שתף קטע נבחר

זירת הקניות

"הירוק" ניצח בבחירות המקומיות

המודעות לנושאי סביבה רשמה הישגים לא מבוטלים בקלפיות המקומיות. רשימות של מפלגת "הירוקים" ותנועות נוספות שהציגו אג'נדה "ירוקה" הכניסו עשרות מנציגיהן למועצות השונות. מפלגה ירוקה בכנסת בפברואר? הפרשנים ספקנים

הצבע הירוק שלט בכרזות התעמולה ובמצעי המועמדים בבחירות המקומית, ויכול כעת לזקוף לזכותו הצלחה לא מבוטלת. בלא מעט מועצות מקומיות ברחבי הארץ יהיו מעכשיו לראשונה נציגים המייצגים אנג'נדה סביבתית - רובם אגב, של מפלגת "הירוקים".

 

"הירוקים", שיושב הראש שלה פאר ויסנר התמודד והפסיד במירוץ לראשות עיריית תל-אביב, הציבו רשימות מטעמם ב-30 מועצות ברחבי הארץ, והצליחו להכניס נציגים שלהם ל-22 מועצות. בסך הכל מדובר ב-47 חברי מועצה. בחלק גדול מהמקרים מדובר במועצות בהן לא היו בעבר נציגים של המפלגה - למשל במועצות הערים ראשון לציון, רמת גן, נהריה וכפר סבא בהן יכהנו בקדנציה הבאה שלושה נציגים של "הירוקים".

 

הישגים ל"ירוקים"

בערי המפרץ - חיפה, נשר וקרית אתא - ישבו בקדנציה הקרובה 10 חברי מועצה של המפלגה בסך הכל. במועצות במודיעין, בגבעתיים, בקרית אונו, באזור, באשדוד, בהוד השרון ובקרית אתא יכהנו שני נציגים מטעם המפלגה, וישנן עוד מועצות בהן יהיה לראשונה נציג ל"ירוקים".

 

במפלגה רואים בהישגים בבחירות את יריית הפתיחה שלהם במירוץ לכנסת. מבחינתם, כמאה אלף מצביעים שתמכו בהם יהיו מאגר קולות שיתורגם לשלושה מנדטים ארציים. במפלגה מקווים גם שמפגן הכוח הנוכחי, והמודעות הגבוהה לנושאי הסביבה, יסייעו להם אף להגדיל את כוחם לקראת הבחירות. 

 

"זכינו לאמונם של תושבים רבים מכל רחבי הארץ, שדורשים לשפר את איכות החיים והסביבה במקום מגוריהם. מדובר בהישג משמעותי", אמר ויסנר. "... כעת עלינו להפשיל שרוולים ולצאת ולעבוד למענם במטרה לקבל את אמון העם גם בבחירות הארציות, כדי שנוכל להשפיע מתוך הכנסת הבאה ולקדם סדר יום סביבתי וסדר יום חברתי במדינת ישראל".

 

ואולם, לא הכל "ורוד" אצל "הירוקים": בתל אביב - העיר בה כיהן ויסנר עד כה כסגן ראש העיר, ובה קיווה לתמיכה רחבה -  איבדה המפלגה מושב במועצה. גם בהרצליה - מעוז נוסף של "הירוקים" בה פעיל דרור עזרא, אחד מעמודי התווך של המפלגה, הם יקבלו ייצוג בודד במועצה. 

 

אולי זה כבר לא "טרנד"?

גורמים בתנועה הסביבתית מודים כי כצפוי, לנושאי סביבה היה משקל משמעותי בבחירות המקומיות. דוגמא לכך הם רואים, למשל, בחיפה, שם הצליח חבר המועצה שלמה גלבוע להכפיל את כוחה של רשימתו "שינוי ודי" שרצה על כרטיס "ירוק", על אף שהתמודד מול "הירוקים". בסך הכל יכהנו במועצת עיריית חיפה שישה נציגים המייצגים את הנושא הסביבתי. 

 

בתל אביב לעומת זאת, תמונת המצב מורכבת יותר. דב חנין הוא אמנם בין חברי הכנסת הפעילים ביותר בתחום הסביבה, אך תנועת "עיר לכולנו" שבראשה רץ בבחירות לא מיצבה את עצמה כתנועה "ירוקה" אלא כתנועה בעלת מצע רחב חברתי-סביבתי.

 

"עיר לכולנו" זכתה בחמישה מנדטים במועצת עיריית תל-אביב, כשאחד מהם שוריין לנציג "התנועה הירוקה" - גוף פוליטי חדש שהכריז על עצמו השבוע כמפלגה לקראת הבחירות לכנסת. בנוסף, במועצת עיריית תל אביב יכהן ראובן לדיאנסקי מתנועת "לתת לחיות", וכן חברי תנועת "מרצ", שהציגה מצע סביבתי עמוק.

 

פרשנים טוענים כי במקומות כמו תל-אביב, שם רשימה כמו "עיר לכולנו" קראה תיגר על "הירוק" של ויסנר, ספגו "הירוקים" מפלה. דובר "התנועה הירוקה", רמי ליבני, לא חוסך ביקורת מויסנר. "אין ספק כי ויסנר ספג מכה קשה וצריך להסיק את המסקנות ולפנות את הדרך לתנועה הירוקה האמיתית", אמר ל-ynet. "הציבור התל אביבי שמכיר את ויסנר כבר 12 שנים החליט לא לתת בו אמון על סמך היכרותו".

 

אנשי ויסנר דוחים את הפרשנות הזו. "הירוקים בתל אביב לא נכשלו. אם היינו מפלגה יחידה אז זה היה נחשב כשלון. כיוון שהיו רשימות נוספות, הם נגסו מהקולות שלנו ומטבע הדברים מי שנפגע בזה זה אנחנו", אמרו במפלגה.

 

אז איך בכל זאת אפשר להסביר את הנהירה אחר "הירוק" בבחירות? "אני חושבת שהרעיון הירוק הוא רעיון נכון, והוא נכון אף יותר כשהוא משולב עם הרעיון האדום, כי אי אפשר ללכת עם רעיון סביבתי בלי רעיון חברתי", אמרה ראש רשימת מר"צ בתל אביב, מיטל להבי.

 

"ירוק" עולה?

"אין ספק שהנושא הירוק מתפתח ברמה העולמית הארצית והמקומית. זה מתבטא לא רק במספר המנדטים של מפלגות 'ירוקות' אלא גם בכך שמפלגות לא סביבתיות אימצו לעצמם מצע ירוק".

 

אך להבי מצביעה גם על הקושי בהגדרת מפלגה כ"ירוקה". "זה שמפלגה מכנה את עצמה 'ירוקים' זה לא אומר שזו המפלגה 'הירוקה'; זה אומר שזה הדגל", טוענת להבי, שזכתה בתואר חברת המועצה "הירוקה" ביותר בסקר של החברה להגנת הטבע בתל-אביב.

 

האם יצליחו "הירוקים" לתרגם את הצלחתם גם בפברואר? אנשי התנועה הסביבתית סבורים שלא. לדבריהם, בבחירות הכלליות אי אפשר להציג מצע המבוסס על נושא יחיד, ותקדים "הגמלאים" לא יחזור על עצמו, לבטח כאשר יש בידול ברור בקרב ההנהגה בין ליבני בקדימה ונתניהו בליכוד. בנוסף, "התנועה הירוקה" צפויה גם היא לנסות ולהתמודד בבחירות לכנסת, וסביר שתאבק ב"ירוקים" על קולות המצביעים שוחרי הסביבה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא נכשלנו. להיפך. ויסנר
לא רק "ירוק". חנין
צילום: ירון ברנר
הירוק "תופס". להבי
צילום: מיכל מור חיים
מומלצים