שתף קטע נבחר

בחירות בצפון: המאבק על הבנייה והאופי הכפרי

במטולה ינסה נציג המשפחות החדשות לנצח את נציג החקלאים הוותיקים, בראש פינה נאבקים על אופיו של היישוב ועל בניית קניון ובקריית שמונה תשעה מועמדים מבקשים לתפוס את מקומו של ראש העיר שהורשע בפלילים

כאשר במרכז עוסקים בבעיות כמו חנייה ומחירי הדירות, בבחירות בחלק מהיישובים בצפון עוסקים המועמדים בסוגיות אחרות לגמרי כמו חקלאות והמאבק על צביונם של היישובים הוותיקים.

 

בקריית שמונה הצפונית מתמודדים לא פחות מתשעה מועמדים על לבו של הבוחר. בין המועמדים ניתן למצוא ארבעה פוליטיקאים מנוסים, שלושה אנשי צבא בדימוס ושתי נשים. כל המועמדים מעוניינים להחליף את חיים ברביבאי, שיצא לחופשה בחודש אפריל האחרון בעקבות הרשעתו בבית משפט השלום בנצרת. את מקומו של ברביאי תפס בינתיים סמי מלול, שמתמודד בבחירות מטעם הליכוד.

 

יריב אסולין, שתומך בבחירות לראשות העיר ברב ניסים מלכה, סיפר על האווירה ביישוב הצפוני, "לכל מועמד יש חמולה בעיר הזאת והתוצאה הברורה תהיה סיבוב שני. לניסים יש שנים רבות של עשייה מקומית וכולם זוכרים שרק לפני חמש שנים הוא הפסיד בבחירות על חודם של מספר קולות לברביבאי, אני בטוח שהפעם הוא ייצא כשידו על העליונה". לצד מלכה נראה כי סיכוייהם של שניים מהמתמודדים החדשים, ד"ר יפעת שאשא ביטון, ורב סרן במיל' בן ציון יעקב, לעלות לסיבוב השני טובים.


יום הבחירות בקריית שמונה (צילום: אביהו שפירא)

 

בראש פינה ובמטולה שבגליל העליון יום הבחירות השנה התאפיין במאבק בין הוותיקים למתיישבים חדשים. במטולה התבקשו 1,500 בעלי זכות בחירה להכריע בין ארבעה מועמדים. ראש המועצה בעשור האחרון, קובי כץ, נתמך על-ידי המשפחות הוותיקות והחקלאים, בעוד שלושת יריביו מהאופוזיציה ינסו באמצעות משפחות שהצטרפו ליישוב בשנים האחרונות להוביל את המערכה לסיבוב שני.

 

בראש פינה הבחירות התמקדו בסוגיה ערכית לא פשוטה. ראש העיר המכהן אביהוד רסקי, מוביל ביישוב תנופת בנייה של בתי עסק וקניון. יריבו דוד לרט, תומך בשמירה על אופיה הנוכחי של ראש פינה.

 

תומר, פעיל של לרט, אמר ל-ynet, "ראש פינה חייבת לשמור על העבר שלה, ולא לשנות את פניה כפי שהיא עושה בשנים האחרונות. יש לנו היסטוריה שנקשרת למדינת ישראל שנים רבות וכל התיירים והמבקרים לא היו רוצים שמושבה ייחודית כל כך תחליף את השדות ואת השטחים הפתוחים בשכונות, קניונים וכבישים".

 

גם בחצור הגלילית מתנהל מאז שעות הבוקר קרב צמוד. למעלה מ-6,500 בוחרים יכריעו בין ראש המועצה המכהן שאול כמיסה ליריבו שמעון סוויסה. שמונה רשימות מתמודדות למועצת היישוב, כאשר המפלגות השונות חילקו את תמיכתן בין כמיסה לסוויסה. מי שיהוו את לשון המאזניים יהיו הרבנים שיכריעו באשר לתמיכתם של תושבי הקריות החרדיות.

  

בבירת הגולן, קצרין, ישנם כ-5,000 בעלי זכות בחירה שצריכים להכריע מי יוביל את היישוב לתקופה טעונה של משא ומתן עם סוריה. בבחירות מתמודדים שניים, ראש המועצה המכהן מזה 31 שנים, סמי בר-לב ויריבו, סא"ל במיל' אלי מעוז, איש תנועת "צדק חברתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
קובי כץ
צילום: אביהו שפירא
סמי מלול
צילום: אביהו שפירא
מומלצים