שתף קטע נבחר

הטובות לרבנות

עו"ד נעמה ספראי-כהן, סיימה תואר שני בהצטיינות וביקשה להיות עוזרת משפטית בבית הדין הרבני, אך המכרז קבע שאישה לא יכולה להתמודד לתפקיד. "מרכז צדק לנשים" כפה על נציבות שירות המדינה לשנות את תנאי המכרז, אז נשים לידיעתכן: אתן מוזמנות להתמודד ולהיכנס אל כתלי בתי הדין

לפני כשנה וחצי פרסמה הנהלת בתי הדין הרבניים, באמצעות נציבות שירות המדינה, מכרז ובו פנייה להגשת מועמדות לתפקידים של עוזרים משפטיים בבית הדין הרבני. במכרז צויין, בין השאר, כי על המועמד להיות מוסמך לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל. דרישה זו הינה כמובן מפלה, מאחר שנשים אינן יכולות להיות מוסמכות לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל.

 

כאן המקום לציין כי יש כבר לפחות אישה אחת עם הסמכה לרבנות מטעם רב אורתודוקסי, אבל ההסמכה נעשתה באופן פרטי, ועדיין רחוק היום בו מוסד הרבנות הראשית יסמיך אישה לרבנות (ואולי זה לא כל כך רחוק...). מהגדרת התפקיד עולה כי על העוזר, בין השאר, לבדוק את התיקים המוגשים להרכב הדיינים ולוודא שלא חסרים בהם מסמכים, לבדוק את החומר ההלכתי ואת האסמכתאות, להגיש ניתוח וחוות דעת לתיק וכן לנסח מכתבים והחלטות הקשורות לתיק. מאחר שהידע הנדרש לתפקיד של עוזר משפטי הוא ידע שבוודאי ניתן לרכוש אותו גם באמצעות לימודים אקדמאיים היה מקום לחשוד שדרישת הסף הזו היא למטרת סינון נשים בלבד.

 

עו"ד צעירה ונמרצת בשם נעמה ספראי כהן ביקשה להגיש מועמדות למכרז. נעמה הינה עו"ד מומחית במשפט עברי ובוגרת תואר שני למצטיינים במשפטים. נעמה היא אכן אישה, וככזאת היא אינה, ואף אינה יכולה להיות, מוסמכת לרבנות מטעם הרבנות הראשית לישראל. מאחר שלא קיבלה נעמה כל מענה לפנייתה להנהלת בתי הדין הרבניים או לנציבות שירות המדינה היא פנתה ל"מרכז צדק לנשים". המרכז הגיש בשמה תביעה לבית הדין לעבודה בטענה שהמכרז מפלה על רקע מגדרי, וכי יש בו עבירה על חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הנהלת בתי הדין הרבני והנציבות נאלצו לחזור בהם מיד מן המכרז המפלה.

 

נראה שבית הדין הרבני לא מיהר לבלוע את הגלולה המרה, ולקח זמן רב עד שהוא הוציא מכרז 'מתקן' ובו השמטה של דרישת הסף ל 'הסמכה לרבנות'. כעת יכולות אף נשים משפטניות להגיש מועמדות לתפקיד עוזר משפטי בבית הדין הרבני. שימו לב: בירושלים, בתל-אביב וחיפה ישנן משרות מוצעות. המכרז נסגר בתאריך 13.11.08.

 

מוסד בית הדין הוא אחד המוסדות הציבוריים המפלים ביותר שישנם במדינת ישראל, אם לא המפלה ביותר. (ובכן, הייתי רוצה לחשוב שאין מוסד ציבורי מפלה יותר מבית הדין הרבני אחרת אנחנו באמת בצרות...). הגיע הזמן לשנות את זה. הגיע הזמן שבית הדין הרבני יפעל על פי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, שהרי גם הוא כפוף לחוקי מדינת ישראל, שהיא מדינה דמוקרטית.

 

חברותי עורכות הדין והטוענות הרבניות (שסיימו לימודי משפטים) – קחו את מה שהחוק מאפשר לכן. כנסו אל בין כותלי בית הדין. הפעם – לא כקלדניות אלא בתפקיד מהותי יותר. כן כן - בסוף גם יהיו נשים דיינות.

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים