שתף קטע נבחר

"על המורמונים להפסיק להטביל יהודים מתים"

הכנסיה המורמונית חתמה לפני שנים על הסכם לפיו תגביל את הטבלתם של יהודים שנרצחו בשואה, אך המשיכה בנוהג. ניצולי שואה: "אנו מבקשים שתפסיקו - קורבנות השואה סבלו מספיק"

ניצולי שואה בארצות-הברית אמרו הלילה (יום ג') כי הכנסיה המורמונית הפרה הסכם בן 13 שנים האוסר עליה להטביל יהודים שנרצחו במחנות ההשמדה הנאצים באמצעות באי כוח. יו"ר האסיפה האמריקנית של ניצולי השואה, ארנסט מישל, אמר כי המגעים בנושא עם הכנסיה עלו בתוהו.

 

מנהיגי הכנסיה המורמונית הבטיחו לערוך שינויים במאגר הגנאלוגי שלהם, שיקשו על הכנסת שמותיהם של ניצולי שואה להטבלה שלאחר המוות באמצעות בא כוח. ואולם מישל אמר במסיבת עיתונאים שכינס בניו-יורק כי אין בכך די, וכי על הכנסיה "להפעיל מנגנון שיבטל את מה שעשו".

 

"הטבלה של קורבן שואה יהודי ואז הסרת שמו מהמאגר אינה מתקבלת על הדעת", אמר מישל, שהוריו נרצחו אושוויץ. "אנו מבקשים מכם לכבד את יהדותנו כפי שאנו מכבדים את דתכם. אנו מבקשים שתניחו לששת מיליון היהודים שלנו, כולם קורבנות השואה, לנפשם - הם סבלו מספיק".

 

מישל סיפר כי השיחות עם מנהיגי המורמונים, שנערכו עד השבוע שעבר, הסתיימו בלא תוצאות. הוא אמר כי ארגונו לא מתכוון לתבוע, וכי "הדבר היחידי שנותר, על כן, הוא לפנות לבית הדין של דעת הציבור". ב-1995, מורמונים ויהודים חתמו על הסכם המגביל את הנסיבות שבהם מותר לבאי כוח להטביל קורבנות שואה.

 

אחד ממנהיגי הכנסיה, לנס וויקמן, הסביר לעיתונאים כי ההסכם לא אסר על הנוהג לחלוטין, אלא איפשר למורמונים להטביל רק את קורבנות השואה בעלי קרבה משפחתית למורמונים. "אנו לא חושבים שלאף דת יש זכות לבקש מדת אחרת לשנות את נוהגיה", אמר וויקמן. הוא ציין כי "ייתכן שעבודתנו עבור המתים לא הובנה כהלכה. היא לא צריכה להוות מקור לחיכוך. זו פשוט מחווה שנעשית מרצון".

 

הטבלה באמצעות בא כוח מאפשרת למורמונים להטביל את אבות אבותיהם לכנסיה בת 178 השנים, מתוך אמונה כי כך יזכו להתאחד עם בני משפחתם בחיים שלאחר המוות. באמצעות המאגרים, הכנסיה

 מטבילה גם אנשים שמתו ברחבי העולם מדתות שונות. המורמונים עצמם הם שנוהגים כבאי כוח עבור המים ומטבילים את עצמם בשמם.

 

דובר הכנסיה מסר כי היא מילאה את חלקה בהסכם והסירה ממאגריה יותר מ-260 אלף שמות של קורבנות שואה יהודים. ואולם, מאז 2005, מצאה חוקרת עצמאית כי חלק מהשמות הוכנסו מחדש. לדברי וויקמן, השמות הוכנסו על-ידי מאמינים ש"חרגו מהמדיניות" והכנסיה זיהתה והסירה 42 אלף שמות מהמאגר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצול השואה ארנסט מישל
צילום: AP
מומלצים