שתף קטע נבחר

נבחרת החלומות של הדתיים

אם הכל יסתכם ברשימה שתפיל עלינו תנומה - הם יגמרו עם שישה מנדטים. אורי אורבך מחליט להכניס ידיים לתוך האש, משמש כוועדה מסדרת של איש אחד ובוחר את רשימת המפלגה הדתית החדשה. מי בעד ירים את ידו, או יכתוב טוקבק

אל תלכו לשום מקום, כי בסוף הטור אני מציע רשימה אטרקטיבית למפלגה הדתית החדשה. בפני הוועדה הציבורית המסדרת את הרשימה הדתית החדשה עומדת משימה בלתי אפשרית אבל הכרחית. איך לגרום לציבור דתי ומסורתי להצביע למפלגה החדשה. אם הכל יסתכם ברשימה שתפיל עלינו תנומה – הם יגמרו עם 6 מנדטים במקרה הטוב. אם לעומת זאת, הם יגלו נועזות לא אופיינית ויילכו על כל הקופה, יש סיכוי לרשימה שתבנה מחדש את הבית הפוליטי של כל סרוגי הכיפה ושל אוהדי הזהות היהודית של המדינה.

 

זו לא משימה פשוטה. אנשי הציבור האטרקטיביים בציבור הדתי והמסורתי אינם נוטים להיכנס למים העומדים של המערכת הפוליטית. אבל אם באמת רוצים לבוא עם מסר חדש של הגברת החינוך והזהות היהודית, בראש התנועה החדשה צריך לעמוד, לפחות לקדנציה אחת, מישהו שיכול לסמל זאת טוב מאחרים. הנה שלוש הצעות לראשות הרשימה, הם לא יסכימו בהתחלה, אבל עם קצת הרבה לחץ – מי יודע. הרב ישראל מאיר לאו למשל, יכול לעמוד בראש הרשימה. הוא לא מפד"לניק קלאסי, אבל הוא בהחלט דמות שמסמלת את היציאה מהמשבצת השגרתית. הוא לא יסכים, כנראה. מה תגידו על יעקב עמידרור? הוא ראש הוועדה הציבורית, אבל הוא מבטא רוח מרכזית בציבוריות הדתית. ואולי יעקב נאמן, שר האוצר לשעבר, גם דמות מקובלת למדי. שלושתם פיגורות ברמה הלאומית.

 

ועוד הערה לגבי שני המסורתיים-חילונים שיצטרפו לרשימה. המבחן היחיד בשלב זה הוא האטרקטיביות והמשמעות הציבורית של הדמות המצטרפת. החילוני שייבחר צריך להיות האדם שהצטרפותו משדרת לבוחר הדתי כי "אם הוא מצטרף לרשימה שלנו, ודאי שגם אני יכול להצביע לה". כן, הרשימה באמת זקוקה ללגיטימציה מסורתית-חילונית כדי שדתיים ומסורתיים יצביעו בשבילה ויעברו אליה מהליכוד, מקדימה ומש"ס.

 

עכשיו, אחרי כל ההקדמה, וכשהמתח כבר כוסס בבשרכם, ניגש לרשימה, לנבחרת החלומות של המפלגה הדתית החדשה. לא שאלתי את המועמדים בעיני עצמי, ויתרתי לחלוטין על עבודת שטח, שום מקורב לא לחץ עלי, ומצדי כל אלה שנשארו בחוץ יכולים להיעלב.

 

קבלו אותם

הנה הרשימה שיכולה לזכות ב-12 מנדטים בבחירות הקרובות לכנסת וגם לתפקד כסיעה מאוזנת, מייצגת, יעילה ופעילה, חדשה וגם מנוסה. לא סתם רשימת מכובדים. בסופה הוספתי עוד רשימה של מועמדים שישובצו מייד במקום כל מי שיתעלם משום מה מהטור הזה ויסרב להיכנס לכנסת. קבלו אותם:

 

1. יעקב עמידרור 2. בני אלון 3. זבולון אורלב 4. אביהו מדינה 5. אורי אריאל 6. רחל קרן (או מישהי מ'קולך') 7. הרב שי פירון (או מישהו מ'צהר') 8. אלוף במיל' יפתח רון-טל 9. מנחם הורוביץ 10. יעקב כץ (כצל'ה מערוץ 7) 11. אמילי עמרוסי 12. הרב יצחק לוי.

 

לא נראה לכם? אתם מגחכים? אז תוציאו אשכנזי ותכניסו אישה מזרחית,

תורידו שמאלן ותכניסו ימני, תשלפו את ההוא שאתם לא סובלים ותכניסו את זה שאתם מעריצים. יש כמובן רשימה שלמה של עוד ח"כים וח"כים לשעבר, של המון רבנים ואנשי אקדמיה מוכשרים.

 

באופן חריג אני מאשר פנייה גם לנתן שרנסקי, אביטל שרנסקי, פרופ' יונתן הלוי משערי-צדק, פרופ' גבי ברבש, הרב חיים סבתו, הרב רפי פרץ וגונדר בדימוס שלמה טוויזר ועוד כמה. הכלל: חדשים, מוכרים בציבור הרחב ואהודים בציבור הדתי, מנוסים ושיבוצם מוכיח שהפעם זה באמת שונה. שהפעם מתכוונים ברצינות.

 

מה הסיכוי שמשהו מכל זה יקרה? קלוש. מה הסיכוי של רשימה כזו להיכנס כולה לכנסת? גדול מאוד. תנסו, כבר אין לכם מה להפסיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמידרור
צילום: דנה קופל
צילום: צפריר אביוב
מדינה
צילום: צפריר אביוב
רון-טל
עמרוסי
מומלצים