שתף קטע נבחר

שבע שנות מאסר נגזרו על חנן גולדבלט

השחקן חנן גולדבלט, שהורשע בעבירות אונס וביצוע מעשים מגונים, נידון לשבע שנות מאסר. השופטים: "מעשיו חמורים. הוא ביצע אותם תוך ניצול מעמדו... תהילתו אינה מכשירה מעשים מיניים בנשים שאינן חפצות בכך". עורכי דינו של גולדבלט אמרו כי יערערו לבית המשפט העליון

השחקן חנן גולדבלט יישב שבע שנים בכלא - כך קבע בצהריים (יום ה') בית המשפט המחוזי בתל-אביב. הרכב השופטים - אברהם טל, רות לב-הר שרון ויהודית אמסטרדם - קבע כי "מעשי הנאשם חמורים. הוא ביצע אותם תוך ניצול מעמדו. הוא לא התנצל התנצלות כנה על מעשיו. רק בשלב הטיעונים לעונש אמר בלשון רפה כי היה קל דעת".

 

בנוסף, הורו לו השופטים לשלם 50 אלף שקלים לשתי מתלוננות. עורכי דינו של גולדבלט אמרו כי הם מבקשים לעכב את תחילת ריצוי העונש - מכיוון שבכוונתם לערער לבית המשפט העליון. השופטים דחו את בקשתם, וגולדבלט הורד מיד למעצר. השופטים העריכו כי סיכויי הערעור נמוכים.

 

"מחובתו של בית המשפט להבהיר לנאשם כמו לאחרים שכמותו כי תהילתו אינה מכשירה מעשים מיניים בנשים שאינן חפצות בכך, זלזול ברצונן החופשי וביצוע מעשי מרמה על מנת להביאן לקיים עימו יחסי מין - שהרי כל אלה ראויים לכל גנאי. כך גם אין מקום לזילות שהפגין כלפיי רגשותיהן ולבוז על כך שהגישו נגדו תלונה", נכתב בגזר הדין.

 

עוד כתבו השופטים: "מדובר בשתי עבירות אונס שביצע הנאשם בשתי מתלוננות וכן במעשים מגונים בדרגות חומרה שונות שביצע בשלוש מתלוננות נוספות, כאשר הנאשם ניצל באופן חמור את מעמדו ותהילתו, את מצב המתלוננות - קורבן חלש ומזדמן - והביאן בתחבולות ושקרים, שחזרו על עצמם באופן כמעט זהה לקיים עימו יחסי מין או לבצע בהן מעשים מגונים שגרמו להן לפגיעה קשה".

 

הם גם מתחו ביקורת על כך שהוא גרם לכך שהמתלוננות ייאלצו להעיד: "מעשי התקיפה המינית שעשה הנאשם חמורים לכשעצמם וחומרתם גוברת ככל שהם נבחנים באספקלריה של עבירות מין שנעשו במרמה, תוך ניצול מעמדו של הנאשם, שהרי חשיבות עליונה נודעת להרתעת בעלי סמכות ומרות כלפי הכפופים להם או הנתונים למרותם בכל הקשור לביצוע עבירות מין". 

 

"לא הפנים שכבודן של נשים אינו הפקר"

בית המשפט התייחס להערכת המסוכנות שנערכה לגולדבלט וקובע על פיה כי "הוא לא הפנים את המסר של עקירת המנהג הנפסד של ניצול יחסי מרות וניצול מיני בטענות מרמה ולא השכיל להבין שגופן וכבודן של נשים אינו הפקר".


תומך בחבר. גולדבלט ואושיק לוי (צילום: ירון ברנר)

 

את גולדבלט ליוו כמה מחבריו, ובהם הזמר אושיק לוי. לפני ארבעה חודשים הורשע השחקן בעבירות אונס וביצוע מעשים מגונים. מהכרעת הדין עולה, כי גולדבלט (66) הורשע באונס בכוח של נערה בת 16.5 ובאונס במרמה של צעירה בת 20. בנוסף, הורשע גולדבלט במעשה סדום, במעשים מגונים בבנות 15.5, 17, ו-17.5. פרט לכך, הורשע בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות.

 

הפרשה נחשפה בחודש אוגוסט 2005 לאחר שבעיתון "ידיעות אחרונות" פורסמו עדויות של צעירות, שסיפרו על כך שהוטרדו מינית על-ידי גולדבלט. אחת המתלוננות סיפרה כי כשהייתה בת פחות מ-17, גולדבלט אילץ אותה לשכב איתו במהלך "חזרות" שעשו בביתו, במסגרת לימודי המשחק שהעביר. גולדבלט כפר בחשדות נגדו וטען כי מעולם לא כפה עצמו על הצעירות.

 

בשלב הטיעונים לעונש, התחנן גולדבלט בפני השופטים להקל בעונשו: "אני מביע חרטה עמוקה. משיא הפופולריות הפכתי לאיש הכי נורא. נהייתי לטפיל. תנו לי קרן אור של תקווה". גולדבלט קרא מן הכתב מונולוג נרחב, ותיאר את אשר עבר עליו מאז הוגש נגדו כתב האישום. "אני מקבל את הכרעת הדין בהכנעה. הכל מרוסק ללא תקנה, הכל נחרב, ומשיא הפופולריות ודמות חינוכית לילדים, הפכתי לאיש הכי מכוער, הכי נורא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חנן גולדבלט בבית המשפט
צילום: ירון ברנר
מומלצים