שתף קטע נבחר

תקציב המדינה לשנת 2009: 245 מיליארד שקל

שר האוצר הניח על הולחן הכנסת את התקציב, זאת לאחר שמשרד האוצר עדכן כלפי מעלה ב-3.8% את נתוני התקציב שאישרה הממשלה לפני מספר שבועות

תקציב המדינה נטו לשנת 2009, שהניח היום (ד') שר האוצר רוני בר-און על שולחן הכנסת, יסתכם בכ-245 מיליארד שקל. זאת לאחר שהאוצר עדכן כלפי מעלה ב-3.8% את נתוני התקציב שאישרה הממשלה לפני מספר שבועות.

 

עוד לפני הגשתו לאישור הכנסת, מתגלה תקציב 2009 כמסמך לא ריאלי במיוחד. אומדן ההכנסות ממיסים, שעל פיו נבנה התקציב, מסתכם בכ-202.7 מיליארד שקל - גידול ריאלי של 4.4% בהשוואה לאומדן ההכנסות המעודכן ל-2008. אומדן ההכנסות לשנת 2009 הוכן על פי תחזית צמיחה, שלא שונתה גם בתקופת המשבר הנוכחי, של 3.5%.

 

אם אכן תעמוד הממשלה ביעד ההכנסות שקבע האוצר, צפוי הגירעון התקציבי (הפער בין סך הוצאות הממשלה לבין סך הכנסותיה) להסתכם בכ-7.6 מיליארד שקל, שהם אחוז אחד מהתוצר. זאת לעומת גירעון מתוכנן גדול בהרבה, של כ-11.5 מיליארד שקל בתקציב השנה הנוכחית.

 

המציאות הפוליטית שנוצרה עם ההחלטה ללכת לבחירות מוקדמות הפכה את תקציב 2009 גם לאחד התקציבים הפחות רלוונטים. בעוד שבועיים תפוזר הכנסת ונכון, להיום לא ברור איזה תקציב תתבקש לאשר הכנסת שתיבחר לאחר הבחירות. מכיוון שתקציב 2009 לא יאושר סופית במועד המתוכנן, ה-31 בדצמבר 2008, יפעלו כל משרדי הממשלה מתחילת השנה הבאה על פי תקציב המשך.

 

מדי חודש יאושר להם תקציב בגובה 1/12 מתקציב 2008, ללא השינויים והתוספות שנוספו לתקציב במהלך השנה הנוכחית. התחייבויות תקציביות קיימות יכובדו גם במקרה זה וכך תובטח ההמשכיות של פרויקטים גדולים שכבר החלו בביצועם. עם זאת, כל התחייבות חדשה תהיה חייבת בקבלת אישורם של החשב הכללי באוצר ושל הכנסת. על פי לוח הזמנים המסתמן, הרי שאם אכן יתקיימו הבחירות בתחילת פברואר 2009, יאושר התקציב לשנה הבאה רק בחודשים אפריל-מאי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקציב לא ריאלי?
צילום: ירון ברנר
מומלצים