שתף קטע נבחר

חברת משמר קרסה - 700 העובדים פוטרו

חברת כוח האדם הודיעה אתמול ל-700 עובדיה כי הם מפוטרים, לאחר שפיטרה כ-800 עובדים נוספים מאז אוגוסט. העובדיםביקשו לפרק את החברה, בטענה שלא קיבלו שכר. היו"ר: "אני לא מצליח להשיג אשראי בגלל המשבר הכלכלי"

חברת השמירה וכוח האדם משמר - נסגרת. החברה הפסיקה את כל פעילויותיה והודיעה אתמול (ג') לכל עובדיה כי הם מפוטרים, כיוון שאין לחברה כסף לממן את תשלום שכרם.

 

 

העובדים הגישו היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בקשה לפירוק החברה ולמינוי מפרק זמני, באמצעות עורכי הדין חיות רוזנקרנץ ורמי קוגן. רוזנקרנץ וקוגן טוענים שהעובדים לא קיבלו את משכורתם לחודש אוקטובר ולא קיבלו כספים המגיעים להם כגון פיצויי פיטורים ותשלומים נוספים.

 

החברה, שמנתה עד לחודש אוגוסט כ-1,500 עובדים, הפסידה לאחרונה שורה של מכרזים אצל גופים שהעסיקו אותה. בשלב הראשון של מהלך הפיטורים, שהחל באוגוסט, פיטרה החברה כ-800 עובדים, ואילו בשלב השני, שהתרחש אתמול, פוטרו 700 העובדים הנותרים.

 

חלק מהעובדים שפוטרו מאז אוגוסט מצאו עבודה אצל החברות החדשות שזכו במכרזים, והמשיכו לעבוד כעובדי קבלן במקומות בהם עבדו קודם. עובדים אחרים, לעומת זאת, הפכו למובטלים. ההערכה היא שגם חלק מ-700 שפוטרו אתמול ימצאו עבודה חדשה אצל החברות המתחרות.

 

"קבלנים זוכים במכרזים במחירי הפסד"

יו"ר החברה ובעליה, יוסף ליאב, אמר ל-ynet: "אכן, החברה הפסיקה את פעילותה כיוון שלקוחותיה לא שילמו לה את התשלומים שהגיעו להם במועד. חייבים לנו מיליוני שקלים. בנוסף, הבנקים נמנעים היום ממתן אשראי בגלל ההאטה הכלכלית. הזרמתי מכיסי כסף לחברה ואתה נכנס לתוך סחרור כספי שלא מאפשר לך לשרוד.

 

"אני חושב שגורם נכבד בכך הוא התנהגות הלקוחות, שמאפשרים לקבלנים לזכות במכרזים במחירי הפסד. עם זאת, אני משוכנע שהעובדים ימצאו עבודה אצל החברות המתחרות, שלקחו את מקומות העבודה הנוכחיים שלהם".

 

משמר, שנחשבה לאחת מהחברות המובילות בארץ בתחום האבטחה, השמירה והניקיון, סיפקה שירותים לבתי חולים, בתי אבות, מוסדות חינוך, בנקים, מפעלים רבים ואף מוסדות ממשלתיים.

  

"מנהלי החברה אספו אתמול את המנהלים האחראים על העובדים הפעילים בחברה, שמספרם עומד על כ-700", סיפרה רוזנקרנץ, "החברה הודיעה לעובדים כי נקלעה למצב כלכלי קשה ביותר, שבעקבותיו אין באפשרותה לשלם להם את משכורות חודש אוקטובר 2008 ועל כן הם מפוטרים לאלתר".

 

רוזנקרנץ מאשרת את טענותיו של ליאב על הסיבות לקריסה, בשינויים קלים: "אין להם כסף", היא אומרת, "הם הפסידו לאחרונה שורה של מכרזים, כולל מכרז של מאות עובדי ניקיון בבית החולים בלינסון בפתח תקוה, מכרז של 160 עובדים בבית החולים סורוקה בבאר שבע ומכרז גדול בבית החולים כרמל בחיפה".

 

למה הם הפסידו את המכרזים?

 

"בבתי החולים אומרים שהיו להם חילוקי דיעות, כיוון שהמוסדות הללו התחילו להקפיד לאחרונה שישלמו לעובדים כחוק".

 

לדברי רוזנקרנץ, "כיום מתנהל משא ומתן דחוף עם חברות מתחרות על מנת להכניסן לנעליה של משמר. עם זאת, אני לא יודעת אם החברות המתחרות יקחו את העובדים של משמר, וחוששת שלרוב העובדים לא תהיה עבודה חדשה".

 

עובדת שפוטרה: אנחנו כמו משפחה שהתפרקה

 

אחת מ-1,500 העובדים שפוטרו בחודשים האחרונים ממשמר היא מטנט סנדלר, עובדת ניקיון מבאר שבע שהועסקה דרך החברה בבית החולים סורוקה. מטנט, אם לארבעה ילדים שהועסקה בחברה 14 שנה עד שפוטרה באוגוסט. למזלה, היא מצאה עבודה בחברה מתחרה באותו מקום ובאותו תפקיד.

 

"ביום אחד באו לכל העובדים בסורוקה ופיטרו את כולם", היא מספרת, "נתנו מכתב לכולם והודיעו להם שלא הולכים הביתה. במכתב היה כתוב שנקבל מה שמגיע לנו לפי החוק וחשבנו שזה מה שיקרה. חלק מהעובדים הלכו הביתה, אבל אני, ועוד עובדים, עברנו לעבוד בחברה שהחליפה את משמר ורוב האנשים שעברו יחד אתי חשבו שהכל יהיה בסדר. אבל אחר כך גילינו שלא קיבלנו שילמו לנו מה שמגיע. עד עכשיו לא קיבלנו פיצויים וגם את מה שהגיע על החופשות".

 

יצויין כי גם אם מטנט לא הרוויחה שכר גבוה, מגיעים לה פיצויי פיטורים גבוהים, כיוון שפיצויים מחושבים לפי חודש לשנת עבודה.

 

"הנהלת משמר היו באמת נחמדים אלינו במשך השנים", היא אומרת, "זה היה כמו משפחה גדולה. כל הזמן קיבלנו מה שמגיע לנו. הייתי מרוצה. ובאמת, כשהחברה התפרקה, היינו עצובים. התרגלנו, עבדנו הרבה שנים ביחד. יש בנות שהייתי אתן בקשר טוב, והן עזבו את העבודה והלכו לאבטלה. כי לא היה מקום לכולם".

 

"אני כועסת על ליאב. אחרי כל השנים האלה, הוא אפילו לא אמר לנו שלום. אנחנו לא אנשים עשירים, וכל שקל חשוב לנו, גם התנאים חשובים לא המשכורת. לכל אחד יש משפחה , ילדים, מינוסים בבנק. במשפחה לא עוזבים ככה. הוא צריך לחשוב קצת גם על האחרים לא רק על הכיס שלו".

 

בהכנת הכתבה השתתף מארק שון מ"כלכליסט"


פורסם לראשונה 12/11/2008 14:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
(אילוסטרציה)
צילום: שאול גולן
מומלצים