שתף קטע נבחר

סוף עידן המפד"ל: מפלגת הימין נולדה

האיחוד הלאומי, תקומה, מולדת והמפד"ל התאחדו למפלגת ימין אחת. הרשימה תיקבע על-ידי "ועדה מסדרת" בראשות יעקב עמידרור. במסיבת עיתונאים חגיגית בכנסת הבטיחו הח"כים המייסדים "סדר יום לאומי חדש, שבראשו החינוך והמוסר היהודי"

היסטוריה פוליטית: לראשונה זה שנים לא תתמודד המפד"ל לכנסת. בצהריים (יום ב') השיקו בכנסת כמה מחברי האיחוד הלאומי-מפד"ל את מפלגת הימין החדשה, תולדה של איחוד גם עם מולדת ותקומה. במפלגה החדשה מבטיחים "להוביל סדר יום לאומי חדש, שבראשו יעמדו החינוך וזהותה היהודית של מדינת ישראל, הרווחה החברתית, טוהר המידות, ניקיון הכפיים, ערכי המוסר היהודי, ההתיישבות והנושאים המדיניים והביטחוניים".


מסיבת העיתונאים בכנסת (צילום: גיל יוחנן) 

 

מי יכול להצטרף למפלגה החדשה ולהתמודד על ראשותה? "כל מי שיזדהה עם ערכי הציונות הדתית וסדר היום החדש". הרשימה לכנסת תיבחר בדרך מקורית, סוג של "ועדה מסדרת": המפלגה תקים מועצה ציבורית "עצמאית ובלתי תלויה", שתורכב מאישים מקשת הדעות בקרב הציבור הציוני-דתי והמסורתי. חברי המועצה לא יתמודדו לכנסת ולממשלה.

 

בראש המועצה הציבורית יעמוד האלוף במילואים יעקב עמידרור, ויישבו בה גם הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב דב ליאור, יקיר שגב, הרב יובל שרלו, אפרים לפיד, השופטת בדימוס שרה פריש, מוטי זיסר ואחרים. יו"ר המפלגה ייבחר בבחירות פנימיות. ח"כ זבולון אורלב אמר, כי "אנו מפקירים את עצמנו לטובת פריימריז פתוחים ליו"ר. זו מפלגה ראשונה שמקימה מועצה ציבורית שהיא לא ועדה מסדרת של עסקנים. זו אחדות של הציונות הדתית. כל אחד יכול להגיש מועמדות. אין שום יתרון לחברי הכנסת".

 

27 שנים של פילוגים

לדברי אורלב, "לא היה כדבר הזה שארבע מפלגות מתאחדות. אחרי 27 שנים של פילוגים, אנחנו הולכים למהלך של אחדות". הוא הוסיף ואמר כי "זו התקווה לחזור לניהול המדינה ולא לראות באופוזיציה כברירת מחדל". ח"כ בני אלון ציין, כי "הפעם שידרגנו את האחדות, העמקנו אותה. אני מקווה שזה יוכיח שהיה שווה את המאמץ, שהציבור יידע להעריך את זה ולפרגן לנו על המאמץ. כולנו צמאים לערכים. אנחנו מאוחדים בדרך חדשה".

 

"החלטנו לשים את נושא החינוך בראש סדר העדיפויות בעקבות ההצלחה שלנו בחינוך הדתי-לאומי", הודיע ח"כ צבי הנדל.

"היו שנים שחששנו מה יגידו אנשים בלי כיפה ואנשי השמאל, אבל היום כולם מבינים שחינוך זה הכל. אני מאמין שכל ישראל שלנו, אבל בפרקטיקה נצטרך לחלק אותה. השאלה היא איך - ומה העיקרון שעומד מאחורי זה". 

 

חברי המפלגה החדשה ציינו כי הם רוצים לשתף את הציבור בקבלת ההחלטה על שם המפלגה החדשה. ח"כ אפי איתם, שמעוניין לחבור לליכוד, לא הצטרף לרשימה החדשה, וכמוהו גם ח"כ אריה אלדד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החינוך בראש מעייננו: הנדל
צילום: גיל יוחנן
אורלב. "מקווים לחזור לניהול המדינה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים