שתף קטע נבחר

ועדת חינוך: לאפשר לדתיים להתחרות בימי חול

בדיון שנערך בוועדת החינוך של הכנסת בעקבות "בג"ץ פרייליך", הבטיח ראש מנהל הספורט במשרד החינוך כי יפעל להעתקת תחרויות משבת לימות החול. יו"ר הוועדה, ח"כ מלכיאור: "הדרת רגלי הספורטאים הדתיים - כפייה אנטי דתית שמעצימה את הקיטוב בעם"

"בג"ץ פרייליך" מגיע לכנסת: ועדת החינוך דנה היום (ג') בנושא קיום תחרויות ספורט בשבת, זאת בעקבות הפסיקה שקבעה ניצחון טכני לסייף הדתי יובל פרייליך שסירב לחלל את השבת ולהתמודד במהלכה על הכרטיס לאליפות אירופה.

 

ראש מינהל הספורט במשרד החינוך, אברהם זוכמן, אמר בישיבה: "צריך להטיל עלינו את האתגר לשלב את הדתיים בתחרויות הספורט ולא לערוך אותן בשבת. טרם נעשתה פעולה אמיתית בנושא ואנו צריכים לעשות זאת". לעומתו טען מנכ"ל איגוד הסייף, אבי בן בסט טען, כי האיגוד לא ערוך לבצע את התחרויות בימות החול, ואמר: "נכון לעכשיו אנחנו לא מאורגנים להסיט את התחרויות מהשבתות בהן הן מתקיימות. יש התנגדות גדולה של המועדונים ואנו לא ערוכים לכך".

  

ד"ר אביעד הכהן, המייצג את פרייליך בעתירתו, תקף בדיון את דבריו של בן בסט, וטען כי אין כלל לוח תחרויות לעונה זו. לדבריו, "איגוד הסייף הוא מונופול הממומן על ידי המדינה, ועל כן חלה עליו חובה לאפשר לכל אשם להתחרות במסגרתו. את התחרויות ניתן לקבוע מתי שרוצים וכנראה שאנו זקוקים לקצת רצון טוב מכלל הגורמים. בעשרה ענפי ספורט כבר פתרו את הבעיה, מדוע הסייף שונה?".  

 

"שהתחרויות המכריעות יהיו ביום חול"

בפני חברי הוועדה הופיע גם יובל עצמו, הילד שחולל את הסערה. "אני לא חושב שהדברים צריכים להיות ככה", אמר, "אני חושב שבמדינה יהודית ראוי שגם לאנשים כמוני תהיה את ההזדמנות השווה להשתתף בספורט תחרותי. אני לא רוצה שתהיה כפייה דתית אלא רק מבקש שהתחרויות המכריעות לא יהיו רק בשבת".

  

יו"ר הוועדה, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, הוסיף: "אני מתנגד לכפייה דתית ולחקיקה דתית. זהו דבר לא מוסרי אשר מקומם רבים מאזרחי ישראל. עם זאת אני מתנגד לכפייה אנטי דתית, שלא נותנת לילדים דתיים לקחת חלק בחברה הישראלית. ה'ביחד' של החברה הישראלית הוא ערך, והעובדה שאנו לא מצליחים להביא דתיים וחילונים יחד אפילו למגרש הספורט רק מוסיפה על הקיטוב. אנו מטילים על מינהל הספורט למצוא את הדרכים לשפר את המצב ולאפשר לילדים הדתיים לקחת חלק בתחרויות".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים