שתף קטע נבחר

האם אתר נתניהו מפר זכויות יוצרים? / פרשנות

אתר האינטרנט של בנימין נתניהו דומה באופן מחשיד לזה של ברק אובאמה. בעוד נציגי נתניהו "מוחמאים מההשוואה", נשאלת השאלה המשפטית: האם מדובר בהפרת זכויות יוצרים?

ברק אובאמה, נשיאה הנבחר של ארצות הברית, אימץ את האינטרנט ואת העולם הקיברנטי בקמפיין הבחירות שלו. זה אינו סוד ורבים וטובים עסקו וניתחו פעילות זו במהלך השנתיים האחרונות.

 

העובדות מדברות בעד עצמן, וכבר ניתן להגיד כי אתרו של ברק אובאמה הפך לשופרו המקוון של המועמד לנשיאות. יש הסבורים כי לאסטרטגיה המקוונת הייתה חלק ניכר בבחירתו כנשיאה הבא של ארצות הברית. מתברר כי להצלחה מקוונת זו חקיינים רבים, ואחד בולט במיוחד: ראש ממשלת ישראל לשעבר ויושב ראש הליכוד כיום, מר בנימין נתניהו.

 

נתניהו אחרי אובאמה

מתברר כי מר נתניהו החליט להקים אתר אינטרנט אשר יש הסבורים כי עיצובו הגרפי דומה כמעט כשתי טיפות מים לעיצוב אתרו של מר ברק אובאמה. מה רע בכך, תשאלו? אם יש נוסחה מנצחת, מדוע לא להשתמש בה? כך גם חושבים מר נתניהו ויועציו. כך למשל, דוברו יוסי לוי, אמר ל-ynet כי "אנחנו רואים בהשוואה הזו מחמאה". רון דרמר, יועצו האסטרטגי של נתניהו, הוסיף בתגובה ל-New York Times כי מאחר שהם כולם (מר נתניהו ומר אובמה) באותו התחום (פוליטיקה כמובן) התמקדו מר נתניהו וצוותו באופן פעולתו של הנשיא הנבחר וניסו ללמוד מכך.

 

מר דרמר לא סתם התבטא כך, הרי לא ניתן להתעלם מן הדמיון הברור בין שני האתרים. אפילו יוצרי אתרו של מר אובמה, Blue State Digital, אמרו כי הם מודעים להעתקה כזו או אחרת על-ידי אתרים אחרים ברשת, אך ככל שנוגע לאתרו של מר נתניהו הדמיון בולט במיוחד.


האתר של ביבי

 

מה עם זכויות היוצרים?

נשאלת השאלה, מה לגבי זכויות היוצרים באתרו של מר אובמה? האם יש בכלל זכויות יוצרים באתר? האם ניתן אישור למר נתניהו להעתיק חלקים מן האתר, והאם בכלל מר נתניהו זקוק לאישור שכזה? לא בכדי עולות שאלות אלה שכן בעידן המידע, הקלות הבלתי נתפסת בהעתקת יצירה הפכה את ביצוע ההעתקה לפשוט מאוד, עניין של מה בכך

שאינו מצריך מחשבה נוספת. לכן, כמודל תפיסתי, עדיין לא מובן מאליו כי כברירת מחדל אסור להעתיק עיצוב יחודי של אחר מבלי לקבל את הסכמתו.

 

אתר אינטרנט מכיל מספר רכיבים אשר לכל אחד מהם חשיבות רבה בהצלחתו ובמימוש מטרת יוצריו. חלק מן הרכיבים בולטים לעין, כגון: עיצוב, ממשק, התמצאות ועוד. חלק מן הרכיבים סמוי לעין, כגון: אופטימיזציה, מערכות סחר, איסוף נתונים ועוד.

 

לפיכך, הקמת אתר אינטרנט מוצלח אינה עניין פשוט, קל וחומר כאשר מדובר על אתרו של מועמד לנשיאות ארצות הברית. בהקמת אתר מוצלח בדרך כלל מושקעת מחשבה רבה בכדי לאפיינו ולעצבו. ככל שנוגע לעיצוב, המראה והתחושה היחודיים של אתר אינטרנט מתבטאים, בין היתר, באמירה המקורית של המעצב הממומשת בבחירת גרפיקה, צבעים, פונטים, ארגון, סדר, מבנה, מיקום תמונות ותכנים וכיו"ב.

 

עיצוב מקורי של האתר מקנה למעצב שתי זכויות - "זכות יוצרים" ו-"זכות מוסרית". זכות היוצרים נועדה למנוע מאחרים לגזול את פרי עמל מעצב האתר ורק לו הזכות לאשר שימוש כלשהו בעיצוב, לרבות ב-"חלק ניכר" ממנו. מה הכוונה לחלק ניכר? מבלי להיכנס להתפלפלות משפטית, ככל שקיים דמיון רב יותר בין הרכיבים השונים הקיימים באתר המקורי לבין אלה באתר המועתק, כך גדלה הסבירות כי מדובר בהעתקת חלק ניכר. זכות היוצרים בעיצוב ניתנת להעברה ובמידה וקיימת זכות יוצרים בעיצוב האתר, יכול להיות שהיא עברה מן המעצבים למר אובאמה עצמו.

 

כן, אנחנו יכולים?

מעיון בתגובת יוצרי אתרו של מר אובמה לניו יורק טיימס, לא ברור האם יש להם זכויות יוצרים בעיצוב אתרו של הנשיא הנבחר. כך גם לא ברור האם ניתן אישור למעצבי אתרו של מר נתניהו, להעתיק חלקים מעיצוב האתר האמריקאי. משכך, ניתן להניח כי קיימות שלוש אפשרויות מרכזיות. בהנחה שעיצוב האתר של מר אובמה אינו מהווה יצירה מוגנת, אז אין מה שיפריע להעתיק את העיצוב ללא קבלת רשות. במידה ומדובר ביצירה מוגנת וניתנה רשות למר נתניהו, גם במקרה זה אין כל בעיה להעתיק.

 


האתר של אובאמה

 

מאידך, במידה ומדובר בעיצוב המקנה למעצביו זכויות יוצרים ולא ניתן אישור למר נתניהו או למי מטעמו לעשות שימוש כלשהו בעיצוב זה - טענתו של מר דרמר, גם אם יש בה אמת, כי מדובר במחמאה ליכולתיו של מר אובאמה וצוותו, לא תחזיק כקו הגנה במסגרת תביעת זכויות יוצרים. במידה ותביעה שכזו תוגש, הפיצוי שניתן יהיה לדרוש יכול להגיע עד ל-100,000 ש"ח לכל הפרה. כמו כן ניתן לנקוט בהליך פלילי נגד המפר אשר עלול להוביל למאסר ממושך של עד חמש שנים.

 

לסיום, למרות משנתו של נשיאה הנבחר של ארצות הברית, בכל שנוגע להתנהלות מול זכויות יוצרים של אחרים, "Yes, We Can" - אינה הגישה הנכונה.

 

עו"ד אביב אילון, ממשרד אילון ושות', מתמחה בדיני אינטרנט ומחשבים ובעל אתר דיני רשת

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כן,אנחנו יכולים. אובאמה
צילום: AP
אנחנו יכולים? נתניהו
צילום: ירון ברנר
מומלצים