שתף קטע נבחר

עצרת זיכרון לערפאת: "נמשיך בדרך השאהידים"

הנשיא הפלסטיני אבו-מאזן נאם מול קהל של רבבות בעצרת לזכרו של ערפאת. הוא שיבח את דרך השאהידים ערפאת, אבו ג'יהאד, ג'ורג' חבש ואחמד יאסין, והבהיר ש"לא יהיה הסכם עם ישראל, מבלי שיתרוקנו בתי הכלא מהאסירים הפלסטינים"

"ההנהגה הפלסטינית תמשיך ללכת בדרכו של יאסר ערפאת עד להקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים". כך אמר בצהריים (יום ג') נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בעצרת במוקטעה שברמאללה, לציון יום השנה הרביעי למותו של ערפאת.

 

בפני קהל של רבבות אמר אבו מאזן כי "דרכם של השאהידים ערפאת, אבו ג'יהאד, ג'ורג' חבש וגם

אחמד יאסין - היא זו שאנו מוקירים. היא הדרך שנועדה לשמור על ההחלטות הלאומיות הריבוניות של הפלסטינים". 

 

בנאומו טען הנשיא הפלסטיני כי הרשות הפלסטינית דחתה הצעה ישראלית להסדר, שכללה ויתורים פלסטינים בסוגיות ירושלים והפליטים. אבו מאזן אמר כי מעבר לשש סוגיות הסדר הקבע - ישנה גם סוגיית האסירים: "הפלסטינים לא יחתמו על שום הסכם עם ישראל מבלי שיתרוקנו בתי הכלא מהאסירים הפלסטינים".  

 

הוא אמר כי הפלסטינים נחושים להמשיך בכיוון "שלום האמיצים", שבו דגל ערפאת, וכי ההנהגה הפלסטינית "לא תתן שההחלטה הלאומית הפלסטינית תוכתב על ידי גורמים חיצוניים". הדברים נאמרו כרמז המופנה לחמאס.

 

אבו-מאזן הוסיף כי אם חמאס רוצה להיכנס לשורות אש"ף - עליהם לקבל את הארגון, את מוסדותיו וההיסטוריה של הארגון - ולא להציב תנאים. הוא איתגר את החמאס, ופנה אליהם: "אם אתם בטוחים בעצמכם, בואו נלך לבחירות היום, ואם אתם לא רוצים בחירות, בואו נלך למשאל עם". 

 

אבו-מאזן אמנם מיעט להזכיר את חמאס במפורש, אך ציין פעם אחת כי הנהגת החמאס היא האחראית לכשלון מאמצי האחדות. הוא גם תקף את החלטת הממשלה ברצועה למנוע עריכת עצרות זיכרון ביום השנה הרביעי למותו של ערפאת, ופנה אליהם: "מדוע אתם חוששים מקולו של העם? מדוע אתם פוחדים מהאמת?".  לאחר מכן פנה לפלסטינים ברצועה, ואמר: "מעט סבלנות, לא נוותר עליכם, לא נוותר על הרצועה האהובה".

 

לפני אבו-מאזן נאם בכינוס חבר הכנסת אחמד טיבי, שקרא לערפאת לקום מקברו ולהוביל את הפלסטינים. טיבי אמר כי כל הפלסטינים מתגעגעים לערפאת, אבל "בעוד שבארה"ב בחרו במנהיג שחור - אצלנו הגזענות והפאשיזם ממשיכים להרים את הראש, ואפילו עצי הזית לא הצליחו לחמוק מהגזענות והאפרטהייד שלהם".

 

טיבי אמר כי סופו של המאבק חייב להיות בהתגשמות חלומו של ערפאת להקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים. "אנו מתגעגעים לכאפייה שלך, הסמל לכל המהפכנים ולשוחרי החופש בעולם", אמר טיבי. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נערות בוכיות בבית לחם
צילום: AFP
אבו-מאזן. גם בדרכו של יאסין
צילום: רויטרס
בית לחם, היום
צילום: AFP
צילום: איי פי
ערפאת. עצרות זיכרון בגדה
צילום: איי פי
מומלצים