שתף קטע נבחר

אולמרט ל-ynet: בוש יהיה חקוק באותיות זהב

"30 מיליארד הדולר שקיבלנו ממנו לעשר שנים הם רק קצה הקרחון", אומר ראש הממשלה ומבטיח: גם היורש יהיה ידיד אמת

ראש הממשלה היוצא מפרגן למי שיהפוך בתוך שעות ספורות לנשיא היוצא: "שמו יהיה חקוק ברבות השנים באותיות של זהב על לוח ליבה של מדינת ישראל", אומר היום (ג') אהוד אולמרט ל-ynet, כאשר ההצבעה לנשיאות בארצות הברית בעיצומה.  

 

"לא נכון לעסוק במה שקיבלנו מממשל בוש", אומר אולמרט. "יש דברים רבים שאיננו יכולים לדבר עליהם - 30 מיליארדי הדולרים שקיבלנו לעשר שנים הם רק קצה קצהו של הקרחון של הדברים שממשל בוש נתן לנו. על ההיבטים האחרונים של מה שקיבלנו אני מנוע מלדבר, אך ללא ספק מה שממשל בוש נתן לנו יגרום לכך ששמו יהיה חקוק ברבות השנים באותיות של זהב".

 

בראיון מתייחס אולמרט לראשונה בפומבי להתקפה של כוחות הקומנדו האמריקניים בשטח סוריה על הגבול עם עיראק: "אנחנו, כמו האמריקנים, לא נהסס לפעול בכל מקום בו יש חשש כי ייפגעו אזרחי המדינה. גם אנחנו עשינו זאת במקומות שונים". לדבריו, המתקפה בשטח הסורי לא אמורה לחבל במשא-ומתן שמתנהל בינינו לבין דמשק - כאשר זה האחרון, הוא מעיד, מתואם עם האמריקנים: "אין דבר שאנחנו עושים מבלי שהאמריקנים מודעים לו. איננו מתכוונים לעשות שום דבר מאחורי גבם. ארצות הברית היא הידידה הגדולה של ישראל והיא מעודכנת".

 

ומה באשר לעתיד המשא-ומתן עם הסורים והפלסטינים, לאחר שיתחלף הממשל האמריקני? "אין לי ספק שאפשר יהיה לסמוך על כל אחד משני המועמדים בנושא הזה. הבעיה היא שיש לנו תמיד אשליה שהאמריקנים או מדינות אחרות יפתרו עבורנו את הבעיות שלנו עם הפלסטינים ועם הסורים. האמריקנים לא יוכלו לפתור את הבעיה הפלסטינית, האמריקנים לא יכולים לטפל בבעיה שלנו עם הסורים. זאת אשליה האומרת שאם נמתין לממשל חדש, יקרה לנו נס והבעיות תיפתרנה. זאת אשליה שהגיע הזמן להיפרד ממנה.

 

"אנחנו כבר 40 שנים ממתינים שאיזה ממשל אמריקני אחד

 או אחר יביא לנו פיתרון. יש לנו מין תקווה נסתרת שכזאת, אבל זה לא יקרה. אנחנו צריכים לעשות כדי לפתור את הבעיות. נגיע לשלום עם הפלסטינים ועם הסורים רק אם הם ואנחנו נעשה מה שבוודאות מוטל עלינו - גם אובאמה וגם מקיין יעזרו לנו, אם נגיע לאותה נקודה שבה נקבל את ההחלטות שאנו צריכים לקבל".

 

בביקורו הקרוב בבית הלבן, הנשיא יהיה עדיין ג'ורג' בוש. "המסורת בארצות הברית היא שלא נפגשים עם נשיא נבחר לפני שהוא נכנס לבית הלבן, לכן לא סביר שאפגש עמו בביקור הצפוי בתוך כמה שבועות", אומר אולמרט. מהכרעה הצפויה במירוץ שמעבר לאוקיינוס, הוא לא מודאג: "מי שלא ייבחר כנשיא - יהיה ידיד ישראל. אני מכיר את שניהם, שניהם ידידי ישראל. שניהם ראו לנכון לבקר בישראל ערב הבחירות, דבר שלא עשו כמעט באף מדינה אחרת. אין לי ספק שאפשר יהיה לסמוך עליהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הביקור האחרון בישראל
צילום: רויטרס
מומלצים