שתף קטע נבחר

אובאמה ניצח, אך נשיא רוסיה מאיים להציב טילים

בנאום מצב האומה הראשון שנשא מאז שנכנס לתפקיד, השתלח דמיטרי מדבדב בארצות הברית - וטען כי היא האחראית למלחמה בגאורגיה ולמשבר הכלכלי העולמי. הוא הוסיף כי רוסיה תציב טילים בקלינינגרד בתגובה למערכת ההגנה האווירית האמריקנית

שחר של בוקר חדש? ברוסיה העניינים כרגיל. בעוד שהעולם כולו מברך על בחירתו ההיסטורית של ברק אובאמה לנשיא ה-44 של ארצות הברית - ניצל נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב את היום (ד') להתקפה חריפה ביותר על ארה"ב, שבסופה הביע תקווה שממשלו של הנשיא החדש יפעל לתיקון היחסים העכורים בין שתי המדינות.

 

בנאום מיוחד שנשא מדבדב על מצב האומה, נאום ראשון מסוגו מאז שנכנס לתפקידו במאי האחרון, האשים הנשיא הרוסי את ארה"ב כי ניצלה את העימות בגאורגיה כתירוץ לאפשר לכוחות נאט"ו לחדור לתחומה של רוסיה - ואיים כי מוסקבה תנקוט צעדים בתגובה.

 

"ניצלו את הסכסוך בקווקז כדי לשגר ספינת קרב של נאט"ו לים השחור - וכדי לכפות על אירופה את מערכת ההגנה האמריקנית מפני טילים בליסטיים. אלה יביאו בתורם לצעדי נקמה מצידה של רוסיה", אמר מדבדב. הוא ציין בכוונתה של רוסיה לפרוש טילים לטווח קצר מסוג איסקנדר בקלינינגרד בתגובה להצבת סוללות הטילים האמריקניות, וכן איים שמוסקבה תיעזר באמצעים אלקטרוניים כדי לשבש את פעילותה של המערכת האמריקנית. 

 

 "מוקדם יותר שקלנו לפזר שלוש יחידות של חטיבת הנ"ט עד 2010. החלטתי לחזור בי מהתוכנית הזאת", אמר מדבדב. "מלבד זאת, כדי לנטרל - אם יש צורך - את מערכת הטילים האמריקנית, יוצבו טילי איסקנדר באזור קלינינגרד. באופן טבעי, נשקול לעשות גם שימוש במשאבי הצי הרוסי", טען.

 

"הטרגדיה של צחינוואלי היא תוצאה של מדיניותו של הממשל האמריקני - שהוא אנוכי, אינו מסוגל לשאת כל ביקורת, ומעדיף צעדים חד צדדיים", הוסיף הנשיא הרוסי ואמר, בהתייחסו ללחימה בבירת המחוז הבדלני דרום אוסטיה. לדבריו, המלחמה בגאורגיה החריפה את המתיחות באזור הנפיץ - וערערה את יציבותם של סדרי העולם הוותיקים.


נשיא רוסיה, היום במוסקבה. האשים את ארה"ב (צילום: רויטרס)

 

כאן לא הסתיימה הביקורת החריפה של מדבדב על ארה"ב. הוא הוסיף ואמר כי אינטרסים אמריקנים צרים הם שהביאו לקריסה הכלכלית הגדולה ולמשבר הכלכלי שלופת את העולם. "אני מאמין שהעובדה שארה"ב רואה בעמדתה כעמדה הנכונה והבלתי מעורערת היחידה - תפיסה שהתגבשה בעקבות קריסתה של ברית המועצות - אחראית במידה רבה לטעויות הכלכליות שהביאו למשבר. האמריקנים לא רק לא ניסו לתאם את פעולותיהם עם שותפים אחרים בשווקים העולמיים - אלא גם זנחו את חוש המידה האלמנטרי ולא הקשיבו לאזהרות החוזרות ונשנות של שותפים אלה". 

 

"מקווה שאובאמה יבחר לשפר היחסים"

מדבדב התיחס לניצחונו של אובאמה בבחירות - רק בסוף נאומו, ובקצרה בלבד. הוא הביע תקווה שהממשל החדש שיקים אובאמה יבחר לשפר את היחסים עם מוסקבה. דברים ברוח דומה השמיע מוקדם יותר הבוקר גם סגן שר החוץ הרוסי, גאורגי קרסין, שהביע תקווה שבחירתו של אובאמה תביא עימה גישה חדשה ביחסים בין שתי המדינות - שנקלעו לשפל חסר

תקדים על רקע העימות בגאורגיה, ועוד קודם לכן, עקב תוכניתה של וושינגטון להציב מערכת להגנה מפני טילים על אדמת מזרח אירופה.

 

רוסיה רואה במערכת האמריקנית - וכן במאמצים האמריקנים לצרף לברית הצפון אטלנטית נאט"ו מדינות סובייטיות-לשעבר כגון אוקראינה וגאורגיה - חדירה בוטה לתחום השפעתה ואיום על ביטחונה.

 

בנאומו התייחס מדבדב גם לנושאי פנים - והציע להאריך את כהונת הנשיא מארבע שנים, כפי שנהוג כיום, לשש. לדבריו, צעד זה נחוץ כדי להתמודד עם האתגרים האדירים הניצבים בפני ארצו. עם זאת, הקרמלין הבהיר כי ההצעה אינה נוגעת לכהונתו של מדבדב עצמו. הוא גם הציע להגדיל את סמכותו של הפרלמנט על חשבון סמכויותיה של הזרוע המבצעת - וגם קרא להעניק למפלגות קטנות יצוג נאות יותר בפרלמנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים