שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הישראלים מבטלים רכישות של דירות חדשות

  על רקע החשש מקריסת חברות נדל"ן, הישראלים מבטלים תוכניות לרכישת דירה באמצע הבנייה, ואפילו הצרפתים והאמריקאים כבר לא מתעניינים; "הקבלנים מצליחים היום למכור דירות רק עם הנחות גדולות ממחיר המחירון," אומרים בענף

  שי ורינת, המתגוררים בשכירות בגבעתיים, נישאו בקיץ האחרון ועמדו לחתום בתחילת חודש ספטמבר על עסקה לרכישת דירה חדשה במזרח נתניה. העסקה התעכבה בגלל בעיות ביורוקרטיות מול הבנק למשכנתאות. כשהבנקים בארה"ב החלו לקרוס והכותרות בישרו על המשבר המתקרב לישראל החליט הזוג לבטל את רכישת הדירה עד שהמצב יתבהר.

   

  משבר כלכלי: סיקור מיוחד ב-ynet

  הבנקים כבר לא מממנים 90% מערך המשכנתא

  ריבית המשכנתא מתייקרת

  בפריפריה כבר לא קונים דירות 

   

  והם לא היחידים. "כמעט חתמנו על עיסקה אבל החלטנו להמתין", אומרים פזית ותומר, בני ,32 זוג צעיר, שכבר חצי שנה מחפשים את הדירה הראשונה שלהם. "כבר ראינו הרבה דירות, אבל עכשיו עדיף לחכות שהמחירים יירדו. באם המושבות בפתח תקווה מחיר הדירות החדשות ירד כבר ב-8%".

   

  בשבועות האחרונים מדווחים גורמי נדל"ן על עסקאות נדל"ן רבות שמתבטלות ונדחות. חלק מהרוכשים מנמקים זאת בציפייה לירידה קרובה במחירים. אחרים חוששים לקחת על עצמם התחייבויות במצב של חוסר ודאות.

   

  בשל החשש מקריסת חברות נדל"ן, ההתחייבות היחידה שמוכנים היום לקוחות פרטיים לעשות מול הקבלנים היא לדירות מוכנות, ולא לדירות הנמצאות בשלבים שונים של בנייה. דירות כאלה יש רק 600 בכל הארץ (שליש מהבנייה). 

   

  "הצרכן יעדיף דירת ארבעה חדרים מוכנה לאיכלוס על פינ חמישה חדרים בשלבי בניה, גם אם הן נמכרות במחיר זהה", אומר סוקר השוק לוי יצחק.

   

   

   

  "עדיף לחכות עד יעבור זעם"

   

  לדברי בעל חברה קבלנית גדולה, החסם העיקרי בביצוע העסקאות הם הבנקים למשכנתאות שהקשיחו מאוד את התנאים לקבלת משכנתה והקטינו את שיעורי המימון. "לא נוריד מחירים," הוא אומר, "אבל אנחנו בהחלט מסייעים לרוכשי הדירות שלנו בקבלת משכנתאות מהבנקים". קבלנים אחרים מסבסדים משכנתאות עבור הרוכשים ואחרים נאלצים להוריד מחירים. חברות בנייה שזקוקות היום לכסף מזומן יסכימו לחתום עסקאות במחירים נמוכים יותר גם אם הדבר כרוך ברווחים נמוכים או אפילו בהפסדים.

   

  "הקבלנים מצליחים היום למכור דירות רק עם הנחות גדולות מעבר למחיר המחירון", אומר מתווך נדל"ן גדול. "גם בדירות יד שנייה, המחירים שהיית מקבל לפני חצי שנה נראים היום הזויים. דירה בת 2 חדרים בגבעתיים, שהייתה נמכרת בינואר ב-800 אלף שקל, נמכרה השבוע ב-680 אלף שקל."

   

  ומה עם תושבי חוץ, שעד לא מכבר הזניקו את שוק הנדל"ן? מתברר שגם הם הפסיקו לרכוש דירות בשבועות האחרונים. בדיקה שנעשתה על ידי חברת בדק בית
  מצביעה על המשך מגמת הירידה ברכישת דירות על ידי תושבי חוץ. "בחודש האחרון נרכשו רק כ-30 דירות על ידי תושבי חוץ," אומר צחי ברדוגו, מנכ"ל חברת בדק בית. "מדובר בירידה של 45% לעומת הממוצע החודשי ב-2007". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דירות יד שניה: הלקוחות כבר לא קונים
  צילום: עידו אפרתי
  מומלצים