שתף קטע נבחר

"באירופה יש יותר ניאו-נאצים מאשר יהודים"

בבלגיה התקיימו אירועים לציון 70 שנה לליל הבדולח - אותם ארגן הקונגרס היהודי האירופי. בראיון ל-ynet מזהיר נשיא הקונגרס משה קנטור, כי שואה שנייה עלולה להתרחש - אם לא ילמדו הלקחים מהעבר. הוא גם אמר כי כמה ממשלות חשות אי נוחות לקיים אירוע זיכרון גדול בשטחן

ביום שבו מציינים 70 שנה לליל הבדולח אומר נשיא הקונגרס היהודי האירופי, משה קנטור, כי מספר הנאצים והניאו-נאצים ברחבי היבשת גבוה ממספר היהודים החיים שם - שמספרם הוא כ-2.5 מיליון. בראיון ל-ynet אומר קנטור כי הסיבה לכך היא "פרגמטיות של פוליטיקאים והרצון שלהם לרצות את הרוב ולא את המיעוט כדי להיבחר". בנוסף הוא הזהיר משואה שנייה, העלולה להתרחש אם לא נלמד את הלקחים מהעבר.

 

היום בהונגריה: נופצו חלונות בית כנסת

 

בשורה של אירועים נפתחו אמש (יום א') בבית הכנסת הגדול בבריסל יום השנה ה-70 לציון ליל הבדולח. הבוקר יציינו את יום השנה בפרלמנט האירופי - שם יניחו את אבן הפינה ליצירת בסיס חוקי לסובלנות.

האירועים נערכים ביוזמת הקונגרס היהודי האירופי. בישיבה ייטלו חלק גם נציגים ממדינות ערביות ומוסלמיות - סעודיה, קטאר, לוב, מצרים פקיסטן, מרוקו, איחוד האמירויות וטורקיה.

 

קנטור: "אנחנו מתחילים שבוע מעניין של סובלנות באירופה, אך לפני שנדבר על העתיד אנו מחויבים לדבר ולזכור את העבר. בימים אלו אנו משלימים חמש שנים של זיכרונות לטרגדיות משמעותיות בהיסטוריה היהודית. 60 שנה לשחרור אושוויץ, 65 שנה לטבח בבאבי יאר , ו-70 שנה לליל הבדולח, אירוע שהיה אחד הניסיונות של היטלר לבחון את הסובלנות של אירופה כלפי היהודים. כשהוא גילה בוודאות שאף אחד לא מתעניין ביהודים, הוא הוציא את תוכניתו אל הפועל. אלה ששתקו ולא אמרו כלום כדי למנוע - שילמו גם הם את המחיר".


נשיא הקונגרס היהודי האירופי וכתבת ynet (צילום: detlev shilke)

 

לשאלה, האם 70 שנה אחרי, יכול להתרחש אירוע דומה - הזכיר קנטור את האיום האיראני: "בהחלט כן. אם נהיה תלמידים גרועים ולא נפיק את הלקחים 70 שנה אחרי ליל הבדולח, כי כיום האיום מגיע מאיראן. אחמדי-נג'אד יושב בכינוס של האו"ם ומצהיר על מחיקת ישראל מהמפה, הריגת היהודים שהם אויבי האנושות, ואיש לא קם ועוזב את החדר. שוב רואים את פשעי המלחמה מושתקים במקום בו אסור לשתוק. מצד אחד המדינות באירופה מצהירות שהן מתנגדות לדרכו של נשיא איראן, אך מהצד השני ארצות הברית, גרמניה ומדינות אירופאיות נוספות - משתפות פעולה עם איראן בערכים של מאות מיליוני דולרים, גם הפעם הכדאיות הכלכלית גוברת על הכול".

 

"ממשלות חשות אי נוחות לקיים אירוע בשטחן"

רק לפני יומיים התפטר בבלגיה חבר פרלמנט מטעם מפלגת הימין הקיצונית "החזית הלאומית", לאחר שתחנת טלוויזיה מקומית שידרה סרטון בו הוא נראה שר שיר מעליב על נערה יהודיה במחנה הריכוז הנאצי דכאו - על כך אומר קנטור: "זה נורא שבלב אירופה, במקום בו שרדו באורח פלא יהודים, 70 שנה אחרי הטרגדיה, פוליטיקאים שרים שירים כאלה. אנשים החושבים שהאנטישמיות אינה קיימת הם עיוורים. גם בארצות הברית ישנה אנטישמיות חברתית גדולה ובוודאי גם באירופה".


האירוע בבריסל (צילום: detlev shilke)

 

- ליל הבדולח התרחש בגרמניה. מדוע האירוע אינו מתקיים שם?

"אני לא רוצה להתייחס לאנשים ספציפיים. ליל הבדולח התרחש בשלושה מקומות - בגרמניה, באוסטריה ובצ'כוסלובקיה. קיבלנו מסרים שכמה ממשלות חשות אי נוחות לקיים אירוע גדול ואמרנו שגם זה לטובה - נקיים את האירוע במרכז אירופה ונערוך אירוע מרכזי יותר לא רק בגרמניה, אלא ברמה של הבאת נושא הסובלנות לחקיקה בפרלמנט האירופי".

  

- מה החזון שלך לעוד עשור מהיום, כאשר יציינו 80 שנה לליל הבדולח?

"עלינו ליצור גוף גיאומטרי חזק ביותר שיכלול את אירופה המאוחדת,

ארצות הברית ורוסיה. מחר בישיבה המיוחדת שתתקיים בפרלמנט האירופי, נתחיל בבניית בסיס לתהליך חקיקה בנושא סובלנות שאנו מקווים ומאמינים שלעולם לא יסתיים, סובלנות אינה גלולת פלא, היא כמו החומה הסיני - מתחילים היום ומסיימים בעוד 2000 שנה.


פורסם לראשונה 09/11/2008 22:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קנטור. ללמוד לקחים
צילום: detlev schilke
הריסות מליל הבדולח בברלין
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים