שתף קטע נבחר

גורמים מדיניים בכירים: הרגיעה עוד לא מתה

האם המתקפה הפרועה מבשרת את סוף הרגיעה? גורמים בכירים בירושלים חושבים ש"עוד לא עברנו את נקודת האל-חזור". הם מזהירים את חמאס: "תשלמו מחיר כבד"

גורמים מדיניים בכירים בירושלים מזהירים בעקבות ירי רקטות הקסאם אל אשקלון ואל שדרות כי "במקרה שהרגיעה תופר לחלוטין, חמאס ישלם מחיר יקר על חידוש פעולות הטרור". עם זאת, הם הבהירו כי "טרם עברנו את נקודת האל-חזור. אם חמאס יפסיק את הירי, ניתן יהיה לחדש את תנאי הרגיעה".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, יקיים בשעה 16:30 אחר הצהריים דיון הערכת מצב בלשכתו בקריה בתל-אביב, על רקע ירי הרקטות לעבר ישובי הנגב המערבי ואשקלון. שעה לפני כן יקיים שר הביטחון, אהוד ברק, דיון הערכת מצב משלו בלשכתו, ובו ישתתפו ראשי מערכת הביטחון. ברק סייר בשדרות, בעקבות מתקפת הרקטות.

   

הגורמים הבכירים אמרו כי "אי אפשר לומר שהמצב לא היה צפוי. ישראל לא הייתה הראשונה להפר את הרגיעה ברצועת עזה. ישראל עשתה מאמצים להעביר מסרים לפיהם היא מעוניינת להמשיך ברגיעה".

 

לדבריהם, "גם הפעולה שנעשה בשבוע שעבר כדי לפוצץ מנהרה, נעשתה כדי לשמר את הרגיעה. היה ברור לישראל שהוצאת פיגוע דרך המנהרה, היתה מביאה להפסקת הרגיעה. למרות זאת, חמאס פעל לחדש את פעילות הטרור מרצועת עזה, תוך שהוא מפר לחלוטין את כל תנאי הרגיעה. הוא ניסה ליזום פיגוע שסוכל ובו נהרגו ארבעה מחבלים. הוא מאפשר ירי מתוך שטחי עזה לישובים ישראליים".

 

הגורמים הבכירים ציינו כי "עוד במהלך השבוע הזהיר ראש הממשלה שהרגיעה נמצאת במצב שביר ביותר. ראש הממשלה הוסיף ואמר שהשאלה אינה אם נגיע לעימות עם החמאס, אלא מתי. ישראל אינה חוששת משבירת הרגיעה. החלטה כזו עשויה להתקבל בכל יום. ככל שהחמאס ימשיך לירות קסאמים וליזום פעולות טרור לעבר אוכלוסיה אזרחית בישראל, פעולת ישראל בעזה תתקרב להוצאה לפועל. המחיר שהחמאס ישלם יהיה כבד מנשוא".

 

בתוך כך, התייחס המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, למטח רקטות הקסאם לעבר אשקלון ושדרות ואמר: "כבר בדיונים על הרגיעה בעזה, הצהרתי שזאת שגיאה אסטרטגית וטקטית של מדינת ישראל להכיר בחמאסטן. הדבר יהווה ניצחון לציר האיסלאמי הרדיקאלי.

 

"מזה כשלושה שבועות אני חוזר ותובע לקיים דיון בקבינט על המשך הרגיעה. על הקבינט לממש את החלטתו מלפני כשנה, האומרת שיש להביא לסיום שלטון החמאס ברצועת עזה. אין להותיר את החלטת הקבינט כמילים ריקות מתוכן. היומיים האחרונים היו הסיום דה-פקטו של הרגיעה, גם אם יש כאלה המסרבים להכיר בכך", הוסיף רמון.

 

ומה אומרים לתושבים בדרום, שסופגים את האש מעזה? "ייתכן שאנו הולכים לתקופה של הסלמה במצב ברצועת עזה. מן התושבים ידרש איפוק וכושר עמידה, אם לא נוכל להשיב את הרגיעה על כנה ותהיה הסלמה - היציאה למבצע צבאי תתקרב".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קסאם בקיבוץ בנגב המערבי
צילום: זאב טרכטמן
ראש הממשלה הזהיר
צילום: רויטרס
הרגיעה הסתיימה. רמון
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים