שתף קטע נבחר

המותקף: השוטר דרש שארים מהכביש "כמו כלב"

מעדותו של אלכס אבו-שקארה, תושב חיפה בן 19, נגד שלושת השוטרים המואשמים בתקיפתו עולה מסכת אירועים קשה: "הביאו לי אגרופים לפנים - ירד לי הרבה דם", סיפר

"השוטר פתח את הדלת של הסקודה מאחורה, איפה שישבתי, והביא לי אגרופים לפנים - ירד לי הרבה דם. הפנים והאף התנפחו לי מהאגרופים שהוא נתן" - כך העיד אלכס אבו-שקארה, תושב שכונת ואדי ניסנס בחיפה, בן 19, בתלונה שהגיש נגד שלושה שוטרים שהואשמו השבוע בחטיפתו ובתקיפתו ובשימוש לרעה בכוח משרתם.

 

העדויות בתיק אבו-שקארה, המגוללות לכאורה מסכת אירועים קשה של לקיחת החוק לידיים על-ידי אוכפי החוק עצמם, מטופלות במחלקה לחקירות שוטרים. העדות הראשונה היא של אבו-שקארה עצמו. לדבריו, "היכרותו" עם הנאשם המרכזי בתיק - השוטר מאור ישראל - היתה לפני כמה חודשים: "השוטר עבר בניידת וקרא לי. באתי לניידת והוא ביקש ממני תעודת זהות. נתתי לו אותה, ואז הוא זרק את תעודת הזהות שלי על הכביש, ואמר לי 'תיקח את זה כמו כלב'".

 

אבל בזה לא הסתכמו הדברים. המפגש הבא בין השניים היה ביום שישי לפני כשבועיים, במרכז הכרמל: "ראיתי את השוטר הזה הולך עם החברה שלו, ואז הוא אמר לי 'מה אתה מסתכל'. עניתי לו 'אני לא מסתכל עליך, ותדבר יפה ליד חברה שלך', הוא עזב אותי והלך". חברתו של השוטר העידה בחקירה כי הצעיר הערבי קילל את השוטר.

 

על התקיפה, שאירעה ביום שלישי בשבוע שעבר, סיפר אבו-שקארה: "הגיע אוטו סקודה לבן ובו שני בלשים. אמרו לי 'בוא תיכנס לאוטו'. שאלתי אותם 'למה?' והשוטרים אמרו לי שהם רוצים לעשות עלי חיפוש. אחד הבלשים, שישב ליד הנהג, התקשר למישהו ואמר לו 'הוא איתי ואנחנו מתחת לבית שלך'. היינו ברחוב דרך הים. ראיתי את השוטר הצעיר, שזרק לי את תעודת הזהות לכביש, יוצא מהבית ומגיע לניידת".

 

"הייתי רוצה להיתקל בו"

בשלב זה תיאר הצעיר את האלימות שהופעלה נגדו: "הוא פתח את הדלת של הסקודה מאחורה, איפה שישבתי, והביא לי בוקסים לפנים - ירד לי הרבה דם. הפנים והאף התנפחו לי מהאגרופים. כשהוא הביא לי את הבוקסים, השוטר אמר לי 'אתה לא זוכר אותי מהכרמל'? אמרתי לו שכן. הוא אמר לי שאם אני אראה אותו בכביש - כדאי שאני אחליף דרך. השוטר הזה, שחבט בי באגרופים תפס אותי בבגדים ואמר לי לצאת. הוא דחף אותי החוצה, אבל אני פחדתי והחזקתי בכיסא, שלא יוציא אותי וירביץ לי עוד, ולא יצאתי".

 

במהלך החקירה, נשאל אבו-שקארה מה עשו השוטרים שישבו במושבים הקדמיים של הרכב, בעת שהוכה במושב האחורי? "שום דבר. ישבו מקדימה וצחקו", הוא ענה. יממה לאחר התקיפה נעצר ישראל בידי מח"ש, ומיום רביעי שעבר הוא מוחזק במעצר. ישראל מיוצג על ידי עו"ד אביטל בן-נון ומכחיש את האישומים נגדו. בעימות שנערך לו עם אבו-שקארה, טען ישראל כי מדובר בעלילה. 

 

יממה לאחר מעצרו, נעצרו שני השוטרים האחרים שהיו בניידת, גיא מאיר ואורן שדמי. מאיר, המיוצג על ידי עו"ד תמי אולמן, אף הוא שוטר שח"מ - הודה במעשה בחקירתו. הוא הסביר כי הורה לצעיר להיכנס לניידת, והביא אותו למפגש עם ישראל, לאחר שזה סיפר לו על התקרית בסוף השבוע שעבר: "הוא אמר לי שהמתלונן היה עם עוד חבורת אנשים והשפיל את מאור". בהמשך טען כי לא ידע שבכוונתו של ישראל להכות את הצעיר וכי שיער כי הוא רוצה "להתעמת אתו". לדבריו, אמר לו ישראל לפני כן שהיה רוצה "להיתקל בו".

 

על המכות סיפר מאיר: "הייתי עם הפנים קדימה. לא הסתכלתי, לא יכולתי להסתכל. שמעתי את הבחור צועק ואחר כך ראיתי את הסימנים". מאיר סיפר עוד כי "לא הפסקנו את המעשה, הייתי קצת בשוק כי הוא הרביץ לו". את המעשה כולו, סיכם מאיר במשפט, "כל המעשה הזה היה אי חשיבה גדולה".

 

השוטר השלישי הנאשם במעשה, אורן שדמי, בן 27, הוא בעל הדרגה הבכירה בין השלושה ונהג בניידת. השוטר, המיוצג על ידי עו"ד אבי שי, טען בחקירתו כי אמנם היה בניידת, אך לא היה מודע למתרחש במושב האחורי, שכן היה שקוע בשיחת טלפון. עם זאת, טען כי שמע רק שיחה בין הצעיר שהותקף לבין ישראל, ולא מעבר לכך. עו"ד שי אמר כי שדמי מכחיש כל מעורבות באירועים האלימים ובכל אירוע אלים - כולל בתכנונו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
אילוסטרציה
צילום: אבי כהן
עו"ד אולמן. גיא מאיר הודה
צילום: ירון ברנר
מומלצים