שתף קטע נבחר

ענתבי מאפשר למשקיעים לקנות אג"ח "מבוטח"

הממשלה מתערבת במשבר הכלכלי: ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון, הוציא הוראה שתאפשר לגופי השקעות לקנות אג"ח ולרשום אותן לטובת הלקוחות בהתאם לעלות הרכישה ולא לפי מחירן בבורסה. הצעד נועד להפיג את החשש של המשקיעים מפני ירידת ערך של האג"ח

ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחסכון במשרד האוצר, העביר הבוקר (ג') הוראת שעה לעניין השקעה באגרות חוב קונצרניות לכל הגופים המוסדיים, במטרה לסייע להם להתמודד עם המשבר בשוק ההון.

 

ההוראה קובעת כי כל גוף השקעה מוסדי (קרן פנסיה, קופת גמל, קרן השתלמות, וחברת ביטוח) מוסדי יוכל לרכוש החל מהיום אגרות חוב קונצרניות (איגרות חוב של יזמים פרטיים) בהיקף של עד 3% מסך כל הנכסים המנוהלים על ידו, ויוכל לחשב אותה לפי העלות ללקוח שרכש אותה ולא לפי שוויה בשוק ההון. זאת, בהנחה כי יחזיק את האגרות עד מועד פדיונן.

 

הצעד הזה, שנעשה גם במדינות מערביות אחרות, הוא, למעשה, ההתערבות הגלויה הראשונה של האוצר במשבר בשוק ההון, להבטחת החיסכון הפנסיוני של הלקוחות. עד כה נעשתה התערבות בקנה מידה קטן מאוד רק של קרנות הפנסיה הוותיקות - שבשליטת האוצר - שרכשו מניות ואג"ח בהיקף גדול בזמן מפולת בבורסה - ובכך הקטינו את הירידות.

 

ההוראה נועדה להקטין את החשש של המשקיעים מרכישת איגרות חוב קונצרניות. בכוונת האוצר להביא לכך שוועדות ההשקעה של גופי ההשקעה המוסדיים לא יחששו לרכוש אגרות חוב חדשות עקב המשבר בשוק ההון.

 

במכתב מציין ענתבי כי "האירועים האחרונים בשוקי ההון המקומי והבינלאומי, משפיעים בין היתר, על המסחר באיגרות החוב הקונצרניות הסחירות. בנוסף, הם משפיעים על שווי השוק והשווי ההוגן של איגרות חוב הקונצרניות הסחירות והבלתי סחירות. השפעתם של אירועים אלה באה לידי ביטוי בגידול במרווחי סיכון האשראי של איגרות החוב, בגידול בתשואותיהן ובתנודתיות במחיריהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידין ענתבי, הממונה על שוק ההון
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים