שתף קטע נבחר

גם למפוטרים יש זכויות. מדריך

האם כל פיטורים הם חוקיים? מי זכאי לפיצויים? האם החברה חייבת לספק הסבר לפיטורים? ומי זכאי לדמי אבטלה? על רקע גל הפיטורים, כדאי למפוטרים לדעת את זכויותיהם

ימים קשים ורעים עוברים על התעשייה הישראלית. מאז סוף סוכות פוטרו במשק הישראלי יותר מ-2,000 עובדים, ועוד היד נטויה. הסיבה העיקרית לפיטורים היא המשבר הכלכלי העולמי, שגורם לירידה בהיקף ההזמנות והמכירות של חברות ההיי-טק והתעשייה הישראליות - רובן ככולן מייצאות לחו"ל, ורבות מהן מייצאות לארצות הברית.

 

צמצום בפעילות ופיטורים בחברות כאלה צפוי לגרום צרות גם לחברות שירותים, המתפרנסות ממכירה לאותן חברות. ויש גם לא מעט "טרמפיסטים" שמנצלים את האווירה כדי לשפר עמדות ולחסל חשבונות.

 

על רקע גל הפיטורים העכור הזה, יש לזכור שגם למפוטרים יש זכויות, שכדאי מאוד להכיר כדי להיטיב ולהתמודד עם המצב. במדריך זה מוצגות רבות מזכויות אלו ודרך ההתמודדות עם הפרתן. חלק מהמידע המופיע בכתבה התקבל מעורכת הדין מיכל תג'ר מ"קו לעובד".

 

 

האם כל פיטורים הם חוקיים?

 

לא. יש מקרים שנקבעו בחוק או בפסיקה שבהם הפיטורים הם פסולים ולא חוקיים. למעסיקים אסור לפטר עובד בשל הורות, גיל, מוגבלות פיסית, נטייה מינית, גזע, דת, לאומיות וארץ מוצא. כמו כן, אסורים פיטורי אשה הרה המועסקת למעלה משישה חודשים במקום עבודתה, פיטורי עובד בגלל שירות במילואים או קריאה לשירות במילואים, ופיטורי עובדים בשל פעילותם או חברותם בוועד עובדים. אסור לפטר גם עובד שהגיש נגד החברה תביעה משפטית או תלונה לרשות ממשלתית.

 

 פיטרו אותי באופן בלתי חוקי. מה צריך לעשות?

 

באופן תיאורטי, עובד יכול לדרוש לבטל את הפיטורים. בפועל, קשה מאוד לכפות על מקום עבודה להמשיך להעסיק עובד שאינו רוצה בו. אבל תקדימים משפטיים קיימים מאפשרים לעובד שפוטר בניגוד לחוק לתבוע פיצוי מיוחד, גבוה יותר מהפיצוי המגיע לעובד ותיק על פיטוריו.

 

אני בחודש הרביעי להריוני. פוטרתי יחד עם 30 עובדים אחרים ונאמר לי שזה בגלל המשבר הכלכלי. האם זה חוקי?

 

לא. משבר כלכלי אינו מאפשר למעסיקים לעבור על החוק, למעט במקרה של חברה שנסגרה ונכנסה לפירוק או לכינוס נכסים, ונאלצה לפטר את כל העובדים.

 

האם כל עובד שפוטר זכאי לפיצויים?

 

לא. רק עובדים שנמצאים בתפקידם יותר משנה זכאים לפיצויים. בחוק קיימת חזקה שמי שפוטר בסמוך לתום שנת העבודה הראשונה, פוטר על מנת לשלול זכאותו לפיצויי פיטורים, ולכן גם הוא יהיה זכאי לפיצויים, אלא אם המעסיק יביא ראיות מהימנות וממשיות לכך שהסיבה לפיטורים לא היתה הימנעות מתשלום הפיצויים.

 

במקרים מסוימים של פיטורים לאחר תשעה חודשי עבודה נקבע כי הם נועדו רק לשלילת זכויות מגן בעבודה, ולכן הם מחייבים את המעסיק בתשלום פיצויים. מדובר ב"פיטורי דלת מסתובבת": המעסיקים שוכרים עובדים לתשעה חודשים, מפטרים אותם כדי שלא יצברו ותק המזכה בזכויות שונות, ואחר כך שוכרים עובדים אחרים במקומם. יש מעסיקים שעושים דבר גרוע מזה - הם מחזירים את העובד אחרי "תקופת צינון" של שלושה חודשים ומעלה, שבה הוותק שלו "מתאפס".

 

המעסיקים זכאים לשלול פיצויי פיטורים או לקצץ אותם מעובדים שפוטרו בגלל שעשו מעשים חריגים שפגעו במקום העבודה, כמו מעילה, גניבת כסף וסודות מסחריים מהמעסיק ואלימות במקום העבודה.

 

החברה שבה אני עובד הודיעה שבגלל המצב, היא תבטל שעות נוספות. העבודה בלא שעות נוספות לא משתלמת לי, ואני לא מוכן להמשיך לעבוד שם. האם אני זכאי לפיצויי פיטורים?

 

כן, אם תתעורר בזמן ותתפטר מיד. המיתון גורם למקומות עבודה רבים להוריד שכר או היקף עבודה, ולבטל תנאים והטבות שונים. עובד שהרעו את תנאיו יכול להתפטר ולקבל פיצויי פיטורים, אם הוא מודיע למקום העבודה שזאת הסיבה להתפטרותו. עם זאת, על העובד להתפטר מיד עם הרעת תנאיו, שכן הישארותו בעבודה אחרי הרעת התנאים עשויה להתפרש כהסכמה ולהיות עילה לאי-תשלום פיצויים.

 

גם עובדים שמתפטרים מסיבות בריאותיות, נשים הנכנסות למקלט לנשים מוכות, עובדים המתגייסים לצה"ל, עובדים אחרי גיל הפרישה ועובדים שעוברים להתגורר ביישוב מרוחק בגלל נישואין, גירושין או עבודת בן הזוג זכאים לפיצויי פיטורים.  

 

כיצד מחשבים את גובה הפיצויים שהחברה צריכה לשלם לעובדים?

 

גובה פיצויי הפיטורים מחושב כשכר חודשי כפול מספר שנות העבודה. עובד שעבד 10 שנים יקבל עשר משכורות כפיצוי. פיצויי הפיטורים מחושבים רק על בסיס שכר היסוד, ללא תוספות נלוות כמו שעות נוספות, כוננויות ובונוסים. עם זאת, במקרה שהחברה משלמת לעובד שכר שחלק ממנו מוגדר באופן שרירותי כתוספת בלי שיש הבדל בפועל בינו לבין שכר הבסיס, היא צריכה להחשיב לו לצורך תשלום הפיטורים גם את התוספת.

 

עובדים שמקבלים שכר לפי שעה או לפי עמלות יקבלו את השכר החודשי הממוצע שקיבלו שנה שקדמה לפיטוריהם כפול מספר שנות העבודה שלהם בחברה.

 

האם החברה צריכה להודיע לעובד מראש על פיטוריו? ומה קורה אם היא לא מודיעה מראש? 

 

החוק מחייב את המעסיקים להעביר לעובד הודעה מוקדמת על פיטוריו. עובד שמקבל שכר חודשי ומועסק במשך יותר משנה זכאי להודעה מוקדמת של חודש מראש. עובד המקבל שכר לפי שעה זכאי ל-14 ימי הודעה מוקדמת אחרי שנת עבודה, 21 ימי הודעה מוקדמת אחרי שנתיים עבודה וחודש הודעה מוקדמת אם פוטר לאחר שלוש שנות עבודה. המעסיק יכול להורות לעובד להפסיק לעבוד בפועל לאלתר, אך הוא צריך להמשיך לשלם לו שכר עד תום זמן ההודעה המוקדמת.

 

פוטרתי ולא הסכימו להסביר לי מדוע. האם זה חוקי?

 

אסור לפטר עובד בלי הסבר. כל מעסיק המבקש לפטר עובד - גם לצורך התייעלות בגלל המצב הכלכלי - צריך לערוך לו שימוע לפני הפיטורים. המעסיק צריך להסביר לעובד בשימוע את הסיבה לפיטוריו, ולתת לו הזדמנות נאותה וממשית להציג את עמדתו בעניין.

 

פיטרו אותי ואמרו לי שזה בגלל המשבר הכלכלי, ואחרי שבוע גיליתי שעובד אחר גוייס במקומי. האם זה חוקי? 

 

פיטורים בשיטת "הדלת המסתובבת" הם חוקיים. המעסיק רשאי להחליף עובד קיים בעובד אחר, שלדעתו מתאים יותר לעבודה. בתקופה של האטה וקיצוצים , מעסיקים רשאים, לפי החוק, לפטר עובדים בשכר גבוה ולגייס במקומם עובדים בשכר נמוך יותר, לצורך חיסכון והתייעלות.

 

החברה שעבדתי בה נסגרה ופיטרה את כל העובדים, מבלי ששילמה לנו שכר של חודשיים ואת פיצויי הפיטורים שלנו. ממי אפשר לקבל את הכסף?

 

מהביטוח הלאומי. חברה שמפסיקה לפעול אמורה להיכנס לפירוק, ומהרגע שפורקה, האחריות על תשלום חובות השכר ושאר התשלומים שהגיעו לעובדים עוברת מהמעסיק - שכבר אין לו כסף לשלם להם - אל המדינה.

 

פוטרתי ולא קיבלתי פיצויים. הגשתי תביעה אבל נאמר לי שאי אפשר לשלם לי כי החברה בהקפאת הליכים. מה עושים?

 

החוק מאפשר לחברה הנמצאת בהקפאת הליכים להתעלם מכל חובותיה כלפי נושיה, כולל העובדים, ולמעשה, מתיר, במקרה הזה בלבד, הלנת שכר. לעובדים בחברה שנמצאת בהקפאת הליכים מומלץ להתארגן, לשכור עורך דין, לעתור לבית המשפט ולבקש את פירוק החברה. למעשה, חלק גדול מבקשות הפירוק המוגשות כיום לבתי המשפט הן בקשות של עובדים שלא קיבלו את שכרם. הגשת תביעה כזאת יכולה גם לדרבן את המעסיק לשלם שכר עוד לפני פירוק החברה.

 

אני עובד בחברה שיש בה ועד עובדים. האם הנהלת החברה חייבת להתייעץ עם הוועד לפני שהיא מפטרת אותי?

 

החוק אינו מחייב לבצע התייעצות שכזאת, אלא אם כן יש על כך הסכמה מפורשת בין ועד העובדים וההנהלה במסגרת ההסכם הקיבוצי. בפועל, במרבית מקומות העבודה המאורגנים - במגזר הציבורי ובתעשייה - ההסכם הקיבוצי מחייב את המעסיק להתייעץ עם הוועדים וההסתדרות לפני פיטורים.

 

האם כל עובד שפוטר אמור לקבל דמי אבטלה?

 

כדי לקבל דמי אבטלה, עליך להתחיל "לחתום" בלשכת התעסוקה אחרי פיטוריך: להתייצב בלשכה ולהצהיר על נכונותך לעבוד בכל עבודה שתינתן לך. במידה שלא תימצא לך בלשכה עבודה מתאימה, תצטרך לגשת בסוף החודש לביטוח הלאומי, ולהגיש להם את המסמכים שמילאת בלשכת התעסוקה, את מכתב הפיטורים שלך ואישור מהמעסיק על זמן העסקך.

 

כעיקרון, עובד שפוטר זכאי לקבל דמי אבטלה במידה שהוא תושב ישראל מגיל 18 ועד גיל הפרישה, במידה שעבד במשך 12 מתוך 18 החודשים שקדמו לפיטוריו, ובתנאי שהגיש לביטוח הלאומי מסמכים המעידים על כך - מכתב פיטורים מהמעסיק ואישור על משך העסקתו. המובטל זכאי לקבל דמי אבטלה במשך תקופה של ארבעה חודשים עד שנה, תלוי בגילו ובמספר בני המשפחה התלויים בו לפרנסתם.

 

עובדים שהתפטרו מסיבות מיוחדות המזכות אותם בפיצויי פיטורים - הרעת תנאים במקום העבודה או שינויי בחייהם האישיים - זכאים לקבל דמי אבטלה כאילו פוטרו.

  

כיצד מחשבים בביטוח הלאומי את גובה דמי האבטלה המגיעים לי?

 

שיעורי דמי האבטלה למחושבים באחוזים מהשכר היומי הממוצע שלך ב-75 הימים האחרונים שקדמו לראשון בחודש שבו פוטרת. דמי האבטלה שתקבל יהיו לעולם נמוכים מהשכר שקיבלת, אך ככל ששכרך היה גבוה יותר, תקבל דמי אבטלה גבוהים יותר.

 

המעסיק פיטר אותי ולא הסכים לכתוב לי מכתב פיטורים, ובביטוח הלאומי לא מכירים בפיטוריי ולא מוכנים לשלם לי דמי אבטלה. מה עושים?

 

חשוב מאוד לקבל מהמעסיק מכתב פיטורים. החוק מחייב את המדינה להעניק דמי אבטלה לכל עובד שפוטר בלא קשר למכתב פיטורים, אך העובד צריך להוכיח למדינה שאכן פוטר ולא עזב את מקום העבודה מרצונו, וההוכחה העיקרית לכך היא מכתב פיטורים. פקידי הביטוח הלאומי עושים כל מאמץ אפשרי כדי למנוע ממובטלים לקבל קצבאות, ולכן, לעובד שפוטר בלא מכתב פיטורים יהיה קשה מאוד לקבל דמי אבטלה.

 

לא מעט מעסיקים מתחמקים ממתן מכתב פיטורים כדי להימנע מתשלום פיצויים, אך בתקופה של האטה ופיטורים המוניים יהיה למעסיקים קשה מאוד להוכיח טענה כזאת. היינו ממליצים לעובד לנסות להגיע עם המעסיק להבנה ברוח טובה כדי לקבל את מכתב הפיטורים, אפילו במחיר של ויתור על זכויות פורמליות כאלה ואחרות. במקרה הגרוע, כדאי לעתור לבית הדין לעבודה ולבקש לחייב את המעסיק במתן מכתב פיטורים, שממילא יחייב אותו בתשלום פיצויים. 

 

עובד שעבד בחברה שקרסה ונסגרה, מבלי לחלק לעובדים מכתבי פיטורים יכול להגיש לביטוח הלאומי מסמכים משפטיים המעידים על סגירת החברה. כעיקרון, מדובר בהוכחה המזכה את העובד בדמי אבטלה. 

 

אני עובד כפרילאנסר. האם חובות החברה להודעה מוקדמת, למכתב פיטורים ולתשלום פיצויים חלות גם עלי? האם אני זכאי לדמי אבטלה?

 

פרילאנסר הוא ברייה שהחוק הישראלי נוטה להתעלם מקיומה, ובמקרים רבים הפרילאנסרים "נופלים בין הכיסאות" ואינם זכאים להטבות שעובדים רגילים זכאים להם. כעיקרון, פרילאנסר שעובד על בסיס מזדמן אינו זכאי לפיצויים ולדמי אבטלה, ואילו פרילאנסר שעבד מדי יום באופן קבוע זכאי להם. מעסיקים רבים מחתימים פרילאנסרים על מסמך שבו הם מודים כי אין בינם ובין המעסיק יחסי עובד מעביד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
פיטורים: הדלת המסתובבת היא חוקית
צילום: ערוץ 1
צילום: אחיה ראב"ד
מעסיק שאינו כותב מכתב פיטורים הוא עבריין
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: שאול גולן
אסור לפטר עובדת בהריון, גם בזמן משבר כלכלי
צילום: שאול גולן
מומלצים