שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש: חיסון לסרטן צווואר הרחם - גם למבוגרות
  החיסון החדש, סרווריקס, מאפשר לחסן גם נשים עד גיל 45 נגד המחלה, שגורמת למותן של כ-70 נשים מדי שנה. החיסון החדש גם יימכר לפי שעה במחירים זולים יותר מחיסון הגרדסיל הקיים בשוק, אך יישאר מחוץ לתכנית חיסוני השגרה
  חיסון חדש נגד סרטן צוואר הרחם, שהושק היום (ג') בישראל, מאפשר גם לנשים מעל גיל 26 ועד גיל 45 להתחסן נגד המחלה שפוגעת בכ-180 נשים בשנה בארץ. החיסון החדש, סרווריקס (של חברת GSK), יימכר במחיר זול יותר מהחיסון הנוכחי, גרדסיל של חברת MSD. 

   

  בעוד המומחים חלוקים בדעותיהם האם יש להכניס את החיסון לצוואר הרחם לחיסוני השגרה בישראל או להמליץ על התחסנות באופן גורף, הוצג היום חיסון חדש שיימכר למבוטחות קופות החולים מכבי, מאוחדת ולאומית. כבר למעלה משנה ניתן להתחסן בישראל נגד סרטן צוואר הרחם בחיסון גרדסיל, הנמכר במחיר מוזל למבוטחות הביטוח המושלם בארבע הקופות. חיסון זה מיועד לצעירות מגיל 9 ועד 26 ולפי ההערכות חוסנו בו עד היום כ-50 אלף נשים. 

   

  השכיחות של סרטן צוואר הרחם בישראל נמוכה יחסית. מדי שנה מאובחנות בישראל כ-180 חולות וכ-70 נשים נפטרות מהמחלה. עם זאת, ישנה מגמת עליה בשכיחות המחלה אצל צעירות. 

   

  סרטן צוואר הרחם נגרם על ידי נגיף הפפילומה האנושי (HPV). ישנם למעלה ממאה זנים של הנגיף. הזנים הכלולים בחיסון הסרווריקס (זנים 16 ו-18) אחראים ל-70 אחוז מהנגעים הטרם-ממאירים (שעלולים להפוך לסרטניים). מנתוני היצרן עולה כי הוא מגן מפני זיהומים מזנים נוספים שאחראים לעוד 12 אחוזים ממקרי סרטן צוואר הרחם. 

   

  הערה לטבלה: המחיר הוא למנת חיסון, כאשר יש צורך בשלוש מנות לאדם. המחיר בסוגריים ללא הנחת הביטוח המושלם.

  מחירי החיסונים לפי קופות החולים
  סרוריקס cervarix

  גרדסיל gardasil

  כללית לא נמכר 430 (820)
  מכבי 383 (766) 410 (820)
  מאוחדת 333) 460
  לאומית 383 (766) 410 (820)
  גיל המחוסנות 10-45 9-26
  זני הנגיף הכלולים בחיסון

  16, 18 6, 11, 16, 18

   

   

  חיסון הגרדסיל מגן מפני ארבעה זנים של הנגיף (16,18, 11 ו-6), ונותן גם הוא הגנה של 70 אחוז. הזנים 6 ו-11 גורמים ליבלות באיברי המין והחיסון נותן הגנה של 90 אחוז מפני היווצרותן. יצרנית הגרדסיל הגישה בקשה למנהל המזון והרופות האמריקני (FDA) לרשום את החיסון גם לנשים עד גיל 45.  שני החיסונים ניתנים בשלוש מנות בתוך חצי שנה. הם נבדלים במחיר, כאשר הסרווריקס זול בכ- 60 עד 400 שקלים עבור שלוש מנות החיסון.  

   

  ההמלצה היא להתחסן לפני גיל קיום יחסי המין, אך ניתן גם לחסן נשים פעילות מינית. נשים שכבר נחשפו לאחד מזני הנגיף הכלולים בחיסונים לא יהיו מוגנות מפניו, אלא רק מפני הזנים האחרים. בקרוב צפוי לצאת נייר עמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה ובו הנחיות למי מומלץ החיסון.

   

  "חינוך למין בריא עדיף על חיסונים"

  החיסון נגד סרטן צוואר הרחם צפוי להכנס לתוכנית חיסוני השגרה של משרד הבריאות משנת 2011, אך למרות זאת אין תמימות דעים לגבי יעילותו כחיסון לכלל האוכלוסיה.

    

  לדברי פרופ' עמי פישמן, מנהל האגף לגניקולוגיה בבית החולים "מאיר" בכפר-סבא, "בעיני אין יתרון של חיסון אחד מול החיסון השני. עצם התחרות היא טובה בגלל המחיר הגבוה של החיסון. סרטן צוואר הרחם אינה מחלה שכיחה בישראל. כשנותנים חיסונים במסגרת תוכנית כוללת, חשוב לחסן נגד מחלות שכיחות. יש ספק אם צריך לתת את זה לכל הנשים משיקולי עלות-תועלת. יש חיסונים אחרים שעומדים בתור למחלות יותר שכיחות".

   

  ד"ר מיכה ברחנא, הממונה על רישום הסרטן במשרד הבריאות אמר לפני כשבועיים כי "דעתי היא שחינוך לבריאות ויחסי מין בטוחים עדיפים על מתן החיסון. הידע על החיסון לא נצבר במשך שנים רבות ואנחנו גם לא יודעים מהם הזנים שגורמים לתחלואה בישראל".

    

  פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, אמר כי החיסון נגד סרטן צוואר הרחם "לא בסדר עדיפות לאומי ראשון". 

   

  משירותי בריאות כללית, היחידה שאינה מציעה את חיסון הסרווריקס, נמסר כי "כללית מושלם בוחנת הכנסת החיסון. אנו ממתינים לנתונים חדשים על איכות המוצר ובטיחותו, נתונים שבעבר עיכבו את ההחלטה". 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מגמת עליה בתחלואה בקרב צעירות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים