שתף קטע נבחר

מחקר ענק: אפשר (ורצוי) לשתות אלכוהול בהריון

הממצאים האלו נוגדים את כל מה שחשבנו: חוקרים שבדקו אלפי פעוטות מצאו כי שתיה של עד כוסית אלכוהול בשבוע במהלך ההריון, לא רק שאינה מסכנת את העובר, אלא גם מפחיתה שכיחות של הפרעות קשב ומשפרת יכולות למידה

עד היום אמרו לנו שאלכוהול בזמן הריון אסור בתכלית האיסור. מחקר חדש מגלה - צריכה מתונה של אלכוהול בהריון לא רק שלא פוגעת בבריאות העובר, אלא גם עשויה לתרום לבריאותו. המחקר פורסם בכתב העת הבינלאומי לאפידמיולוגיה שיצא לאור בסוף השבוע.

 

שנים ארוכות שתועד הקשר בין צריכת אלכוהול בהריון לבין מומים מולדים אצל העובר. המחקר הראשון שהראה קשר זה פורסם בשנת 1899, אז דווח על לידות עובר מת לאמהות שצרכו אלכוהול. בישראל מדווחים מידי שנה מקרים בודדים של תינוקות הסובלים מתסמונת אלכוהול עוברית.

 

תסמונת זו גורמת ללידת תינוק בעל תווי מיתאר אופייניים ומעוותים ובהם גשר אף רחב, שפה עליונה דקה, אף סולד, רווח קטן בין קצה האף לשפתיים והופעת פסים מעוותים על גבי האוזניים וסביב העיניים. בנוסף מתבטאת התסמונת בקומה נמוכה, היפראקטיביות והפרעות קשב.

 

עם זאת, מעט מאוד מחקרים בדקו האם צריכת אלכוהול מתונה במהלך ההריון גורמת לפגיעה כלשהי. כך או כך, המלצות ארגוני הבריאות בעולם הן להימנע משתיית אלכוהול בזמן הנסיון להרות, ובמהלך ההריון.

 

עתה בדקו החוקרים מה- University College שבלונדון נתונים על התנהגות והתפתחות מנטלית של 12,495 בני שלוש. ניתוח הנתונים הראה נתונים מפתיעים: ילדים לאמהות ששתו עד כוסית אלכוהול בשבוע היו בסיכון נמוך ב-40 אחוז לסבול מהפרעות התנהגותיות, ובסיכון נמוך ב-30 אחוז לסבול מהפרעות קשב בהשוואה לילדים שאמהותיהם נמנעו משתיית אלכוהול במהלך ההריון.

 

הילדים לאמהות ששתו אלכוהול באופן מתון בהריון השיגו ניקוד גבוה יותר במבחנים שבדקו אוצר מילים, זיהוי צבעים, צורות, אותיות ומספרים בהשוואה לפעוטות שאמהותיהם נמנעו לגמרי משתיית מאלכוהול בהריונן. הבנות לאמהות שצרכו אלכוהול בהריון היו בסיכון נמוך לסבול מתסמינים נפשיים וקשיים חברתיים, בהשוואה לפעוטות אחרות.

 

"מעט מאוד מחקרים בדקו האם שתיה מועטה של אלכוהול בהריון מסוכנת", אמרה ראש צוות החוקרים, ד"ר איוון קלי, "ממצאי המחקר מדגישים את סימני השאלה סביב הנושא הזה ומצריכים בדיקה מחודשת באשר להמלצות המקובלות במהלך ההריון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
אלכוהול בהריון? תלוי במינון
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים