שתף קטע נבחר

בגין ונתניהו יחד: ביבי התבגר, ואני הזדקנתי

בהופעה משותפת במצודת זאב, שמו נתניהו ובני בגין סוף למחלוקות העבר: "אני לא זוכר את כל מה שאמרתי", אמר בגין, "ביבי התבגר ב-10 שנים ואני הזדקנתי ב-10 שנים, ככה צריך להסתכל על הדברים". הבא בתור: דן מרידור

חיוך גדול היה נסוך אחר הצהריים (יום ג') על פניו של בנימין נתניהו, בלי קשר לבחירות שמעבר לאוקיינוס: בני בגין, ה"נסיך" של הליכוד ומי שנטש בעבר את התנועה ואמר את העומד בראשה מילים קשות - התייצב לימינו, בדרך לכנסת.

 

בגין נשאל על התבטאויות העבר נגד נתניהו: "שמתי לב שרצים לארכיונים ומוציאים מהבוידעם התבטאויות שלי. אומר זאת כך - ביבי התבגר ב-10 שנים ואני הזדקנתי ב-10 שנים, וכך צריך לראות את הדברים כשמחליטים לעבוד יחד".

 

בגין ונתניהו ישבו זה לצד זה במצודת זאב בתל-אביב, ושידרו מסר של אחדות: "אני לא זוכר את כל מה שאמרתי", אמר בגין בהתייחסו לעבר העכור, "הכל יכול להיות. שוחחתי עם ביבי זמן לא קצר ואנחנו יודעים לערוך בירורים ופוליטיקה זה עניין של פשרה. צריך לעשות את הכל כדי למצות את ההסכמות ולקבל הכרעות והחלטות. 

 

"אתם מכירים את דעותיי, אך המציאות נראית כיום אחרת", הוסיף. "הציבור עבר הליך של התפכחות פעמיים, בשנת 2000 ואחרי אשליית השלום בעקבות ההתנתקות. צריך שלא תהיה התפכחות שלישית. כולם מבינים שמגוון הדעות בצד שלנו הוא לא זה הקובע וקראתי שגם זוכה פרס נובל לשלום סבור שבמציאות הזו, אין הזדמנות לשלום. שמעתי התבטאויות על כך שאני אסטרונאוט, לא מעשי. אבל באתי לעזור בפתרון הבעיות שלפנינו".

 

כולם היו חוטפים אותו

נתניהו התמוגג: "אם יש פוליטיקה אחרת, זה בני בגין. כששמעתי שבני רוצה לחזור הביתה לליכוד, אין דבר ששימח אותי יותר. כל מפלגה בלי יוצא מהכלל הייתה חוטפת אותו בשתי ידיים, גם אלו שמבקרות אותנו".  

 

"בגין מסמל את היושרה, את האידיאלים, גם במישור האישי וגם במישור הלאומי", אמר יו"ר הליכוד. "אני רוצה להיעזר בניסיון שלו, ביושרה שלו ובמנהיגות שלו כדי לעזור להביא שינוי למדינת ישראל בתחומים הגדולים שדורשים את השינוי הזה. קודם כל להחזיר את הביטחון גם הלאומי וגם האישי לאזרחי ישראל; לשמור על מקומות העבודה ולחזור להצמיח את הכלכלה ולחולל מהפכה יסודית בחינוך של ילדינו. אנחנו הולכים יחד להביא בשורה אחרת לעם ישראל, ואני חושב שהבשורה הזו מתחילה כאן".

 

בגין בתורו - בהופעה ציבורית פוליטית ראשונה זה זמן רב - אמר: "זכיתי

 לקבלת פנים מאוד נאה, מרגשת וחמימה, ואני לא רואה את הדברים האלה כמובנים מאליהם. אני מבקש להודות באופן מיוחד ליריבים פוליטיים, שגם הם קיבלו את פניי בסבר פנים יפות, למרות שאנו עומדים רק שלושה חודשים לפני הבחירות. אני מקווה שהם לא לקחו בכך סיכון גדול מדי עבור עצמם או מפלגותיהם, אבל זו באמת מחווה יפה.

 

"אנחנו עומדים בפני צרור של בעיות סבוכות", המשיך בגין. "עולות מהן דילמות אמיתיות. הנימוקים לשני הצדדים הם כנים ורציניים. דיון מאוזן ושקול עשוי להבטיח החלטות טובות כדי להתמודד עם העתיד, שבזמן הנראה לעין לא יהיה פשוט מבחינות שונות".

 

כנשאל נתניהו על התדמית הימנית של המצטרף החדש-ישן, אמר: "בגין יהיה במעלה הרשימה, ובצדק ואני לא חושש מזה שהוא יציג עמדות ברורות. גם בעבר חילוקי הדעות ביננו היו יותר קטנים מההסכמות שלנו. בני יהיה שותף וישפיע בדרכו בממשלה בראשותי". 

 

בתשובה לשאלת ynet על המגעים המדיניים, אמר: "לא הבטחתי להקפיא את המשא ומתן. אנחנו לא שוללים את קיום המגעים, אך יש לנו עמדות אחרות. אם מדברים זה לא אומר שצריך למסור הכל".

 

בינתיים, בליכוד אומרים כי הבא בתור להצטרף הוא דן מרידור, לו מחכים במפלגה כבר תקופה ארוכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דילמות אמיתיות: בגין ונתניהו
צילום: ירון ברנר
לא אסטרונאוט. נתניהו ובגין
צילום: ירון ברנר
מומלצים