שתף קטע נבחר

למה באוצר מתעקשים על צמיחה של 3.5%?

באוצר החליטו שלא לעדכן את תחזית הצמיחה ל-2009, למרות שבמשרד משוכנעים כי התחזית הקיימת אינה מציאותית. על פי תחזיות שפורסמו, צפויה הצמיחה להסתכם ב-1% בלבד - נתון שמשמעותו מיתון במשק כבר בראשית השנה הבאה

ראשי משרד האוצר החליטו שלא לעדכן עד אחרי הבחירות לכנסת את תחזית הצמיחה למשק הישראלי לשנת 2009. לאחרונה הצהירו בכירים רבים באוצר כי התחזית המקורית, שהצמיחה בישראל תהיה בשנת 2009 בשיעור של 3.5% "איננה מציאותית לחלוטין," אך עם זאת באוצר לא מתכוונים לעדכן את התחזית.

 

 

במשרד האוצר, כמו גם בבנק ישראל, בבנקים ובבתי ההשקעות בארץ ובחו"ל, משוכנעים שהצמיחה בישראל תגיע רק לסביבות 2% ואולי אף למטה מזה בשנה הקרובה. זאת לאחר ארבע שנים של צמיחה, שהגיעה בממוצע ל-5.2% בשנה וצמיחת 2008 שתסתכם כנראה בכ-4.5%.

 

הורדת תחזית הצמיחה תחייב חישוב חדש של הכנסות המדינה ממסים, שיירדו כמובן מאוד אם הפעילות במשק תפחת. הדבר יחייב מיד לבצע מנגד קיצוץ תקציבי משמעותי, כדי למנוע גידול מסוכן בגירעון בתקציב המדינה. אולם, במשרד האוצר הבינו שאין טעם לתקן כעת את תחזית הצמיחה, שכן ממילא לא יאושר שום תקציב למדינה עד אחרי הקמת הממשלה החדשה.

 

בתשובה לשאלה אישר אתמול (ד') ל"ידיעות אחרונות" ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב, כי עדכון תחזית הצמיחה הרשמית בישראל ייעשה רק לאחר הקמת הממשלה הבאה.

 

מוסדות וארגונים שונים כבר פירסמו תחזיות משלהם. בנק יו.בי.אס פירסם תחזית שלפיה הצמיחה בישראל תסתכם בשנה הבאה רק ב-1%, נתון שמשמעותו מיתון של ממש במשק הישראלי כבר בראשית השנה הקרובה.

 

"אכן תחזיות הצמיחה הנוכחיות נערכו בעת שהן נראו סבירות לחלוטין, אולם מאז חלו שינויים מפליגים במצב הכלכלי," אמר בלינקוב. "אנחנו מניחים כעת שתחזית הצמיחה המעודכנת שנפרסם בבוא העת תהיה נמוכה באופן ניכר מזאת שהייתה בבסיס התקציב שאושר באוגוסט בממשלה, 3.5% בשנת 2009.

 

הידיעה המלאה מתפרסמת היום במוסף "ממון" ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש אגף תקציבים, בלינקוב
צילום: לע"מ
מומלצים