שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בשורה לשמנים: ניתוח קיצור קיבה מרפא סוכרת

  רופאי משפחה נמנעים לשלוח מטופלים כבדי משקל לניתוח קיצור קיבה במחשבה מוטעית שהניתוח מסכן חיים, אולם מחקרים חדשים מגלים כי הניתוח מונע התקפי לב, מפחית כולסטרול, מוריד לחץ דם גבוה ואף עשוי לרפא סוכרת. כעת יוצאים איגוד רופאי המשפחה, המועצה הלאומית לסוכרת ואיגוד הכירורגים בהנחיות חדשות

  בגיל 58 שולמית זק אינה שוכחת את אותו יום שהביא אותה בחזרה לחיים. "העיניים שלך בערו", אמרה לה רופאת המשפחה רגע לפני השינוי המיוחל שהביא אותה להשיל 75 ק"ג ממשקלה העצום, להירפא כליל ממחלת הסוכרת, להוריד את לחץ הדם שנסק לשחקים ולבצע מטלות שגרתיות עליהן אנו לא נותנים את הדעת.

   

  עשר שנים קודם לכן זוכרת זק, תושבת נצרת עילית, שכשהראה המשקל 133 ק"ג כבר לא הצליחה לקום מהכורסא, אפילו לא לשירותים. שני בניה כבר התרגלו שעליהם לסייע לה במטלות הבית ולהביא את מבוקשה אל אותה כורסא. ההשמנה המטורפת שלכדה אותה, גררה עלייה מטאורית במשקל, וכשהיא מעשנת שתי חפיסות סיגריות ביום, המוות כבר חיכה לה מעבר לפינה.

   

  הבליסה בשיא – המחלות לא מאחרות לבוא

  "הייתי משתמשת רק בשירותי הנכים בעבודה", היא משחזרת, "פשוט משום שבדלתות רגילות אין סיכוי שהייתי מצליחה להיכנס. באוטובוס התיישבתי על שני מושבים. המלתחה שלי כללה מספר מועט של בגדים ענקיים שרכשתי ברשת למידות גדולות, וגם הנעליים שלי היו כאלה שכפות הרגליים שלי החליקו לתוכם, כיוון שלנעול או לשרוך וודאי שלא יכולתי משך שנים".

   

  זק תמיד הייתה שמנה, ולאחר התקף הלב הראשון שלה, הבליסה רק החמירה. "נכנסתי ללופ כזה, שבו הייתי פותחת את הפה בבוקר וסוגרת אותו רק בלילה. פשוט לא הפסקתי לאכול". והגוף הגיב בהתאם: לחץ הדם שלה במנוחה העפיל ל-200/100 ויותר, מחלת הסוכרת תקפה אותה גם כן, השומנים והכולסטרול הגיעו לרמות מסוכנות וכל תנועה קטנה שלה גררה קוצר נשימה.


  לא הצליחה לקום מהכסא. שולמית זק בימים הכבדים

   

  יום אחד הגיע המפנה. "באתי לרופאה שלי ואמרתי לה שאני פשוט לא מסוגלת יותר לחיות. היא סיפרה לי בדיעבד, שראו לי אש בעיניים, וזה מחזה שהיא לא תשכח. אני לא ויתרתי, וביקשתי בתקיפות הפניה לניתוח קיצור הקיבה. הרופאה עוד ניסתה לשכנע אותי שזה מסוכן, אבל אני ידעתי שזה המוצא היחיד שלי לחיות". זק הופנתה לכירורג, וכשהיא הוגדרה במצב חיים מסוכן, היא נותחה כשהיא מורדמת ובהשגחה קפדנית עקב מצבה הבריאותי החמור.

   

  75 קילוגרמים פחות תוך שנה

  חמישה חודשים לאחר הניתוח, חגגה זק את 30 הקילוגרמים הראשונים שהשילה. אחרי שנה כבר נשרו ממנה 75 קילוגרם. וכך, מתוך הגוש הענק לדמותו התרגלה מהמראה, היא הצליחה לראות את האישה שבה. היא יוצאת, מבלה, שוחה מידי שבוע ומעבירה את הבשורה הלאה לאנשים אחרים במצבה.


  פחות 75 קילוגרמים והחיים השתנו. זק בגרסתה הנוכחית 

   

  אבל החגיגה הגדולה יותר הייתה בלחץ הדם שירד לערכים תקינים, ולמחלת הסוכרת שחלפה לחלוטין. מאז המהפך הקימה כץ את עמותת "משקל בריא" בו היא, דיאטניות ורופאים מדריכים את הציבור על ניתוחים לקיצור קיבה, ההתוויות אליהן, וגם תופעות הלוואי. "נולדתי מחדש", היא מספרת, "הפכתי מאישה גוססת, מדוכדכת וחסרת כל רצון לחיות, לאישה בריאה, פעילה ומאושרת. אם אני חזרתי לחיים, אין סיבה שעוד אנשים במצבי לא יגיעו לכך".

   

  ניתוח קיצור קיבה נגד סוכרת

  אבל שולמית זק לא היחידה: מחקר חדש שהוצג השבוע בכנס האירופאי לסוכרת והשמנה שנערך בברצלונה, מגלה כי ניתוח קיצור קיבה אכן מצליח לרפא כליל סוכרת ומבוגרים ולפטור מהמשתמשים את הצורך בתרופות ובהזרקות אינסולין. כמה מהחולים הללו תועדו גם בישראל. משורה של

  מחקרים נוספים כשהאחרון שבהם פורסם בחודש ינואר 2008 במגזין הרפואי JAMA של ההסדרות הרפואית האמריקנית, עולה כי ניתוח להצרת קיבה בקרב חולי סוכרת סוג 2 הסובלים מהשמנה חולנית, תרם גם להעלמות מלאה או חלקית של מחלת הסוכרת ולאיזון רמת הסוכר בדם יותר מהטיפולים המקובלים.

   

  המחקר כלל מעקב של שנתיים אחר חולים בסוכרת סוג שסבלו מהשמנה או השמנה חולנית. לכל המשתתפים היה מדד מסת BMI בין 30-40 (מדד BMI תקין הוא עד 25). החולים, שנחשבו כסובלים מהשמנת יתר חולנית עד קשה חולקו באקראי לשתי קבוצות: האחת קיבלה טיפול תרופתי לאיזון הסוכרת ותוכנית של דיאטה ופעילות גופנית ואילו החולים בקבוצה השנייה עברו ניתוח טבעת להצרת הקיבה וטופל בתרופות לאיזון מחלת הסוכרת.

   

  אצל 73% מהחולים שעברו ניתוח חל שיפור או העלמות של הסוכרת. לעומת זאת, רק אצל 13% מהחולים שקיבלו טיפול משולב – תרופתי, דיאטה ופעילות גופנית, נצפה שיפור במצב הסוכרת. מעבר לשיפור בסוכרת, הירידה הממוצעת במשקל והשמירה עליו לאחר שנתיים הייתה גבוהה יותר בקרב המנותחים.

   

  מחקר נוסף אותו ערכו חוקרים בהדסה עין כרם בראשות ד"ר אנדריי קידר עקב אחר השיפור בתפקוד הכלייתי בחולים שעברו קיצור קיבה. המחקר עקב אחר 16 איש שסבלו מהשמנת יתר חולנית (עם BMI מעל 35) וכן מיתר לחץ דם או סוכרת מסוג 2, ואצלם נמצאו ערכים גבוהים של חלבון בשתן - שהוא מדד לפגיעה בתפקוד הכליות. מתוך המנותחים במעקב ממוצע שנמשך 11 חודשים נמצא אצל שישה מתוך ה-16 ערכים תקינים של חלבון בשתן, ב-תשעה מנותחים נוספים נמצא שיפור ניכר. ב-15 המנותחים שסבלו מסוכרת לפני הניתוח נרשמה החלמה מלאה או שיפור ניכר במחלה.

   

  רופאים סבורים בטעות שהניתוח מסוכן

  "השמנת יתר היא בעיה קשה ביותר באוכלוסיה בישראל", מסביר פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת וראש הכנס האירופאי לסוכרת והשמנה בברצלונה, "אדם עם BMI מעל 40, נמצא בסיכון גבוה למחלות לב, סוכרת,

  יתר לחץ דם, שומנים וקיצור אורך החיים. מעבר לכך, השמנה גוררת מחלות סרטן רבות ובהן סרטן השד, המעי, הפרוסטטה, הלבלב ועוד. קיים קם קשר בין מחלות כיס מרה, שיגדון, בעיות נשימה ומחלות פרקים לבין השמנה. כך שמדובר במחלה קשה, שכיחה שחייבת להיות בראש מעיינינו".

   

  פרופ' רז מודה כי קיימת חוסר מודעות רבה בקרב הרופאים בקהילה באשר לניתוחי קיצור קיבה (המכונים: ניתוחים בריאטריים), בשל פרסומים על סיכונים בניתוחים ומספר מקרי תמותה שפורסמו בשנים האחרונות. אולם מאז הוא מסביר, חל שיפור ניכר בטכניקה של הניתוח, בבקרה ובמיון החולים המתאימים לו, וסיכון התמותה צנח לכ- 0.25% בלבד מהמנותחים. "הסיכון הזה נמוך יותר אפילו מניתוח לתיקון אפנדיציט, שהוא הרבה יותר שכיח והרבה יותר פשוט".

   

  "גם לנו הרופאים לא נוח לשלוח חולה לניתוח, אם יש אלטרנטיבות", אומר פרופ' רז, "אבל כשיש חולה ששוקל 150 ק"ג, עם BMI=50, הוא נמצא בסיכון אדיר לתמותה מהירה ולשלל סיבוכים. ודאי שהייתי מאוד שמח אם עד כה או מעכשיו היה לוקח את עצמו בידיים, נכנס לפעילות ספורט אינטנסיבית ודיאטה. אבל גם אז, רק 5% מהמרזים מצליחים לשמור על המשקל, כל היתר עולים - ויותר מכפי שהיו. ניתוחי קיצור קיבה הביאו לריפוי מוחלט מסוכרת, הם מפסיקים להזריק אינסולין, גם בארץ וגם ברחבי העולם. משקל, פעמים רבות לא נתפס כאם כל המחלות, ומנגד הסיכון בניתוח הבריאטרי זעום, מול התועלת העצומה עבור החולה שחוזר לחיות מחדש".

   

  הנחיות חדשות לרופאים בקהילה

  בעקבות הממצאים החדשים עומדים החודש איגודי רופאי המשפחה, הרופאים הכירורגים והמועצה הלאומית לסוכרת בישראל להוציא מסמך הנחיות לרופאי הקהילה ואלה עיקריו:

   

  על חולים הסובלים מהשמנת יתר עם BMI (מדד מסת משקל: חלוקת המשקל בגובה בריבוע) מעל 35, הסובלים מגורמי סיכון נוספים ובהם מחלות לב וכלי דם, שומנים גבוהים בדם, היסטוריה של עישון כבד, או על חולים עם BMI מעל 40 לפנות לבדיקה אצל כירורג שהתמחה בקיצורי קיבה.

   

  על הרופאים להדגיש בפני החולים את הסיכונים ותופעות הלוואי של הניתוח, לצד יתרונותיו בהארכת תוחלת החיים, ריפוי הסוכרת, שיפור תפקודי הכליות, הפחתת לחץ הדם והורדת השומנים בדם.

   

  הרופאים בקהילה יעדכנו בפני המטופלים גם את זכותם במסגרת סל התרופות לביצוע ניתוח פלסטי להסרת עודפי העור הרבים שהצטברו על הגוף במהלך תהליך ההרזיה הדרמטי.

   

  על משרד הבריאות להיערך להקמת מערך תמיכה לרשות החולים המנותחים הכולל דיאטנית, פסיכולוג ומאמן כושר, אשר ידריכו את החולים כיצד עליהם לשנות את אורח חייהם לאחר הניתוח.

   

  הכותב מתארח בכנס האירופאי להשמנה וסוכרת

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גבי מנשה
  הניתוח לקיצור הקיבה העלים את הסוכרת
  צילום: גבי מנשה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים