שתף קטע נבחר

הרבנות לא מוותרת: אנחנו נחנך ליהדות בצה"ל

בכירים באגף כוח אדם נדרשו לסוגייה המתוחה: מי צריך להנחיל את ערכי היהדות לחיילים - הרבנות הצבאית או חיל חינוך? הרב רונצקי מבהיר באיגרת פנימית שהגיעה לידי ynet: "אנחנו נחדיר את ערכי הרוח והתודעה היהודית"

מי צריך להנחיל ערכי יהדות לחיילי צה"ל - הרבנות הצבאית או חיל החינוך? לרב הצבאי הראשי תא"ל, אבי רונצקי, יש תשובה ברורה לשאלה והוא סבור שנושא זה הוא באחריות הרבנים. "באחרונה התעורר פולמוס בנושא זה בין חיל החינוך לבינינו", כתב באגרת פנימית שהפיץ והגיעה לידי ynet, "אך נראה פשוט לגמרי שאנו כרבנים צבאיים אמורים לעסוק בנושאים אלו - החדרת ערכי רוח ותודעה יהודית על פי מקורות ישראל".

 

 

לדברי הרבצ"ר, זכות זאת ניתנה לרבנים "כפועל יוצא מתפקידנו כרבני יחידות צה"ל, המביאים את מורשת ישראל וערכי התורה לבניין הצבא, להכנתו המוסרית והערכית ללחימה ולעמידה בכל המשימות המוטלות עליו".

 

איגרת זו שהפיץ הרב הצבאי הראשי בימים האחרונים לכלל רבני צה"ל באה בשיאה של המתיחות בין חיל החינוך לרבנות הצבאית בנושא זה. בחלק מהיחידות בצה"ל התעורר ויכוח של ממש מי אמור לעסוק בתחום, שכן בחלק מהנושאים יש חפיפה בין התכנים. לאור החיכוך, הנושא נדון בימים אלה על ידי גורמים בכירים באגף כח אדם בצה"ל על מנת לקבוע גבולות גזרה ברורים יותר.


הרב רונצקי עם הרבנים הראשיים בצאלים. מי יחנך? (צילום: קובי נחשוני)

  

תא"ל רונצקי אף מביא נימוק נוסף לגישתו בכך שמפקדים קרביים רבים עימם שוחח דגלו בכך. "תשובתם הייתה נחרצת - 'ללמד אותנו, שלא גדלנו בבית דתי, יהדות מהי'... יש צורך חיוני לחבר את חייליהם לשורשים ולערכי היהדות, שכן חיבור זה נחוץ הוא ביותר לחיזוק רוח הלחימה ולבניית המוטיבציה ותודעת השליחות בהם".

 

באותה איגרת מעלה הרבצ"ר סוגיה נוספת והיא החיילים הדתיים המשרתיים בצה"ל אל מול בני ישיבות ההסדר. הרב רונצקי כותב כי כאשר שהה באחד מבסיסי האימונים החטיבתיים של צה"ל ביום שבת, שמע מהחיילים

הדתיים כי כי אינם זוכים לתשומת לב כפי שמקבלים הבני"שים.

 

"אני סבור שדווקא החיילים הדתיים המשרתים שלוש שנים בצבא, שאינם משרתים עם חבריהם כמחלקה מגובשת אחת, זקוקים לנו כרבנים הרבה יותר מאשר הבני"שים", הסביר הרבצ"ר את גישתו בעניין.

 

עוד גילה כי היקף הקבילות בקרב חיילים חובשי כיפה עולות, "יש מקרים רבים בהם חיילים זוכים ליחס משפיל מצד מפקדים...", ולפיכך הזמין לכנס החילי שיתקיים בשבוע הבא להזמין את נציב קבילות החיילים, תא"ל (מיל') אבנר ברזאני, לשיחה בסוגייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"דרישה מהשטח". הרב רונצקי
צילום: אורלי זיילר
צילום: דודו בכר
חיילים דתיים. מי זקוק לרבנות?
צילום: דודו בכר
מומלצים