שתף קטע נבחר

אחרי ביילין: גם רן כהן פורש מהפוליטיקה

לאחר 24 שנים כחבר כנסת מוערך, החליט רן כהן שלא להתמודד על מקום ברשימת מרצ. "הוותיקים לא צריכים להיאחז בקרנות המזבח", אמר ל-ynet, והצהיר: "אני הולך לעשות לנשמתי: לכתוב, להרצות ולסייע בפעילות חברתית"

מכה שנייה למרצ בתוך פחות משבוע: כמה ימים לאחר שח"כ יוסי ביילין הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, הודיע היום (שבת) חבר כנסת נוסף של המפלגה, רן כהן, כי החליט שלא להתמודד על מקום ברשימת מרצ לקראת הבחירות לכנסת הבאה. הוא מסר על החלטתו ליו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון. 

 

"אני רוצה להתחיל פרק שלישי, בו אני הולך לעשות לנשמתי", אמר כהן, ופירט: "לכתוב, להרצות, לסייע בפעילות חברתית וציבורית שמעניינת אותי, כל עוד אני במלוא כוחי.  אשמח לראות ברשימת מרצ לכנסת הבאה מועמדים צעירים וחדשים, שימשיכו את הפעילות למען השלום והצדק החברתי, להם הייתי מסור כל חיי".

 

כהן (69), אלוף משנה במילואים, כיהן כחבר כנסת מאז שנת 1984 ונחשב לאחד מחברי הכנסת הבולטים והמוערכים במשכן זה שנים רבות, ולמוביל בתחום החברתי. הוא כיהן בעבר כשר התעשייה והמסחר בממשלת ברק וכסגן שר השיכון והבינוי במשך כמה חודשים בממשלת רבין. 

 

בכנסת ה-17 שתתפזר בקרוב לפני הבחירות, הוא ממלא מקום בוועדת החוץ והביטחון, חבר ועדת העבודה והרווחה ויו"ר הועדה לעובדים זרים. כהן עומד בראש השדולה למען אנשים עם מוגבלות ואת השדולה החברתית, ומוביל הצעות חוק למען "דיור בר השגה" למעמד הביניים.

 

"לא חששתי מהתמודדות"

בשיחה עם ynet בעקבות פרישתו, אמר כהן כי הוא "חש הקלה ותחושה של סיום פרק". חבר הכנסת הוותיק סיפר: "התלבטתי ארוכות אם לפרוש או להתמודד שוב לכנסת. לא חששתי מהתמודדות והיו הרבה צירים שרצו לתמוך בי, אבל אני לא חושב שוותיקים כמוני צריכים להיאחז בקרונות המזבח. יש מקום לרוח צעירה ורעננה במרצ".

 

כהן ניסה פעמיים לכבוש את ראשות מרצ, ללא הצלחה. בפעם הראשונה הפסיד ליוסי ביילין, ולפני כמה חודשים לאורון.

 יחסיו של כהן עם חברי מפלגתו היו אמביוולנטיים, והוא האשים לא פעם את הממסד ה"אשכנזי" של מרצ בבלימתו. כאשר התמודד בפעם האחרונה לראשות התנועה האשים את אנשי מרצ בהתנשאות ואפילו רמז לגזענות.

 

בתחום הפרלמנטרי הוא נחשב מוערך, אולם מבחינה פוליטית לא הצליח כהן להטביע חותם אמיתי במערכת הפוליטית הישראלית. לאחר ההפסד בבחירות הפנימיות האחרונות, הוא שקל כהן להתמודד על ראשות עיריית תל-אביב, אך הרעיון נגנז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. מתחיל פרק שלישי
צילום: חיים צח
אורון וגלאון. נשארים בלי הסוסים הוותיקים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים