שתף קטע נבחר

"המשקיעים מחפשים מקלט לכספם, וקונים דולרים"

מה מסביר את התחזקות הדולר מול השקל? אנליסט בחדר העסקאות של פינוטק בלונדון מסביר: הדולר עולה מול השקל כחלק מעלייתו הגלובלית, על רקע ההערכות להורדות ריבית בגוש האירו ובבריטניה

הדולר מזנק היום (ד') מול השקל, כמו גם מול שאר המטבעות, ומגיע לשיא של שנתיים למול האירו. האירו, לעומת זאת ממשיך להיחלש למול השקל. אנליסט בכיר בחדר העסקאות של פינוטק בלונדון, לירן קפלוטו, הסביר ל-ynet את התרחשויות היום בשוק מטבע החוץ.

 

  • משבר כלכלי עולמי: סיקור מיוחד ב-ynet

 

"הדולר נסחר בשיא של שנתיים כנגד סל המטבעות על רקע התחזקות הערכות למיתון גלובלי. המשקיעים מחפשים חוף מבטחים לכספם על רקע הירידות בשוקי ההון והדבר מגדיל את הביקוש למטבע האמריקני. כך גם המוסדות הפיננסים הגדולים המנסים להגביר נזילות על ידי קניית דולרים - עקב מצוקת האשראי. הדולר פועל כעת כעוגן פיננסי".

 

אך מה הביא לעליית קרנו של המטבע האמריקני בעיני המשקיעים? קפלוטו אומר, כי "התחזקות הדולר מול המטבע האירופי מגלמת הערכות להורדות ריבית בגוש האירו ובבריטניה. זאת בעוד נתוני המקרו שצצים ביבשת הישנה ממשיכים להיות עגומים וראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, העריך היום כי בריטניה בדרך למיתון".

 

ומה בנוגע לירידה של הדולר מול השקל? קפלוטו אומר כי "בישראל, השקל נחלש עקב תחזית להאטה בצמיחה ולציפייה לקיצוץ נוסף בריבית בהחלטת נגיד בנק ישראל ביום שני הקרוב". זאת, כשהסבירות להפחתה של 0.5% עלתה בשל מדד ספטמבר שהראה יציבות מחירים.

 

"הדולר עשוי לפרוץ את רף ארבע השקלים"

עוד מוסיף קפלוטו כי "בטווח של 3 חודשים הדולר עשוי אף לפרוץ את רף 4 השקלים כלפי מעלה".  בין הסיבות להתחזקות הדולר מונה קפלוטו את הודעת הבנק המרכזי, לפיה ימשיך לרכוש דולרים. לדבריו, הדבר השפיע אף הוא, יחד עם רכשית דולרים על ידי חברות ישראליות לרכוש דולרים עקב הצורך בנזילות הנגזר מהפעילות הגלובלית שלהן ובשל החשיפה שלהן למינוף שמקורו בחו"ל. "בטווח ארוך, של מעל לשנתיים, ייתכן כי מצבה של ארה"ב יהיה טוב יותר משל שאר המדינות המערביות", אומר קפלוטו.

 

ומה עוד צפוי לנו?

"היחלשות האירו מול השקל מקורה בחולשת המטבע האירופי בעולם", אומר קפלוטו. "כל עוד האירו יורד מול הדולר - הדבר משפיע על יחסי הכוחות מול השקל. אם האירו ימשיך להיחלש בעולם, כפי שאנו מעריכים, הוא ימשיך בדשדוש ואף במגמת הירידה אל מול השקל". ההערכה שלנו היא כי הדולר, מנגד, ימשיך להתחזק אל מול השקל".

 

חמישה בנקים מרכזיים בעולם, בהם הפדרל ריזרב והבנק המרכזי האירופי, הודיעו היום (ב') על צעדים חדשים שנועדו להפשיר את שוקי האשראי שקפאו ולהגדיל את המימון לבנקים.

 

לא רק פישר: הבנקים בעולם מזרימים דולרים לשווקים

יצויין כי הבנק המרכזי האנגלי, הבנק המרכזי האירופי והבנק המרכזי השוויצרי מסרו בהודעה משותפת כי יספקו הלוואות דולריות בלתי מוגבלות למוסדות פיננסיים באמצעות מכרזים לשבעה ימים, 28 ימים ו-84 ימים בשערי ריבית קבועים.

 

"הבנקים המרכזיים ימשיכו לפעול יחד ומוכנים לנקוט כל צעד שנדרש כדי לספק נזילות הולמת לשוקי המימון קצרי הטווח", נמסר בהודעת הבנקים האירופים. הפדרל ריזרב אמר שכדי לתמוך בצעד יגדיל הבנק המרכזי האמריקני את מתקני החלפת הכספים הזמניים שלו, "כדי שהבנקים המרכזיים האלו יוכלו לספק מימון דולרי בכמויות מספיקות לעמידה בביקושים". הבנק המרכזי היפני מסר כי הוא שוקל צעדים דומים.

 

בנקים ברחבי העולם זקוקים למטבע האמריקני כדי לממן את פעילותם, אך שוקי האשראי שבדרך כלל מלווים את הכספים קפאו בעקבות הפיננסי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחפשים מצאו מקלט חדש - הדולר
צילום: AP
מומלצים