שתף קטע נבחר

יום שייזכר לדראון עולם

נאום ההשבעה של פרנקלין ד' רוזוולט לקונגרס האמריקני, אותו נשא ב-4 במרס 1933, עם הציטוט המפורסם "יש לפחוד רק מן הפחד עצמו"

הנשיא הובר, נשיא בית המשפט העליון, חברי: היום הוא יום חג לאומי, ואני סמוך ובטוח כי אחי האמריקנים מצפים שעם כניסתי לנשיאות אשא אליהם דברים בגילוי הלב ובנחישות המתחייבים ממצבה הנוכחי של אומתנו.

 

עת מובהקת היא לומר את האמת, את האמת כולה באומץ לב. ואל לנו להירתע מן ההתמודדות הכנה עם מצבה של ארצנו כיום. אומה דגולה זו תעמוד איתן כפי שעמדה בעבר, תחדש ימיה כקדם ותפרח.

 

ועל כן בראש ובראשונה אביע את אמונתי האיתנה: יש לפחוד רק מן הפחד עצמו – אימה עלומת שם, נטולת היגיון ונטולת הצדקה, המשתקת את המאמצים הדרושים כדי להפוך נסיגה להתקדמות.


פרנקלין ד' רוזוולט (צילום: Gettyimages)

 

בכל שעה קשה של חיינו הלאומיים מצאה הנהגה גלויית לב ועזת לב הבנה ותמיכה מצד בני העם, שבלעדיהן אי-אפשר לנצח. אני סמוך ובטוח כי תשובו ותעניקו תמיכה למנהיגות בימים מכריעים אלה. ברוח שכזאת מצדי ומצדכם אנו מתייצבים מול קשיינו המשותפים. אלה נוגעים, השבח לאל, לחומר בלבד. הנכסים התכווצו לרמות דמיוניות.

 

המסים עלו, יכולתנו לשלם צנחה, הממשל לסוגיו ניצב מול קיצוץ חמור בהכנסות, אמצעי התשלום בזרמי המסחר קפואים, עליהם הכמושים של מפעלי תעשייה זרועים מכל עבר, חקלאים אינם מוצאים שווקים לתנובתם, חסכונות שנים רבות של אלפי משפחות ירדו לטמיון.

 

חשוב מכך, המוני אזרחים מובטלים מתמודדים עם בעיה קודרת, בעיית הקיום, ומספר רב לא פחות עמלים בשכר דל. רק אופטימיסט חסר דעת יכול להתכחש למציאות השחורה של הרגע.

 

ואולם אין מצוקתנו עניין שבחומר. לא הכתה בנו מגפת ארבה. לעומת הסכנות שעליהן גברו אבותינו שהאמינו ולא פחדו, נכיר תודה על דברים רבים . הטבע מציע לנו משפעו ומעשיהם של בני האדם הגדילו שפע זה פי כמה. השפע רובץ על מפתננו, אבל שימוש רב בו מדלדל את מקורות השפע עצמם.

 

וזאת בראש ובראשונה משום שהחולשים על הסחר בסחורות האנושות כשלו, בשל עקשנותם וליקוייהם, הודו במשוגותיהם והתפטרו מתפקידיהם. מעשיהם של חלפני הכספים חסרי המצפון מורשעים בבית הדין של דעת הקהל, נדחים מלב האנשים ומראשם.

"רק אופטימיסט חסר דעת יכול להתכחש למציאות השחורה של הרגע"

 

אמת, הם ניסו, אבל מאמציהם נעשו בתוך תבנית של מסורת שחוקה. למול כישלון האשראי, כל שהציעו היה הלוואה של כספים נוספים.

משנשלל מהם פיתוי הרווח שבו משכו את אזרחינו לציית להנהגתם הכוזבת, הם נקטו דברי תוכחה, ונשאו תחינת-דמע לשיקום התנאים. הם מכירים את חוקיו של דור אנוכי, ותו לא.

הם נטולי חזון, ובאין חזון יפרע עם...

 

האושר אין מקומו אך ורק בבעלות על כסף, אלא בהנאה מהישג, ברגשת היצירתיות.

בל נשכח עוד את ההנאה והעידוד המוסרי שבעבודה בשל מרדף מטורף אחרי רווחים בני חלוף. אם ילמדו אותנו ימים שחורים אלה כי לא נועדנו להיות מוּבלים, אלא להוביל את עצמנו ואת אחינו, הרי שיצא הפסדנו בשכרנו.

"באין חזון יפרע עם"

... לאומה נדרשת פעולה, ופעולה עכשיו.

 

 

פרנקלין ד' רוזוולט נולד ב-30 בינואר 1882 בניו יורק. הוא נבחר לראשונה לנשיאות

 ב-1932 ונבחר שוב ב-1936, 1940 ו-1944 – הנשיא האמריקני היחיד שזכה בארבע מערכות בחירות רצופות. לאחר שהוביל את התאוששותה הכלכלית של ארצו נאלץ רוזוולט לנהל את תגובתה למלחמה באירופה.

 

בתחילה, למרות נחישותו למנוע מעורבות של אמריקה בסכסוך, סיפק רוזוולט לבריטניה ולברית המועצות נשק למלחמה בהיטלר ובאוגוסט 1941 הוא חתם על האמנה האטלנטית שגינתה את הרודנות הנאצית. אחרי התקפת הפתע היפנית על פרל הרבור לא היסס ובנאום לקונגרס ביום המחרת הודיע על כניסת ארצות הברית למלחמת העולם השנייה. הוא מת ב-12 באפריל 1945 בווֹרם ספרינגס, ג'ורג'יה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוזוולט. יום שייזכר לדראון עולם
לאתר ההטבות
מומלצים