שתף קטע נבחר

לבני תאמר לנשיא: נכשלתי - הולכים לבחירות

יו"ר קדימה, ציפי לבני, החליטה: הולכים לבחירות. ההכרעה נפלה בתום ערב של התייעצויות קדחתניות בביתה של לבני שבסופן אמרה לאנשיה: "נמאס לי מהסחטנות. נראה את כל הגיבורים האלה בעוד תשעים יום"

מדינת ישראל מתקרבת לבחירות כלליות. קצת יותר מחודש לאחר שהנשיא הטיל עליה את מלאכת הקמת הממשלה, החליטה יו"ר קדימה, השרה ציפי לבני, להודיע היום (יום א') לשמעון פרס, על כשלונה בהרכבת קואליציה ועל כוונתה ללכת לבחירות כלליות חדשות.

 

בכירים בליכוד מגיבים: לבני הפגינה חוסר מנהיגות

 

ההכרעה נפלה בתום ערב של התייעצויות קדחתניות בביתה של יו"ר קדימה, שבהן עלו האפשרויות העומדות בפניה. לאחר שעות של מגעים עם סיעות הכנסת שהיו אמורות להצטרף לקואליציה, ולאחר ההתייעצויות עם מקורביה,

במהלכן התברר כי לא ניתן להגיע לעמק השווה במשא ומתן - החליטה לבני להפסיקו ולהודיע לנשיא פרס על הקדמת הבחירות. "נמאס לי מהסחטנות", אמרה לבני לאנשיה. "מחר אודיע על בחירות".

 

השרה לבני קיימה במהלך סוף השבוע סדרת התייעצויות ושיחות טלפון עם בכירים בקדימה. היא הבהירה להם כי היא חוששת מפגיעה בתדמיתה אם תמשיך להיגרר למשא ומתן סחטני. יו"ר קדימה אמרה לבכירים במפלגתה, כי היא אינה מעוניינת שהתדמית שבנתה במשך השנים תיסדק בגלל הסחטנות במו"מ. מקורביה של לבני אמרו, כי התביעות של ש"ס, יהדות התורה והגמלאים היו "בלתי אפשריות".

 

לדברי גורם בסביבתה הקרובה של יו"ר קדימה, "התביעות של הסיעות השונות הגיעו לרמה כזו של סחטנות שהיא לא מוכנה להיענות לה. עד כניסת השבת ומרגע יציאת השבת נשלחו אליה שליחים מש"ס, עם דרישות כאלה ואחרות על ירושלים ובנושאים כלכליים". לטענת אנשי לבני, "הועברו אליה מסרים להגיע לרב עובדיה יוסף ולהתחייב באוזניו כי לא תדון בנושא ירושלים במשא ומתן עם הפלסטינים".

 

לבני סירבה ואמרה, כי "אם לא טוב להם עם מה שהצעתי להם עד כה, אז נלך לבחירות. צריך לקטוע את מה שהולך כאן. יש גבול לסחטנות, ונראה את כל הגיבורים האלה בעוד תשעים יום". בטרם הודיעה על הקדמת הבחירות, נועדה לבני גם עם השר שאול מופז. מופז הציע ללבני להמתין עוד כמה ימים, ולאפשר המשך משא ומתן.

 

"מה יקרה עוד כמה ימים", שאלה לבני את מופז והשיבה: "הרי שום דבר כבר לא ישתנה". מופז ניסה לשכנע אותה: "אולי הם יתעשתו ויבינו כמה שזה לא טוב ללכת לבחירות בעת הזו". אלא שלבני כבר לא היתה מוכנה להקשיב, והודיעה כי תבקש מהנשיא להודיע על בחירות. לאחר מכן טלפנה ליו"ר מפלגת העבודה, השר אהוד ברק, ועדכנה אותו על אי הצלחתה להרכיב ממשלה.

 

נקודת המפנה: כישלון המו"מ עם ש"ס

תפקיד ראש הממשלה מתרחק מלבני - לפחות לעת עתה - בשל החלטת ש"ס לא להצטרף לממשלה. לבני קיבלה גם "כתף קרה" מצד מפלגת הגמלאים, שדחתה בקשה מצד אנשיה של לבני לקיים פגישה של צוותי המשא ומתן. הגמלאים טענו כי טרם קיבלו טיוטה של הצעת קדימה בעקבות הדרישות שהציגו, ולכן אין טעם בקיום פגישה.

 

בישיבת סיעתה ביום חמישי אמרה לבני, כי "נטיית הלב שלי הייתה אחרי הפריימריז ללכת לבחירות כלליות, אבל חשבתי שזה נכון להרכיב ממשלה יציבה".

לדבריה, "החגים הסתיימו, הגיע הזמן להכרעות ולא נדרש זמן נוסף. אני מוכנה לשלם מחירים, אך אני לא מוכנה לשלם כל מחיר ולחצות כל קו. השותפות יודעות זאת. הודעתי לנשיא כי אגיע אליו ביום ראשון ונכריע בין בחירות לבין ממשלה. ואם יהיו בחירות - ננצח בהן".

 

בימים האחרונים טענו גורמים בקדימה כי לבני יצאה מגדרה, והצעותיה לש"ס וליהדות התורה הסתכמו בכמעט מיליארד שקל - במקום חצי מיליארד. אך בש"ס דחו את ההצעה. לבני אמרה למקורביה כי "לא השתכנעה שש"ס באמת רוצה להיות בממשלה", ובתגובה תקף השר אריאל אטיאס וטען ש"יש ניסיון להטעות את הציבור, לא הוצע לנו סכום שמתקרב לזה".


פורסם לראשונה 25/10/2008 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני אצל פרס. תבוא שוב
צילום: משה מילנר, לע"מ
ישי. "נמאס לי מהסחטנות", אמרה לבני
צילום: AP
מומלצים