שתף קטע נבחר

פרח טיס ומדריך של חיל-האוויר נהרגו בהתרסקות

מטוס צוקית של חיל האוויר התרסק באזור צאלים, כ-30 דקות לאחר ההמראה לטיסת הדרכה של בית הספר לטיסה בחצרים. מדריך הטיסה, סרן מתן אסא מיבנה, והחניך, טוראי כרמי אילן, נהרגו במקום. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, מינה ועדת חקירה

התרסקות קטלנית בדרום. מדריך טיסה, סרן מתן אסא בן 24 מיבנה, וחניך בקורס טיס, טוראי כרמי אילן בן 19 מהרצליה, נהרגו בצהריים (יום ד') כשמטוס צוקית התרסק באזור צאלים. זה קרה חצי שעה לאחר ההמראה מבית הספר לטיסה של חיל האוויר בחצרים. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, מינה ועדת חקירה בראשות קצין בדרגת אלוף משנה. שמו של מדריך הטיסה טרם הותר לפרסום.

  

 

לאזור ההתרסקות הוזעקו כוחות הצלה, שכללו אמבולנסים של מד"א וצוותי מכבי אש. קב"ט המועצה האזורית רמת הנגב, מוטי זנה, הגיע לזירת ההתרסקות זמן קצר

לאחר התאונה וסיפר ל-ynet על המראות הקשים. "קיבלתי הודעה שנפל מטוס באזור שטחי האש של צאלים, לא רחוק מרביבים, על גדות נחל אטדים. זהו שטח אימונים של צה"ל". לדבריו, כוחות ביטחון רבים הגיעו לאזור. "אני רואה זנב של מטוס ויש במקום אמבולנסים וחיילים ששומרים מסביב. הרבה לעשות בשטח אין, כל מה שנותר מהמטוס זה חתיכה מהזנב ושובל של 50 מטרים של פיח".


שברי המטוס (צילום: הרצל יוסף)

 

לדברי קב"ט המועצה האזורית אשכול, ניקי לוי, "במקום יש רק שרידים מעושנים של המטוס שהתרסק". קב"ט המועצה האזורית שדות הנגב, רפי בביאן, סיפר כי "בשטח ראינו את חלקי המטוס שהתרסק על החולות בוואדי. הגופות היו מחוץ למטוס. בתור אדם שאיבד את אחיו ששירת בחיל האוויר, ישר חשבתי על המשפחות שכעת עולמן חרב עליהן".

 

הצוקית, על-פי אתר חיל האוויר, הוא מטוס אימונים סילוני דו-מושבי המשמש למיון ולאימון פרחי-טיס בבית-הספר לטיסה. במטוס אין כסא מפלט. המטוס פותח על בסיס מטוס הפוגה-מגיסטר הצרפתי, ששימש בחיל-האוויר כמטוס קרב סילוני וכמטוס הדרכה מיולי 1960. המטוס מסוגל להגיע למהירות מירבית של 685 קמ"ש ושוקל בין 2.5 ל-3 טונות.

 

המטוס הצרפתי הישן שופץ בתעשייה האווירית והותאם לנשיאת מנועים ומיכשור מתקדמים. אב-הטיפוס הראשון של הצוקית המריא בספטמבר 1980, ובמאי 1981 נמסר לחיל-האוויר לסדרת בחינות. לדרישת חיל-האוויר, הוכנסו במטוס שינויים נוספים, ואלה נכללו בסידרה הראשונה של מטוסי הצוקית, שהראשון בהם נמסר לחיל-האוויר ביוני 1983. עד 1986 נמסרו כל מטוסי הצוקית לחיל-האוויר.

 

הצוקית בדרכה לפנסיה

לאחרונה התקבלה החלטה בצה"ל להחליף את מערך "הצוקית" המיושן וחסר יכולת התחקור. כבר בתחילת 2009 אמורים להגיע לישראל מטוסי אימון מסוג T-6A "טקסס טריינר". העסקה, בשווי 190 מיליון דולרים, כוללת 25 מטוסים וציוד נלווה. הפנטגון טוען כי ה-T-6A יכול לחסוך לחיל האוויר 66 אחוזים מעלויות הדלק. 


כוחות הביטחון באתר ההתרסקות (צילום: צפריר אביוב)

 

בחודש שעבר התרסק מסוק קוברה שהיה בטיסת אימונים בעמק יזרעאל - שני טייסי המילואים,

רס"ן יובל הולצמן ורס"ן שי דנור - נהרגו. גורמים בשטח, שחוקרים את האירוע, מסרו כי הטייס דיווח בקשר שהזנב התנתק מהמסוק, והוא מבצע נחיתת חירום בשדה סמוך, וכעבור זמן קצר - הוא התרסק.

 

המסוק היה השני במבנה הטיסה, והתרסק עשר דקות לאחר שהמריא מבסיס רמת דוד. הטייס הראשון הבחין במצוקה של חבריו במטוס האחר, ונחת מיד לאחר שהתרסקו במקום האירוע. הטייסת שאליה שייך המסוק נחשבת לבעלת רקורד מרשים, והשתתפה בין היתר במבצעים במלחמת לבנון השנייה.

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת ההתרסקות, היום
צילום: צפריר אביוב
מטוס צוקית. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים