שתף קטע נבחר

12 סיבות בריאות מדוע כדאי לעשות סקס

לא בגלל האהבה, לא בגלל התשוקה, לא בגלל ההנאה. 12 סיבות בריאותיות שיגרמו לכם לזנק מיד למיטה. הלאה הסרטן, ברוכים הבאים שינה טובה, מערכת חיסון משופרת וחיים ארוכים ואיכותיים

למה אתם עושים את זה? אם לשפוט לפי מחקר של אוניברסיטת טקסס, שפורסם בשנה שעברה בכתב העת Archives of Sexual Behavior, לאנשים יש לא פחות מ־237 סיבות להיסחף לסקס. משיכה טהורה לפרטנר, חוויה פיזית של הנאה, אהבה, השתוקקות מצד בן הזוג, שאיפה להעמיק את היחסים וסקרנות הן בין הסיבות הדומיננטיות ביותר. גם מניעים כמו רצון לנקום, שאיפה להתקדם בסטטוס החברתי או ניסיון להשיג עבודה וכסף תופסים מקום של כבוד ברשימה הזאת. ומה בנוגע לרצון לשפר את הבריאות? רק מעטים העלו את הסיבה הזאת על דעתם.

 

בדיקות השתן והדם הקרובות שלכם הן אולי לא תירוץ טוב מספיק כדי לעורר מחדש חיי מין גוססים. ובכל זאת, אי אפשר להתעלם מהנתונים: סקס מספק, הנעשה מתוך התלהבות הדדית, בתוך יחסים מונוגמיים ויציבים, עשוי בהחלט לתרום לשיפור המצב הפיזיולוגי, המנטלי, הרגשי והרוחני שלכם. מה שנקרא במילים אחרות ה־Well Being, או אם תרצו: Sex Being. אז אם בריאות עושה לכם את זה, הנה 12 סיבות בריאותית שבגללן שווה להיכנס למיטה.

 

1. כי תחיו יותר

באחד המחקרים המהימנים ביותר שבדקו את הקשר בין תדירות קיום יחסי מין לבריאות עקבו חוקרים מאוניברסיטת קווינס בבלפסט במשך עשור אחר שיעור התמותה של 918 גברים בגיל העמידה. במחקר, שפורסם בשנת 1997 ב־British Medical Journal, נמצא כי בקרב גברים שדיווחו על שכיחות גבוהה של אורגזמות (שתיים ומעלה בשבוע) שיעור התמותה היה נמוך פי שניים בהשוואה לגברים שחיי המין שלהם היו אינטנסיביים פחות.


טוב ללב ומקטין הסיכון ללקות בשבץ

 

2. כי הלב שלכם יהיה חזק יותר

יותר מדי אנשים עדיין מאמינים שמאמץ יתר בסקס עלול לגרום לשבץ או להתקף לב, אבל נראה שיחסי מין דווקא מועילים למשאבת הדם המרכזית של הגוף. במעקב על המחקר שנערך באוניברסיטת קווינס בשנת 2001 התמקדו החוקרים בבריאות הלב וכלי הדם. הם הפריכו את המיתוס על קשר בין יחסי מין לשבץ או להתקף לב, ואף הרבה מעבר לכך: במחקרם, שפורסם ב־Journal of Epidemiology and Community Health, הם גילו כי גם כשמביאים בחשבון גיל וגורמי סיכון אחרים, קיום יחסי מין בתדירות גבוהה מפחית ב־50% את הסיכון להתקף לב או לשבץ.

 

3. כי סרטן הערמונית ידלג עליכם

שפיכות רבות הן גם תרופה בדוקה נגד סרטן הערמונית, כך לפחות עולה ממחקר שערכו חוקרים אוסטרלים ושתוצאותיו פורסמו לאחרונה ב־British Journal of Urology International. החוקרים התחקו אחר עברם של גברים שאובחנו כחולים בסרטן הערמונית לעומת כאלה שלא, ומצאו כי גברים ששפכו לפחות חמש פעמים בשבוע במהלך שנות ה־20 שלהם הפחיתו ב־30% את הסיכון לכך שיפתחו סרטן ערמונית במהלך חייהם. במחקר נוסף, שפורסם ב־Journal of the American Medical Association, נמצא כי גברים מבוגרים ששפכו 21 פעמים בחודש ויותר היו בסיכון נמוך יותר לסרטן הערמונית בהשוואה לכאלה ששפכו 4־7 פעמים בחודש. כשמדובר במחלה זו, השפיכות בהחלט אינן מוגבלות ליחסי מין. אוננות עושה את העבודה לא פחות טוב, ובמקרים רבים היא יעילה אפילו יותר. בכל מקרה, אם לשפוט לפי הערכות אורולוגים, אוננות עדיפה לערמונית מאשר יחסים מזדמנים. ריבוי פרטנרים מיניים, כך מתברר, עלול להגביר ב־40% את הסיכון לפתח סרטן ערמונית.


להקטנת הסיכון ללקות בסרטן הערמונית וסרטן השד 

 

4. כי סרטן השד ידלג עליכן

סקס טוב לא רק לצרות של גברים: ממחקר שנערך בקרב 146 נשים צרפתיות עולה כי פעילות מינית קבועה יכולה לסייע למניעת סרטן השד. המסקנה הזאת משתמעת מתוצאות המחקר, שלפיהן השיעור הגבוה ביותר של סרטן השד היה בקרב נשים חסרות פרטנר מיני או כאלה שעשו סקס פחות מפעם בחודש.

 

5. כי הגוף שלכם יהיה מחוסן יותר

סקס ככלל מסייע למערכת החיסונית: קיום יחסים פעם או פעמיים בשבוע נמצא קשור לרמות גבוהות יותר של נוגדן הנקרא אימונוגלובין A או igA. נוגדן זה עשוי להגן על הגוף מפני התקררויות, שפעות וזיהומים שונים. מדענים מאוניברסיטת ווילקס בפנסילבניה, ארצות הברית, בדקו את רמות ה־igA בקרב 112 תלמידי קולג' שהתבקשו לדווח על תדירות יחסי המין שלהם. בקרב הסטודנטים שסווגו לקבוצת יחסי המין השכיחים נמצאו רמות גבוהות יותר ב־30% של הנוגדן igA בהשוואה לרמותיו בקרב גברים שהתנזרו ממין או קיימו יחסים פחות מפעם בשבוע.

 

6. כי תישנו טוב יותר

סיבה בריאותית שאנשים בהחלט מודעים לה היא תרומת הסקס לשינה. במהלך האורגזמה הגוף מייצר אוקסיטוצין, הורמון שנמצא קשור למגוון השפעות פיזיולוגיות ופסיכולוגיות חיוביות – ובראשן הקלה בהירדמות. במחקר שנערך בארצות הברית בשנת 2000 נמצא כי 32% מבין 1,866 נשים שסבלו מהפרעות שינה דיווחו על כך שאוננו כדי לשפר את שנתן. במובן זה האוקסיטוצין משמש כגלולה טבעית נגד נדודי שינה.

 

7. כי לא תרגישו כאב

סקס עשוי להקל על מגוון כאבים, ובהם כאבים בגב התחתון, מיגרנות, דלקות מפרקים ותסמונת קדם וסתית. גם כאן מעורבים בעניין הורמונים: הפעילות המינית מזרזת את הפרשת האנדורפינים, מחסלי הכאבים הטבעיים של הגוף. גם האוקסיטוצין הנ"ל קשור בהפחתת כאבים: במחקר שפורסם ב־Bulletin of Experimental Biology and Medicine שאפו 48 נבדקים אדי אוקסיטוצין ואחר כך חשפו את אצבעותיהם לדקירת מחט. התברר כי ההורמון הפחית את רגישותם לכאב ב־50%.

 

כאב ראש הוא תירוץ קלישאי להימנעות מסקס, אבל במקרים לא מעטים האקט המיני דווקא עשוי לשחרר את הראש מכאבים. שני מחקרים שנערכו בשנת 2001 בקרב גברים ונשים מצאו כי אורגזמות מקילות על מיגרנות. במחקר נוסף, בקרב 83 נשים שסבלו ממיגרנות, דיווחו 50% מהן כי אורגזמה סייעה בהפחתת כאב הראש שלהן. תרופות אמנם מהימנות ויעילות יותר, אבל אורגזמות משככות כאב במהירות רבה יותר.

 

8. כי תשרפו יותר קלוריות

רבים אולי מעדיפים להניע את אגן הירכיים על ההליכון מאשר במיטה, ועדיין אי אפשר להתעלם מהעובדה שסקס עשוי לסייע לדיאטה כמו פעילות אירובית. לצד אלה שטוענים כי פעילות מינית מאמצת את הגוף כמו ניקוי הבית או לכל היותר שחייה, יש הטוענים כי אקט אינטנסיבי בן חצי שעה עשוי לשרוף 200 קלוריות, ממש כמו רבע שעה של משחק סקווש מאומץ. קצב פעימות הלב של אדם מעורר מינית עשוי לזנק מ־70 פעימות ל־150 בדקה – קצב שלא היה מבייש אתלט בשיא הכושר. הפעילות מאיצה את ייצור הטסטוסטרון, מה שמחזק את העצמות והשרירים. האקט עצמו "מאמן" את שרירי רצפת האגן, הירכיים, הישבן, הזרועות, הצוואר ובית החזה. חוקרים בריטיים טענו לא מזמן כי די בקיום יחסי מין 12 פעמים בחודש במשך תקופה של שנה כדי לנטרל את ההשמנה הפוטנציאלית מאכילה קבועה של שישה המבורגרים בשבוע. ועוד לא הזכרנו את העובדה שסקס עשוי להפחית את רמות הכולסטרול.


לשיפור מצב הרוח ואיכות הקשר הזוגי 

 

אבל חייבים להכניס בנתונים הסתייגות קלה: אנשים אקטיביים יותר מבחינה מינית נוטים יותר לעשות כושר בקביעות והפעילות הספורטיבית כשלעצמה מגבירה את התפקוד המיני: במחקר משנת 1990, שנערך בקרב 78 גברים במשך תשעה חודשים, נמצא כי בתגובה לפעילות אירובית קבועה הגבירו הנבדקים את תדירות יחסי המין ונהנו יותר מהיחסים.

 

9. כי מצב הרוח שלכם ישתפר

אחת מבין 237 הסיבות לסקס היא חיזוק ההערכה העצמית: מחקרים מראים שחיי מין מספקים עם פרטנר אוהב תורמים לשיפור דימוי הגוף והדימוי העצמי. ולא רק זאת: האנדורפינים המשתחררים בסקס, כמו בכל פעילות אירובית, מכונים שלא במקרה "כימיקלים שמחים". מי שמקיים יחסי מין באופן קבוע נמצא בסכנה נמוכה יותר להתאבד ולסבול ממחלות נפשיות - ובראשן דיכאון. במחקר משנת 2004, שנערך בקרב גברים מארבע תרבויות שונות, נמצא קשר הפוך בין סיפוק מיני לדיכאון: ככל שאדם נהנה יותר ממין, הוא נוטה פחות לפתח הפרעות במצב הרוח.

 

במחקר נוסף, שנערך בשנת 2002 בקרב 293 נשים, גילתה הפסיכולוגית האמריקאית גורדון גאלופ, כי נשים ששכבו עם בני זוגן ללא קונדום נטו פחות לדיכאון בהשוואה לנבדקות שהשתמשו באמצעי מניעה זה. הסבר אפשרי לממצאים: הדבר קשור בספיגה של הורמון פרוסטגלנדין, הנמצא בנוזל הזרע ועשוי לסייע בוויסות ההורמונלי של האשה.

 

10. כי הלחץ יפחת

אחת ההשפעות המבורכות ביותר של סקס היא סיוע בהתמודדות עם מצבי לחץ. במחקר שפורסם ב־Journal of Biological Psychology נחשפו 24 נשים ו־22 גברים למגוון מצבי לחץ, ביניהם דיבור בפני קהל וביצוע פעולות חשבון בעל פה. הנבדקים שקיימו יחסי מין מלאים התמודדו טוב יותר עם אותם מצבי לחץ בהשוואה לאלה שקיימו יחסי מין חלקיים או שלא עשו סקס כלל. במחקר נוסף שהופיע באותו כתב עת נמצא קשר בין תדירות גבוהה של יחסי מין מלאים לירידה ברמת לחץ הדם הדיאסטולי (הלחץ הנמדד בכלי הדם כשהלב אינו בכיווץ). במחקר נוסף התגלה קשר בין לחץ דם דיאסטולי נמוך יותר אצל נשים לבין תדירות החיבוקים שקיבלו מבני זוגן. המסקנה: הפחתת הלחץ קשורה במגע גופני. מסקנה נוספת: סקס מפחית את רמות הקורטיזול, ההורמון המופרש בעת לחץ.

 

11. כי האינטימיות תתהדק

קיום יחסי מין והגעה לאורגזמות הם חלק מרכזי בשיפור האינטימיות בין בני הזוג ובהבטחת התמשכותה של מערכת היחסים. גם כאן יש קשר לפעולתו של הורמון האוקסיטוצין, המכונה גם "ההורמון המחבר". הורמון זה מופרש בעת הלידה, במהלך קשרים ארוכים ובטוחים וגם באקט מיני. פעולתו אוששה במחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג בקרב 59 נשים לפני גיל המעבר. החוקרים השוו את רמות האוקסיטוצין אצל אותן נשים לפני מגע חם עם בן זוגן ואחריו, ומצאו כי ככל שנהנתה האשה מיותר מגע פיזי, רמות האוקסיטוצין אצלה היו גבוהות יותר - ולהפך. במחקרים נוספים נמצא כי זוגות שלא קיימו יחסי מין סבלו מירידה באיכות הקשר ביניהם.

 

12. כי תיראו צעירים יותר

עם כל הכבוד לכל הסיבות הבריאותיות, המניע המכריע, לטעמם של רבים, הוא קוסמטי לחלוטין: כמה ממצאים מחקריים מצביעים על כך ששמירה על חיי סקס טובים מגבירה את הסיכוי למראה צעיר יותר לאורך שנים: שיער מבריק, פנים קורנות, עור רך וגמיש ועיניים נוצצות. ההשפעה מיוחסת להורמון נוסף שהפרשתו מוגברת בזמן קיום יחסי מין והוא ה־DHEA, המכונה גם "הורמון הנעורים". הורמון זה, שמפרישה בלוטת יותרת הכליה, הוא חומר המוצא להורמוני המין אסטרוגן וטסטוסטרון, ומשמש כבר שנים כטיפול אנטי אייג'ינג. ההשפעה כאן היא מעגלית: מי שממשיך להרגיש מושך לא מפסיק לקיים יחסי מין. והתוצאות בהתאם.

 

 

 

 

 


 

 

צילומים: אינדקס אופן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
237 סיבות לעשות סקס. ומה הסיבה שלכם?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים