שתף קטע נבחר

עלו ברשת: שובם של הזקנים מהחבובות

וולדורף וסטאטלר הנרגנים כמבקרי קולנוע, בלוג לפריז שהישראלים לא מכירים, סרטוני בחירות מארה"ב ומישראל, מוזיקה מכוסות קריסטל ועוד אתרים ששווה להכיר

הפייבוריט: ישראלית בפריז

לפני כשנתיים עברו העיתונאים כנרת רוזנבלום ומושיק לביא, זוג נשוי והורים לשתי בנות, להתגורר בפריז לצרכי לימודים. מאז הגיעו לשם, הקדישו את כל זמנם הפנוי להעמיק את היכרותם עם העיר, ללכת לאיבוד בין סמטאותיה ולגלות את סודותיה. בתחילה חלקו במידע הזה עם חבריהם מישראל שביקשו להכיר את פריז "שהישראלים לא מכירים", אבל עם הזמן הבינו שבחוויות האישיות שלהם יכולים להיעזר גם ישראלים אחרים.

 

לשם כך, הקימו את "פריזאית", בלוג יפהפה ודינמי, המהווה מעין מדריך עומק אישי לתייר המתוחכם, ומספק המלצות על אטרקציות למשפחות עם ילדים, מסעדות, חנויות, ואירועי תרבות ובידור. לצד המידע השימושי מגיש הבלוג האיכותי הזה נימה אישית, שכובשת את לבו של מי ששהה בעיר, גם לפרק זמן קצר. מעת לעת מתארחים בבלוג עיתונאים-ישראלים, תורמים מחוויותיהם בעיר, ומספרים על מפגשים עם תושביה.

 

 

בחירות

סרטונים וקישורים פוליטיים, בחסות שלוש מערכות בחירות צפופות:

 

מקומיות – נראה שמכל הרשויות בארץ, רק לתושבי תל אביב יש מספיק מוטיבציה להשקיע ביצירות אינטרנט בניסיון להשפיע על תוצאות הבחירות לרשות המקומית. הנה כמה דוגמאות:

  

הסלבים בעד חנין – קליפ מושקע ועתיר כוכבים צעירים המתגוררים בתל אביב, שמסבירים כי "עיר שבה צריך לנסוע חצי שעה בשביל שליש גולדסטאר - היא לא העיר שלי", ועל כן קוראים לציבור להצביע בעד דב חנין, אולי מתוך תקווה שיחזיר את הגולדסטאר לשכונה.

 

ההסתה נגד חנין – ומן הצד השני: קליפ שנאה נגד דב חנין, שמתאר אותו כקומוניסט-אוהב-ערבים, ועשוי כווידאו מחתרתי ברוח שידורי החמאס.

 

דירה להשכיר – ועל רקע מחאת שוכרי הדירות בעירו, מתיישב רון חולדאי עם ילדי הגן ומקריא להם סיפור תמים: "דירה להשכיר".

 

לרמן לראשות העיר – יואב לרמן הוא בלוגר פופולרי ופעיל בנושאי אורבניזציה. החברים שלו החליטו שאין מתאים ממנו לנהל את העיר שלהם, והשיקו למענו את האתר הזה, שאינו אלא יריית הפתיחה הספק-סאטירית בקמפיין שלו לראשות עיריית תל אביב בבחירות הבאות, ב-2013.

 

רוקי הכלב הירוק – העיתונאי יגאל צור הצמיד זנב לישבנו, זוג אוזני פרווה לראשו, עטה סרבל ירוק, ויצא להציק לתושבי תל אביב על תקן כלבלב אקולוגי בשירות מפלגת הירוקים.

 

הוא מחלק פליירים וכועס על נהגים שאינם תושבי תל אביב.

 

הוא נושא מונולוג הזוי מול מגדל נווה צדק.

 

והוא נוהג ב"גן ילדים נייד", וזו סאטירה כל כך מורכבת, שבכלל לא הצלחנו להבין אותה.

 

כלליות – מערכת הבחירות לכנסת עדיין לא נותנת את אותותיה ברשת, אולם הלינק הזה עשוי לעניין אתכם, ואולי גם להכניס לכם כסף:

 

המלחמה בבנקים – בארבע מערכות הבחירות האחרונות התמודדה גם "מפלגת המלחמה בבנקים", שסיסמתה היא "זה הכסף שלך, תתעורר" ואף זכתה בכמה אלפי קולות בכל פעם, אף שכמעט ולא הפיצה תעמולת בחירות.

 

האתר החדש שהשיקה המפלגה עם ההכרזה על בחירות ב-2009 כולל מנגנון קטן, המחשב אוטומטית את הסכום המיותר שגבה מכם הבנק כריבית בשנים האחרונות, ומאפשר לכם להדפיס מכתב רשמי אל הנהלת הסניף שלכם, בדרישה להחזר הסכום ולהפקדתו בחשבונכם. לא בטוח שזה מהלך יעיל, אבל זה בטח לא יזיק.

 

אמריקניות – ואף שהבחירות לנשיאות ארה"ב התקיימו כבר בשבוע שעבר, נראה שלעולם לא יהיה זה מאוחר לספר לכם על שני הסרטונים האלה:

 

 

ימים מאושרים - הבימאי רון הווארד חוזר ארבעים שנה לאחור אל דמותו של הנער האדמוני ריצ'י מ"ימים מאושרים", ומשוחח עם השחקן הנרי וינקלר, שחוזר גם הוא להיות "הפונז", רק כדי להמריץ את ציבור המצביעים בארה"ב לעשות שינוי ולבחור באובאמה. אין זו תעמולת בחירות, אלא סרטון אישי ומרגש שיצר הווארד, וניכר בו שעשה זאת מתוך חרדה אמיתית לגורל החברה האמריקנית (אפי טריגר).

 

ווטססאאאפפ – זוכרים את הקמפיין הפסיכי ההוא? כמה ימים לפני הבחירות הוא חזר, עם כל הגיבורים המקוריים שלו, אבל בגרסה מאוד פוליטית (מישל דור).

 

המדליקייה

כמה קישורים מגה-מדליקים ששלח למענכם שוקי לאה:

 

אלבום אנימציה – הסברים והדגמה בווידאו לייצור של אלבום אנימציה, כלומר שעשרות התמונות בו צולמו ברצף, וכאשר מעבירים אותן במהירות הן נראות כסרטון דינמי. רעיון מקורי ויפהפה למתנה.

  

שלטים ברורים – המעצב הגרמני אקסל פימולר מציג את השילוט הייחודי שעיצב למען החניון במגדל יוריקה במלבורן. פימולר הבטיח ששום נהג לא יטעה בכיווני הנסיעה, וזכה בכמה פרסי עיצוב בגין היצירתיות הזו.

  

הפנתר השחור – מולכם דמות מטושטשת ולא מוגדרת בשחור לבן, ומימין מעין רשת של קווים שחורים. החזיקו את הרשת עם העכבר, ו"העבירו" אותה מעל הדמות במרכז באיטיות. גם אתם תופתעו לגלות כיצד לפתע מתחיל לרוץ שם פנתר שחור.

 

שיר הדחפור – קליפ אנימציה ילדותי ומקסים ללהיט JCB Song (שיר הדחפור) של הצמד הבריטי Nizlopi. שווה צפייה.

 

קריסטל קליר – קשה להאמין, אבל המוזיקה היפה הזו מופקת אך ורק מכוסות זכוכית.

 

עונות בפארק – הציבו את החלונות על העץ המלבלב שבמרכז העמוד, וצפו בו גם בחורף, בקיץ ובסתיו.

 

תמונות מהשמיים – אוסף של צילומים עוצרי נשימה של אתרים וערים שצולמו מהשמיים בידי הצלם-אמן יאן ארטוס ברטרנד. את כל התמונות ניתן להוריד חינם כטפטים למחשב.

  

חדש בטיוב

מקבץ מהסרטונים החמים באתרי הווידאו:

 

ריאה שחורה – ניסוי ביתי שהתקיים ביפן, וממחיש באופן מפחיד כיצד מחדירות הסיגריות רעלים קשים לגוף המעשנים. מבצע הניסוי חיבר בזו אחר זו 400 סיגריות רגילות למכל מים שקוף, ו"עישן" אותן בעזרת מפוח. כל סיגריה הוסיפה 18 מ"ג זפת למים הצלולים, שבסוף הניסוי הפכו שחורים לגמרי. הנוזל הזה "בושל" בתוך סיר נקי במטרה לאדות את המים, ובסופו של דבר נותרה בתחתית הסיר ערימת זפת צמרירית ודביקה – אותו חומר רעיל ששוקע בריאותיו של המעשן, ולא נפלט בשום דרך מהגוף (עמית פל).

 

קחי אותי – חידוש פסיכי-אך-מרענן לקליפ האייטיז הנצחי "טייק און מי" (כן, ההוא עם הנערה הנשאבת לתוך חוברת הקומיקס), שמחליף את מילות השיר המקוריות בתיאור מילולי של מהלך הקליפ (נועה בן שבת).

  

מהיר מכדור אקדח – סרטון פרסומת של יצרני המכונית המהירה ביותר בעולם (עד 1600 קמ"ש), המתרברב בכך שמהירותה עולה על זו של כדור הנורה מאקדח (עמית פל).

 

ישראל 1951 – פינת הנוסטלגיה: את הסרט הדוקומנטרי הזה מימנה והפיקה חברת אייר-פראנס, שחנכה בשנת 1951 את הקו מפאריז לנמל התעופה לוד. ישראל מוצגת כאן כמדינה צעירה ומסעירה, ענייה אך מתפתחת במהירות מסחררת וקולטת מאות אלפי אזרחים חדשים, המגיעים לנמל חיפה על גבי אוניות. הסרט מציג את המעברות והקיבוצים, החקלאות ומפעל המים, תל אביב היפה וירושלים הבלתי צפופה, ערי הים חיפה ועכו, וגם את נהריה הייקית והמקומות הקדושים ליהודים ולערבים. הסרט בן כ-35 דקות, וטעינתו ממושכת ואיטית למדי (קרין אלון).

  

בלקון הקשישים – זוכרים את צמד הקשישים הנרגנים מהחבובות? שלא כמו הקהל שלהם, הם רק משתבחים עם השנים, ובזכות האינטרנט זכו גם לקאמבק: מעין תוכנית קולנוע אישית בשם "מהמרפסת", שבה הם נרדמים מול קטעים מסרטים חדשים, עולבים בשחקנים ובבימאים, ומשגרים פאנצ'ים שנונים ומצחיקים בטירוף ("היית בהילטון פאריס? טוב, כולם היו").

 

תתקשר, טמבל – חשבתם פעם כמה תסריטים ולהיטי קולנוע היו נחסכים מאיתנו אם לגיבור היה מספיק שכל להשתמש בטלפון? יש להניח שרובם היו מסתיימים כבר בסצנת הפתיחה. הנה מקבץ סופים אלטרנטיביים כאלה לשוברי קופות, בהם פורסט גאמפ, שכחו אותי בבית ופרויקט המכשפה מבלייר.

 

יותר מאלף מילים – סדרה של תמונות ומצבים בלתי שגרתיים שיגרמו לכם לפחות אי נחת רבה.

 

טראח-טורון – אל תנסו את זה בחוץ: רוכב פזיז מאבד שליטה על טרקטורונו, ועף ממנו הצדה, רק כדי לצפות ברכב החדש נחבט ומתהפך כל הדרך למטה.

 

נהג בטבעיות – הנה טיפ יעיל לחיי היומיום: אם במקרה חניתם בסמוך ללהקת אריות, ואחת הלביאות תחליט לרחרח אתכם ממרחק חצי סנטימטר, פשוט נהגו בטבעיות. אחרי שהיא תבין שלא התקלחתם שבוע, כל התיאבון יעבור לה.

 

זהירות, כלה! – אם יש אמא לכל רגעי המבוכה בעולם, זהו כנראה הרגע הזה: החתן והכלה ניצבים אל מול הכומר מעל במה מוגבהת, והשושבין נקרא לתת את הטבעות. הוא פוסע קדימה, אבל מועד, נופל, ורושם את אחד מרגעי השיא הנצחיים של יוטיוב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וולדרוף וסטאטלר - מבקרי קולנוע
מומלצים