שתף קטע נבחר

עוזי לנדאו עובר מהליכוד לישראל ביתנו

עוזי לנדאו, שכיהן כחבר כנסת ושר מטעם הליכוד 22 שנה, הודיע כי עובר למפלגתו של אביגדור ליברמן. לנדאו: "ההחלטה לא קלה לי, אך אני שלם איתה". ליברמן: "לנדאו בא להיות מספר 2 אצלנו"

בעוד שרבים מצטרפים לליכוד - יש גם מי שעוזב: ד"ר עוזי לנדאו, שכיהן במשך 22 שנים כחבר כנסת מטעם הליכוד, עובר למפלגתו של אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו. "ההחלטה לא קלה לי, אך אני שלם איתה", הוא אמר במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר (יום ב').

  

ב-ynet פורסם היום לראשונה כי לנדאו החליט לעזוב את הליכוד ולהצטרף למפלגתו של ליברמן. רק לפני כמה ימים הוא החליט שלא להתמודד בבחירות לכנסת ה-18 מטעם הליכוד. לנדאו תקף את הליכוד בדבריו: "היום אני עוזב את הליכוד, שהיה ביתי הפוליטי משחר נעוריי. שירתתי במסלול זה עם חברים רבים, שנים ארוכות.

 גם אחרי שהתנקה מחבורת קדימה שאין בה לא דרך ולא אידיאולוגיה - והיא הביטוי התמציתי לאופורטוניזם, עדיין נסחף הליכוד בתהלך הדרגתי של איבוד זהותו ולא ברור לי לאן פניו מועדות".

 

בהמשך נאומו, הסביר לנדאו מדוע עבר לישראל ביתנו: "אנשים לא רוצים לקנות עוד חתול בשק והם צודקים. כדי לקיים את הדמוקרטיה דרוש דיון ציבורי, ולכן יש לנקוט עמדות ברורות בנושאי יסוד. על ההתיישבות ועל הכרעת הטרור מעזה. ישראל יכולה לעמוד אחרי הבחירות במסע של לחצים מדיניים ופוליטיים, צריך עכשיו לבנות במהירות את החומה שתחזק את הנהגת המחנה הלאומי ודרכו - ואת מדינת ישראל. ישראל ביתנו, אליה אני מצטרף, היא העוגן שבלב המחנה הלאומי. היא החומה. אני חולק על כמה מעמדותיה וצעדיה, אבל לרגע איני שוכח שבכמה מאירועי המבחן החשובים לעתידה וביטחונה של ישראל, כמפת הדרכים וההתנתקות - מצאתי בנציגיה שותפים לעמדותיי מאשר יותר מחבריי בליכוד".

 

הוא הוסיף כי אינו עוזב את הבית. "אני עוזב את הכלי כדי לשמור על הבית. המחנה הלאומי היה ונשאר ביתי. אני משוכנע כי חבריי האמתיים לדרך כל השנים יבינו. רבים ודאי יצטרפו. עם ישראל זקוק למחנה לאומי חזק, שהוא התקווה לעמידה במבנחנים שלפנינו. אנחנו כאן, איווט ואני כדי לשמור על הבית". לנדאו הדגיש כי הוא מתנגד לחילופי שטחים בין ישראל לרשות הפלסטינית, בניגוד לעמדת ליברמן.

 

לנדאו אמר כי החלטתו להצטרף לישראל ביתנו, אינה קשורה לכך שבמפלגתו של ליברמן אין צורך בבחירות פנימיות - להבדיל מהליכוד. הוא ציין כי אם היה מתמודד בליכוד הוא סבור שהיה זוכה במקום נכבד ביותר. ליברמן אמר: "לו עוזי לנדאו היה מתמודד בליכוד, הוא היה מגיע למקום גבוה ביותר. לנדאו בא להיות מספר 2 בישראל ביתנו. הוא בא להיות שותף בכיר". 

 

ליברמן: זה רגע מרגש

במסיבת העיתונאים, אמר יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן: "זה ללא ספק רגע מרגש באופן אישי מבחינתי. מבחינת תנועת ישראל ביתנו - זו תעודת הוקרה, שאולי אחד האנשים הכי מוערכים בפוליטיקה הישראלית החליט להצטרף לישראל ביתנו. מבחינתי, לנדאו הוא אחד האנשים הראשונים שהכרתי בפוליטיקה הישראלית. במשך שנים יצא לנו להיפגש לדבר, להסכים ולהתווכח".

 

ליברמן אמר כי היו בינו לבין לנדאו חילוקי דעות: "אני מדגיש שלא תמיד הסכמנו, אבל תמיד הערכנו אחד את השני. מבחינתי, לנדאו בא כשותף בכיר. הערכים שהוא מייצג הם יותר חשובים מכל דבר אחר. לפעמים גם חשוב שיהיה לך מישהו - שגם אם לא מסכים - אתה יודע איך לא להסכים. אנחנו ברוב המקרים, כולל בממשלה שישבנו יחד, מצאנו עצמנו מצביעים כל הזמן באותו דרך וכיוון. מה שחשוב ביותר מבחינתי - דווקא ערב הכרעות שאנחנו צריכים לקבל במישור המדיני הביטחוני והכלכלי - זה המכנה המשותף הרחב ביותר. חיביים שהמכנה הלאומי יגיד דברים ברורים. אנחנו זקוקים לדברים ברורים ולמנהיגות ברורה וחזקה".

 

לנדאו כיהן בעבר גם כשר לביטחון פנים בממשלת שרון הראשונה וכשר ללא תיק בממשלת שרון השנייה. לנדאו לא נבחר לכנסת ה-17, לאחר שהוצב במקום ה-14 ברשימה.

 

בפברואר 2007 הוא הגיש לכנסת את התפטרותו מרשימת מועמדי הליכוד לכנסת. זאת בעקבות התפטרותו מהכנסת של ח"כ דני נוה, ואי רצונו של לנדאו - הבא אחריו ברשימת המועמדים - לשמש כחבר כנסת במקומו. מי שנכנס בסופו של דבר לכנסת במקום נוה הוא ח"כ יולי אדלשטיין.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עוזי לנדאו. עובר מפלגה
צילום: דנה קופל
ליברמן. חיזוק למפלגתו
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים