שתף קטע נבחר

השופט למשתפת קבצים: שלמי ל-RIAA

הבקשה של וויטני הארפר, שנתפסה משתפת שירים ב-Kazaa בגיל 16, לבטל את המשפט שלה ולקיים משפט חוזר מול חבר מושבעים מלא - נדחתה, והיא תחוייב בתשלום הקנס המלא

בית משפט פדרלי הורה לוויטני הארפר, סטודנטית מטקסס, לשלם לאיגוד חברות התקליטים האמריקני (RIAA) פיצויים בגובה 7,400 דולר, על עבירות של שיתוף קבצים שביצעה בהיותה קטינה, כך מדווח Wired.

 

וויטני הארפר נתפסה כששיתפה קבצי מוזיקה בגיל 16 בתוכנה Kazaa, על ידי חברה בת של RIAA בשם MediaSentry, הסורקת את רשתות השיתוף השונות בנסיונות לאיתור פיראטים והגשת תביעות נגדם. רוב התביעות האלו מסתיימות בפשרות מחוץ לכתלי בית המשפט, ולא עומדות במבחן משפטי אמיתי. בתחילה תבעו חברות התקליטים את אביה, אך כשהפכה בגירה, הן שינו את השם על על התביעה לשמה של וויטני.

 

הארפר הודתה כי נהגה להוריד שירים ב-Kazaa בגילאים 14 עד 16, אך ההגנה טענה במשפט המקוצר כי בשל גילה הצעיר ובורותה הטכנולוגית, היא לא הייתה מודעת לאי-החוקיות של מעשיה. נקבע לה בהליך המקוצר קנס נמוך בהרבה מדרישת המינימום של חברות התקליטים, 200 דולר לשיר בלבד (במקום 750 שדרשו החברות), 7,400 דולר בסך הכל.

 

עם זאת, לאחרונה הגישה הארפר בקשה לביטול הפסיקה הקודמת ודרשה קיום משפט מלא מול חבר מושבעים. הסיבה להחלטתה לחדש את המאבק בתעשיית המוזיקה: משפט אחר שהסתיים לטובת חברות התקליטים, של אם חד-הורית בשם ג'אמי תומאס, בוטל. השופט קבע כי הראיות ש-RIAA הציגה, לפיהן תיקיית השירים ב-Kazaa של תומאס כללה מספר שירים המוגנים בזכויות יוצרים, אינן מספקות כדי להוכיח שאכן התבצעה הורדה כלשהי של קבצים אלו.

 

השופט, חווייר רודריגז מטקסס, החליט שלא ללכת בעקבות השופט מייקל דייוויס, שפסל את המשפט של ג'אמי תומאס. בהחלטה שהתקבלה ביום ה' הודיע כי כי ההליך המקוצר, שהסתיים בפסיקה לפיה הארפר צריכה לשלם ל-RIAA, תקף. "בית המשפט דוחה את טיעונה של הנאשמת לפיה העובדה שהקבצים היו זמינים לכלל הציבור אינה ראייה מספקת לפסק דין מקוצר על עבירות אלו", קבע השופט רודריגז.

 

הארפר הגיבה לאחרונה על הפרשה והדגישה שוב כי לא ידעה שהפרה זכויות יוצרים כשהשתמשה ב-Kazaa כנערה. "לא ידעתי שאני גונבת או מפיצה שירים. חשבתי שזה כמו לשמוע MTV באינטרנט". עורך דינה, סקוט מקנזי, אמר כי יערער על ההחלטה לסגור את התיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הארפר: "לא ידעתי שאני גונבת"
מומלצים