים רע מאד? כנראה אמרו לעצמם השוטרים כך: "נשלח לו דו"ח בדואר, הוא כבר יראה מה זה".

 

לפחות מהצד נראה כי מספר הגרסאות ששחררה המשטרה, מעיד יותר מכל על-כך שמישהו הבין שנעשתה טעות – וכעת נעשה ניסיון למזער נזקים. בתחילה "השתלטו הנוסעים על ההגה ונמלטו". אחר כך הם הסתלקו לאחר שביקשו את מפתח המכונית "כדי להדליק את המזגן". בשלב מאוחר יותר מסרו מקורות כי השניים הנותרים נעלמו עם המכונית כאשר השוטרות רדפו אחרי ה"עבריין השתוי" - והשטח נותר נקי כדי להניע ולהיעלם. בתחילה לא רשמו השוטרות את המספר ולכן לא יכלו לרדוף, אחר כך נמסר כי המספר נרשם למרות הכל. בחייכם.

 

המשטרה לא תטפל לבדה בעשבים השוטים

רצף השאלות המטרידות שעולות מהפרשייה נוגעות לסוג כוח האדם הנדרש לבדיקת אלכוהול, ומעידות ללא ספק על צורך ברענון דחוף - או אף שינוי מהיר - של נוהל הבדיקה. כולל זו של המכונית בה נעשתה לכאורה עבירת נהיגה בשכרות. בשיחות פרטיות אומרים גורמים במשטרה כי בהחלט ייתכן שהשוטרות התקשו לתפקד מסיבה כלשהי. עוד אומרים שם כי הן ללא ספק חייבות היו להפעיל שיקול דעת באשר לנוסעי המכונית האחרים, ולמנוע בכל מחיר את המשך דרכה. וכמובן שנשמח לקבל ממשטרת תל אביב תשובות באשר לקלות הבלתי נסבלת בה יכולה להיעלם מהשטח מכונית עם נהגים שעשויים להיות שיכורים.

 

ושוב, שלא יהיה ספק. המשטרה אינה מואשמת כאן בתאונה הטרגית, אלא רק בכך שהפגינה - כמו ביותר מדי מקרים בשנים האחרונות - אוזלת יד בנוגע לאכיפה. לפחות באכיפה בעייתית. המשטרה, וזה ברור הרי, אינה יכולה למנוע מנהגים שיכורים לעלות על הכביש. היא אינה יכולה למנוע מנהגים פרועים לעבור על החוק. היא בטח לא מסוגלת למנוע מנהג שפגע בהולך רגל, להיעלם מהמקום ולהותיר את קורבנו מתבוסס בדמו.

 

את העשבים השוטים הגדלים במדינה שלנו, לא מסוגלת המשטרה לנכש לבדה. מה שלא עשו ההורים בבית, ולא עשתה מערכת החינוך בבית הספר, לא יעשו עשרות אלפי שוטרים. אבל הם כן יכולים - וחייבים - לנסות ולמנוע את מה שבידם. במקרה הזה, הם פשוט לא עשו.

פורסם לראשונה 19/10/2008 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כך נראה הרכב הפוגע
צילום: אגף התנועה משטרת מחוז תל אביב
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים