שתף קטע נבחר

דיכטר בירושלים: השוטרים מנעו פיגוע חמור יותר

המחבל שדקר שוטר בשכונת גילה נמלט כשהוא ירוי בבטנו. בדרך דקר את אברהם עוזרי בן ה-86, שנפצע אנושות ומת מפצעיו בבית החולים. השר לביטחון פנים שיבח את השוטרים, והעריך שהמחבל ניצל את אחת הפרצות בעוטף ירושלים

אברהם עוזרי, בן 86 משכונת גילה, הוא הנרצח בפיגוע הדקירה הבוקר (יום ה') בירושלים. עוזרי נדקר בידי המחבל מוחמד סאלם, בשעה שנס מהשוטרים שעיכבו אותו לבדיקה בשכונת גילה, סמוך לבית ספר יסודי.

 

השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, בא לפנות ערב למקום שבו אירע פיגוע הדקירה בשכונת גילה, כשהוא מלווה במפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרון פרנקו. "שילמנו מחיר קשה", אמר השר, אך ציין גם ש"כל אחד מאיתנו משער מה היה קורה, לו חשדם של השוטרים לא היה מתעורר, או אם הם לא היו נתקלים במחבל".

 

השר דיכטר הוסיף כי "יש לנו לא מעט פרצות בעוטף ירושלים, וכפי שאני מבין ממשטרת מחוז ירושלים, כניסת המחבל נעשתה דרך אחת מהן".


זירת הדקירה (צילום: גיל יוחנן)

 

המחבל, מוחמד אלמדן, בן 21 מהכפר תקוע, נתפס בעבר פעמיים בירושלים כשוהה בלתי חוקי והורחק. הוא מוכר למערכת הביטחון מאירועים של הפרות סדר מחוץ לירושלים.

 

אלמדן דקר את שוטר מג"ב, רס"ר דניאל מוצא, ברחוב ורדינון. השוטר הפצוע ירה בסאלם, אך הוא נמלט כשהסכין בידו.

 שוטרת שהייתה לידו הזעיקה עזרה, ולדברי המשטרה פעלה כראוי. בדרכו נתקל המחבל בעוזרי - ודקר אותו. עוזרי נפצע אנושות, ולאחר זמן מת מפצעיו מכן בבית החולים שערי צדק בירושלים.

 

השוטר מוצא, בן 32, נפצע באורח בינוני ופונה להדסה עין כרם. גם המחבל, בן 21 תושב כפר ליד בית לחם, נפצע בינוני ופונה לעין כרם. את המחבל עצרו אזרח ופקח עירוני שעברו במקום.

 

במסגרת תחקיר הפיגוע, המתבצע במחוז ירושלים, תיבדק גם התנהלותה של השוטרת שהיתה עם נשק, אך לא ירתה במחבל, אלא החליטה לגשת לניידת ולהזעיק עזרה בקשר. בין היתר ייבדק, אם היה אפשר למנוע את רציחתו של עוזרי, אם השוטרת היתה שולפת את נשקה ופוגעת במחבל.

 

האזרח שלכד את המחבל, יואב מזרחי, סיפר: "הגעתי עם הרכב לרחוב ושם ראיתי ערבי מתקוטט עם השוטר. עצרתי את המכונית כשפתאום הבחור הוציא סכין והתחיל לדקור את השוטר, שניסה להגן על עצמו. רצתי, צעקתי לו - הלו, הלו. השוטר

נפל, קם וירה לעבר המחבל שנמלט, ואז התמוטט על הרצפה. תוך כדי הריצה דקר הערבי איש מבוגר שהלך מולו, ואותו אדם התמוטט. המחבל המשיך לרוץ, רצתי אחריו וצעקתי לו בערבית - תעצור, תעצור. אחרי 150 מטר תפסתי אותו מאחור, הפלתי אותו, ויחד עם פקח החזקתי אותו עד שהגיעו כוחות הביטחון".

 

הפקח, יהושע בן-נון, שהיה במקום במסגרת עבודתו, סיפר: "ראיתי שוטר שנופל כמו בסרט על הברכיים ונשכב על הרצפה. חשבתי שהוא נורה, היתה לידו שוטרת. היא נבהלה, ורצה לניידת להזעיק עזרה. רדפתי אחרי המחבל עם נשק שלוף ועם אזרח נוסף הפלנו אותו על הרצפה והשתלטנו עליו. שמתי עליו את הרגל ועמדתי עם הנשק שלוף וראיתי שהוא ירוי באזור הבטן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיגוע בגילה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים