שתף קטע נבחר

הכירו את היורש של ה-DVD: מה זה Blu-ray?

טכנולוגיית ה-Blu-ray היא הטכנולוגיה שעתידה לרשת את ה-DVD, והפכה לפורמט האבחנה הגבוהה המנצח. אז מה זה בעצם Blu-ray? ומה הוא נותן לנו, הצופים?

פורמט ה-DVD נחל הצלחה מוחלטת בתחום הבידור האלקטרוני וכיום הוא מצוי בכמעט כל בית בישראל והעולם המערבי. ה- DVD נולד בתקופה בה שלטו טלוויזות CRT וככזה, הותאם לטנדרטים שהיו מקובלים באותה התקופה, מה שאומר רזולוציה של 720X576 פיקסלים (PAL). אבל, כל מי שרכש מסך טלוויזיה דק וחדש, מבין שזה כבר אינו מספיק לעידן החדש של מסכי LCD ופלזמה: הרזולוציות של הטלוויזיות גבוהות בהרבה ואיך שלא תסתכלו על זה, ה-DVD המזדקן כבר לא מנצל את הפוטנציאל האמיתי של הרכש החדש והנוצץ.

 

 

 

קרן כחולה באה לעולם

לידתו של הפורמט Blu-ray, לוותה בחבלי לידה בדמות "מלחמת פורמטים" עקובה מדם בה נלחמה סוני - מובילת מחנה ה-Blu-ray, בחברת טושיבה - המתחרה עם פורמט ה- HD DVD. המלחמה הוכרעה בחודש פברואר 2008, בנצחונה של סוני, ועתה ברור כי התקן הבא בבידור הביתי הינו Blu-ray. הקיצור המקובל בו משתמשים הוא BD – על שם Blu-ray Disk.

 

השם Blu-ray מגיע עקב השימוש בקרן לייזר כחולה עבור קריאת הנתונים מהדיסק, לקרן כחולה זו, ישנו אורך גל קצר של 405 ננומטר - זאת בהשוואה לקרן הלייזר האדומה של DVD, לה אורך גל ארוך יותר - 605 ננומטר. אורך הגל הקצר מאפשר לדחוס נתונים רבים יותר על אותו שטח דיסק, בהשוואה ל-DVD למשל.

 

הדיסק מגיע בגודל סטנדרטי של 12 ס"מ (או שמונה ס"מ בגרסה נדירה יותר), הקיבולת עומדת על 25 ג"ב לדיסק עם שכבה אחת, או 50 גיגהבייט על דיסק הכולל שכבה כפולה (Dual Layer), זאת בהשוואה לנפח של 8.54 גיגהבייט של תקליטור DVD עם שכבה כפולה. גודל כזה של דיסק יכול לאחסן כששה סרטי DVD מלאים, או לחילופין להכיל סרט יחיד, המגיע באיכות צליל ותמונה גבוהה בהרבה ביחס לקיים, וכאן בדיוק טמון היתרון.

 

שיפורים מכל הכיוונים

הרזולוציה בה מגיעים סרטי ה-Blu-ray, היא גבוהה יותר ממה שאנחנו מכירים. היא עומדת על 1920X1080 פיקסלים, מה שמאפשר לנצל באופן מירבי את רזולוציית המסכים החדשים. חלקם הקטן של הסרטים הינו באיכות Interlaced, חלקם הגדול הינו Progressive, הנחשבת לאיכות טובה יותר. גם סוג קידוד הוידאו חשוב לאיכות הסופית, סרטי DVD הגיעו בקידוד Mpeg2, וגם סרטי בלוריי הראשונים הכילו קידוד זהה. אך האחרים שבאו בעקבותיהם, מכילים קידוד H.264 או VC-1, שניהם שייכים למשפחת Mpeg4

החדשה יחסית ומאפשרים איכות תמונה טובה יותר כאשר קובעים יחס דחיסה דומה ל- MPEG2.

 

קצב הנתונים של סרט BD, יכול להגיע עד פי 10 מזה של סרט DVD, מה שאומר כי מידע וידאו רב יותר מגיע אל המסך בכל רגע נתון.

 

בנוסף, מצב שידור מיוחד ב-Blu-ray גורם לכך שסרטים נראים קרובים יותר למקור הקולנוע: סרטי קולנוע מצולמים בקצב של 24 תמונות בשניה, מה עד עתה שחייב המרה מאולצת לקצבים שונים (30/50/60 פריימים לשניה) בכדי להתאימם לצפיה ביתית, זאת בהתאם למגבלות ה-DVD והטלוויזיות הישנות. Blu-ray מייבא, בפעם הראשונה, את הפורמט הקולנועי לבית עם סרטים שמוצגים באיכות 1080/24p (רזולוצית 1920X1080 ב-24 פריימים לשנייה), שהיא הנאמנה ביותר למקור.

 

אודיו

ה- DVD הכניס חידוש לסלון הביתי בדמות פסקול 5.1 ערוצים (רמקולים) דיגיטלי שהרשים מאוד בזמנו, שתי השיטות שהיו נהוגות ב-DVD, שהן Dolby Digital ו- DTS, קופצות מדרגה ומציגות מחליפים בדמות Dolby True HD ו- DTS HD Master Audio, גם כאן הקידוד איכותי יותר (דחיסה ללא איבוד איכות ביחס למקור) וקצב הנתונים גבוה בהרבה עם 5.1 או 7.1 ערוצים.

 

למעשה, האיכות אמורה להיות זהה או דומה מאוד לפסקול המקורי שמגיע עם הסרט שמוקרן בבית הקולנוע, אך בגלל שמדובר בפורמטי אודיו חדשים, הרוב המוחלט של רסיברי קולנוע ביתי שנמצאים כיום בידי הציבור, אינו מסוגל לפענח אותם. מי שירצה להינות מיתרונות האודיו של המכשירים החדשים יצטרך להצטייד גם ברסיבר חדש, שמסוגל לפענח את הפורמטים החדשים.

 

מה ההבדל בין Blu-ray ל- HD – High Definition?

זו אינה שאלה של הבדלים, אלא של מונחים: HD הוא מונח שמתאר קבצי וידאו באיכות גבוהה, High Defenition, זאת לעומת האיכות הרגילה: SD (שמשמעותה Standard Defenition)

 

הסרטים בבלוריי מגיעים באיכות HD, יותר מזה, רבים מקבצי וידאו HD שמורדים באופן לא חוקי באינטרנט, מתחילים את דרכם על דיסק בלורי באיכות המקסימלית (משם, כל המרה בדרך רק מורידה מהאיכות).

 

מהן הדרישות עבור פורמט ה-Blu-ray?

וידאו - מסך LCD או פלזמה ברזולוציית HD (מינימום 720p) עם חיבור HDMI.

 

אודיו - רסיבר קולנוע ביתי עם מפענחי Dolby True HD, DTS Master Audio וחיבורי HDMI 1.3

 

חיבור HDMI - להבדיל מפורמט ה- DVD שחייב כבלים שונים להעברת אותות האודיו והוידאו, ה- BD מעביר את כל המידע על כבל יחיד - HDMI. רק דרך HDMI ניתן להעביר את פורמטי האודיו החדשים, חיבורי האודיו המוכרים (קואקסיאלי או אופטי) אינם מסוגלים להעביר אותם.

 

לחילופין, ניתן ליהנות מאיכות הקול החדשה אם לרסיבר הקיים ברשותכם יש 5.1 כניסות אודיו אנלוגיות ולנגן ה- Blu-ray ישנן 5.1 יציאות אודיו תואמות (לא בכל הדגמים זה קיים), כך נגן הבלוריי מבצע את הפענוח ומעביר את פסקול האודיו אל הרסיבר שמבצע את ההגברה.

 

האם הנגן החדש שלי יתמוך גם ב- DVD ותקליטורי מוסיקה?

כיום, הרוב הגדול של נגני בלוריי, תומך גם בניגון סרטי DVD (מחליף למעשה את הנגן הישן) וגם תקליטורי מוסיקה (CD). חלקם של הנגנים, כולל גם כניסת USB או רשת

למטרת ניגון קבצי DivX (או פורמטי וידאו נוספים), קבצי מוסיקה והצגת תמונות.

 

תקן ה- DVD קבע חלוקה ל- 6 איזורי צפיה גאוגרפיים שנועדו כדי שסרט שנרכש כדי להגן על בעלי הזכויות האיזוריים (כך למשל, סרט שנרכש בארצות הברית לא יכול, בתאוריה, לרוץ על נגן ישראלי), אך מזה שנים רבות, המכשירים בישראל כוללים רכיב Region Free שמאפשר צפיה בסרטים מכל העולם. ב-Blu-ray, מנגנון זה עדיין לא קיים, אך בבדיקות שנעשו, הסתבר כי סרטים רבים שהוגדרו כשייכים ל- ZONE A, נוגנו בהצלחה ב- ZONE B, נראה שמפיצי הסרטים עדיין לא מקפידים על ענין זה.

 

מחירים

ללא ספק, הלקוחות הראשונים שמיהרו לאמץ טכנולוגיה חדשה זו, שילמו מחיר גבוה למדי. הנגנים הראשונים שהגיעו לישראל, עלו למעלה מ- 10,000 שקלים, אולם, כדרכה של כל טכנולוגיה, טבעם של המחירים לרדת וכיום הנגן הזול ביותר מתחיל מאיזור ה- 2,600 ש"ח. לכך יש להוסיף מחירו של רסיבר תואם (תומך בפורמטי הקול החדשים), המחירים מתחילים בטווח של 3,500 - 4,000 ש"ח.

 

מי שמבקש להמתין עם רכישת רסיבר חדש, יוכל, לבינתיים, לחבר את נגן ה- BD לרסיבר קיים (דרך חיבור אודיו קואקסיאלי / אופטי) ולקבל איכות אודיו ברמה של DVD. לחילופין, ניתן לרכוש מערכת משולבת שכוללת כבר הכל: מכשיר משולב של נגן BD + רסיבר, חמישה רמקולים וסאב וופר, זאת במחירים שמתחילים סביב 8,000 ש"ח - 9,000 ש"ח.

 

כותרי Blu-ray

המדינה המובילה במגוון הכותרים הינה ארה"ב, שם יצאו למעלה מאלף כותרים בפורמט הכחול, המגוון בישראל מצומצם בהשוואה, עומד על מספר עשרות סרטים בסניפי רשתות להשכרת וידאו (כמו בלוקבסטר) ועד מספר מאות בודדות בספריות מתמחות (כגון Kino). מחירי הכותרים בארץ נעים בין 150 ש"ח ל- 250 ש"ח.

 

ניתן לשאול שאלות נוספות בפורום הוידאו של dtown

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלו-ריי: היורש של ה-DVD
צילום: שי רוזנצוויג
dtown
מומלצים