שתף קטע נבחר

אולמרט: חישבו פעמיים לפני שאתם מפטרים

בסופו של יום קשה, שבו פוטרו עוד מאות עובדים במשק, קרא ראש הממשלה למעסיקים "לחשוב פעמיים לפני שאתם מפטרים עובדים. הנכס האנושי חשוב לא פחות מנכסים פיננסיים". שר האוצר בר און: אנו מגבשים חבילת צעדים שתסייע למשק להתמודד עם המשבר

בשעה שראשי המשק מפנים אצבע מאשימה כלפי הממשלה על אוזלת ידה בטיפול במשבר - קרא אתמול (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למעסיקים "לחשוב פעמיים לפני שאתם מפטרים עובדים. עליכם להביא בחשבון שהנכס האנושי חשוב לא פחות מהנכסים הפיננסיים". אולמרט דיבר בוועידת ראש הממשלה לייצוא, שהתקיימה בירושלים.

 

 

השר בר און, שהשתתף אף הוא בועידה, אמר כי באוצר מגבשים חבילת צעדים שתסייע למשק להתמודד עם הסערה הגלובלית וציין כי בכוונתו לפעול על מנת להגדיל את מתן האשראי למגזר העסקי. כמו כן, אמר שר האוצר כי יגבש צעדים להגביר את מנגנוני הבקרה והפיקוח בשוק ההון ואת רמת בכדי להגן על המשקיעים והחוסכים.

 

ראש הממשלה ושר האוצר נשאו את הדברים בסופו של יום קשה במשק, שבמהלכו פוטרו עוד מאות עובדים: "גם אם הפיתוי לפיטורים גדול מאוד, הנזק לעסקים בטווח ארוך יהיה הרבה יותר מהתועלת המיידית שעלולה לצמוח להם מפיטורים", אמר ראש הממשלה במושב הנעילה.

 

ראש הממשלה קרא למגזר העסקי לא להיבהל ולא להיגרר לאווירה של היסטריה מיותרת ולא לפעול יותר ממה שצריך, משום שלממשלה יש היום יותר כלים מכפי שהיו אי-פעם, המאפשרים למוסדות הפיננסיים לעמוד בהתחייבויות שלהם. "אנחנו יודעים מתי ומה לעשות וכיצד לסייע במצוקת אשראי לעסקים השונים, כדי שהכלכלה הישראלית תמשיך להתנהל בדרך שהביאה אותנו עד כה להישגים".

 

אולמרט ציין כי החליט להקים פורום משותף בראשותו, עם שר האוצר ונגיד בנק ישראל, שיתכנס אחת לשבוע כדי לסקור את המצב ולהחליט על הצעדים הדרושים. הוא גם קרא לראשי המפלגות להימנע מלהיגרר להבטחות כלכליות במהלך הבחירות, ולשליפה מהמותן של דברים שעשויים להישמע אטרקטיביים, אך עלולים לחבל בחוסנו של המשק: "הממשלה לא תלך בדרך זו".

 

עידוד הייצוא יימשך

הוא הזהיר את ראשי המפלגות כי מי שיבחר בפתרונות קצרי טווח, עלול שלא לזכות באמון הציבור בבחירות. ראש הממשלה הבטיח להפעיל אמצעים כדי שהייצוא ימשיך להיות תחרותי והבטיח שהתמיכה תישמר גם בשנה הבאה למרות המשבר, אם כי לא ברמה שהייתה השנה.

 

 

שר האוצר, רוני בר-און, שדיבר לפני אולמרט חזר ודחה את הקריאות הרבות מצד בכירים במשק להתערבות הממשלה והאוצר במשבר: "לחלקן יש מימד פופוליסטי, וחלקן מייצגות אינטרס עסקי".  "לא אתן לאזרח הקטן לשלם את מחיר הלחץ של קבוצות אינטרסים, ולא אשעבד את תקציב המדינה לדורות הבאים. לא אלך שבי אחרי אלה שרואים במשבר הזדמנות לשפר את מעמדם הפוליטי, או לרפד את כיס הסקטור אותו הם מייצגים בכספם של כלל אזרחי ישראל ומשלמי המיסים", אמר בר און.

 

"לא להתערבות בכל מחיר"

שר האוצר הדגיש כי לא יהסס להתערב בשוק ההון במידת הצורך. "אין לנו אידיאולוגיה של אי-התערבות. ואיננו נעולים בחשיבה דוגמאטית שנחלתה בעבר. (אך) לא נלך שלל אחרי אלה האוחזים באידיאולוגיית ההתערבות בכל מחיר". דברי שר האוצר היו מכוונים נגד הדברים שהשמיע בצהרי יום אתמול בוועידה, יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו.

 

השר בר און אמר כי באוצר מגבשים חבילת צעדים שתסייע למשק להתמודד עם הסערה הגלובלית במינימום פגיעה. "המשק הישראלי לא יכול להרשות לעצמו קיפאון בבניית התשתיות, קיפאון בהשקעות, במחקר והפיתוח, או התאבנות בהקצאת המשאבים לקידום ההון האנושי", בראון ציין כי המשבר הפיננסי הפוגע קודם כל במצאי האשראי בשווקים רבים, גורם לכך שהאתגר הישראלי הוא להרחיב את מצאי האשראי ואת מגוון האשראי שיעמוד לרשות המגזר העסקי.

 

"אתגר האשראי נוגע במיוחד במגזר העסקים הקטנים והבינוניים, ובכוונתי לתת דגש מיוחד על פיתרונות ממוקדים למגזר הזה, שהוא בסיס להעסקתם של מאות ואלפים שעובדים קשה ומנסים להתפרנס בכבוד. זאת לצד הטיפול בחברות הגדולות ובתאגידים הגדולים", כך לדבריי בר און.

 

השר גם הודיע על "גיבוש צעדים בתחום הרגולציה הנוגעת לשוק ההון, שמטרתה להפיק לקח מכשלים של אחרים, לתקן ליקויים, להגביר את מנגנוני הבקרה והפיקוח, כמו גם את רמות השקיפות ובעיקר להיערך להתפתחויות עתידיות אפשריות. צעדים אלה יחזקו את שוק ההון, יגבירו את ההגנה על ציבור המשקיעים והחוסכים, ויבססו את מערכי הרגולציה".

 


פורסם לראשונה 12/11/2008 21:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט קורא להימנע מפיטורים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים