שתף קטע נבחר

בג"ץ נגד תחרות בשבת: למצוא פתרון לסייף דתי

יובל פרויליך, אלוף ישראל בסייף עד גיל 13, עתר בבקשה לדחות תחרות שהיתה אמורה להתקיים השבת ובה ייקבעו נציגי ישראל לאליפות אירופה. השופט מלצר נענה לבקשה והוציא צו ביניים נגד קיום התחרות. הנער בדיון: "נורא שבגלל שאני שומר מצוות נמנעת ממני האפשרות לייצג את ישראל". איגוד הסייף החליט לקיים את התחרות, בעקבות בג"ץ - יובל זכה בניצחון טכני

בג"ץ למען הסייף הדתי: שופט בית משפט העליון, חנן מלצר, נתן היום (ו') צו ביניים האוסר על קיום תחרות סייף בשבת הקרובה המונעת מאלוף הארץ עד גיל 13, יובל פרייליך, להשתתף בה בגלל היותו שומר מצוות.

 

מלצר הוסיף וקבע כי "צו ביניים זה יבוטל מאליו אם ייעשו הסידורים המתאימים כדי לאפשר לנער להשתתף בתחרות במוצאי שבת או אם תובטח יציאתו לחו"ל במסגרת הנבחרת הישראלית על פי הישגיו עד כה ובהתחשב בכך שנשללה זכותו להמשיך ולהתמודד (זאת על דרך של ניצחון טכני בקרבות בהם יימנע ממנו ליטול חלק)". בעקבות ההחלטה, איגוד הסיוף החליט לקיים בכל זאת את התחרות בשבת ובכך הוענקו לפרייליך ניצחון טכני, המאפשר לו להתקדם בדירוג לקראת התחרויות הבינלאומיות הקרובות, לקאדטים ולצעירים.

  

כזכור ביום רביעי האחרון הגישו פרייליך ואביו גבי עתירה לבג"ץ באמצעות עו"ד ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת שערי משפט ובאמצעות עורכי הדין משה בן דוד וישעיהו אברהם דיקן כנגד שר המדע התרבות והספורט וכנגד איגוד הסייף בישראל בבקשה כי יאפשרו לסייפים שומרי מצוות ליטול חלק בתחרויות סיוף שמנצחיהם מייצגים את ישראל בתחרויות ספורט בינלאומיות וכן כי יימנעו מקיום תחרויות סייף בשבת בדרך המונעת משומרי המצוות ליטול בהן חלק. עורכי הדין אף ביקשו מבית המשפט כי יוציא צו ביניים האוסר על איגוד הסייף לקיים תחרות הקרובה לשבת הקרובה כיון שתחרות זאת מונעת מפרייליך שומר המצוות ומחלק מחבריו ליטול בה חלק רק בשל היותם שומרי מצוות.

 

"הסייף הוא כל עולמי"

מהעתירה עולה כי פרייליך, תושב ירושלים, הינו שומר מצוות הלומד במערכת החינוך הדתית מילדותו. יובל מתאמן מזה כחמש שנים ואף מחזיק כיום בתואר אלוף הארץ בסייף עד גיל 13. לטענתו ולטענת אביו ספורט הסייף כרוך בחילול בלתי נמנע של שבת ולכן בהיותו של פרייליך שומר מצוות נמנעת ממנו האפשרות ליטול חלק בתחרויות המתקיימות בשבתות וחגים. היום (יום שישי) היתה אמורה להתקיים תחרות שנועדה להיות המבחן המסכם שיקבע את נציגי ישראל לאליפות אירופה לנוער אולם התחרות הוזזה לשבת, ולמרות בקשות פרייליך ואביו להחזיר את מועד התחרות ליום שישי הרי שהם לא קיבלו תשובה ולכן פנו לבית המשפט.

 

במהלך הדיון שנערך היום איפשר השופט לפרייליך בן ה-13 לדבר. "הסייף מהווה את כל עולמי. אני מתאמן 4-5 פעמים בשבוע ומרגיש נורא ואיום שבגלל היותי שומר מצוות יהודי במדינה יהודית נמנעת ממני האפשרות להתחרות ולייצג את ישראל בתחרויות בעולם", אמר פרייליך בדיון.

 

כאמור השופט מלצר נענה לבקשת פרייליך ועורכי דינו והוציא צו ביניים האוסר על קיום התחרות בשבת אלא אם כן יאופשר לפרייליך להשתתף בה במוצאי שבת. השופט מלצר גם ביקר את איגוד הסייף ואמר בהחלטתו "רוצה אני להדגיש כי גילוי רגישות והבנה דרושים פה ואילו הם היו מופעלים כאן כמתבקש וכאפשרי כי אז לא היה צורך בהכרעה שיפוטית זו".

 

לדברי עורכי הדין אביעד הכהן ומשה בן דוד מדובר בהחלטה תקדימית והיסטורית. לדבריהם, "זו פעם ראשונה שבה בית משפט אוסר על קיום תחרות ספורט המונעת משומר מצוות מלהשתתף בה. לדבריהם, להחלטה זו השלכה על כל ענף הספורט התחרותי במדינת ישראל, שכן משמעותה כי ספורטאים שומרי מצוות יזכו להזדמנות שווה להתחרות בתחרויות לאומיות ובינלאומיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
השופט מלצר. "לגלות רגישות"
צילום: ירון ברנר
אילוסטרציה
צילום: AFP
מומלצים