שתף קטע נבחר

הורים מתלוננים: התעללות בפנימייה הטיפולית

המשטרה חוקרת שתי תלונות שהוגשו נגד פנימייה טיפולית בירושלים. הורים לילדים במוסד טוענים שבניהם נפלו קורבנות לאלימות ולהתעללות מינית בידי תלמידים אחרים, וכי הוכו בידי המדריכים. הפנימייה: "המשטרה תוכיח שלטענות אין שחר"

הם נפלטו מכל מסגרת אחרת, חלקם הוצאו מביתם בצו בית משפט, ורובם מקבלים טיפול תרופתי. אבל האם גם בפנימייה הטיפולית בירושלים נתקלים הילדים האלו במציאות קשה ואלימה, לפעמים אפילו מצד המדריכים? המשטרה חוקרת שתי תלונות שהוגשו לאחרונה.

 

אמא לאחד התלמידים סיפרה בשיחה עם ynet כי בנה היה חוזר לביתה עם סימני חבטות וסיגריות שכובו עליו. לטענתה, אחד הילדים בפנימייה אף התעלל בו מינית. היא הגישה תלונה במשטרה לפני כמה חודשים. לדבריה גם אמהות אחרות רצו להתלונן, אך חששו שיתנקמו בילדיהם.

 

"מאז שהילד שלי חזר מהפנימיה, הוא לא נותן לי לגעת בו, לחבק אותו", סיפרה. "הוא קם בלילות ובודק שאני איתו, כי הוא מאוד מפוחד. ביום, כשהוא נמצא בחדר אחר, הוא צועק כל חמש דקות רק בשביל לוודא שאני נמצאת והוא לא לבדו בבית. הוא ממש הרוס. אני אעשה הכול כדי שלא יחזור לפנימייה הזו".

 

אם אחרת סיפרה כי היא נשברה כשהבינה שבנה כנראה הוטרד מינית על-ידי ילד אחר "אמרו לי שהילד שלי צריך לקחת ריטלין או להיכנס לפנימייה הזו. אני מתנגדת לטיפול תרופתי בגיל כזה צעיר ולכן העדפתי פנימייה, במיוחד זו - ששמעתי עליה דברים טובים. אני סבלתי מדיכאון קשה לפני כשנתיים וזה הסתדר - אבל במקום שמצבו של הילד שלי ישתפר, הוא התחיל לחזור הביתה עם סימנים כחולים וחבטות בראש. הוא גם סיפר שמדריך הכה אותו".

 

עדויות על יחס נוקשה

צוות המטפלים בפנימייה נברר בקפידה, שכן שלא כל מטפל יכול לעמוד מול ילד שלעתים מבטא את מצוקותיו בצעקות, קללות או אלימות פיזית כלפי הסביבה. אך עם זאת, לידי ynet הגיעו עדויות נוספות על יחס קשה, גם מצד הצוות האחראי.

 

אמו של תלמיד בפנימייה אומרת כי יש בליבה חשש ממשי לשלומו: "בפעם האחרונה שראיתי אותו הוא היה פצוע", סיפרה. "רציתי שהוא ייכנס לפנימיה הזו כי פחדתי שהוא יידרדר, כי הוא התחיל להסתובב עם נערים לא טובים. אבל אני מרגישה שממש מפרקים לי את הילד. יש להם מדיניות 'אחיזה' - אבל נראה לי שמחזיקים אותו חזק מדי, מכאיבים לו. הוא בסך הכול ילד, ומתייחסים אליו כאילו הוא עבריין מבוגר. אני מפחדת להתלונן במשטרה, כי אחת האמהות התלוננה והתנכלו לה לילד. קשה לי מאוד לראות את הילד שלי סובל".

 

אם שהוציאה לפני כמה חודשים את שני ילדיה מהפנימייה כעבור שנתיים, סיפרה ל-ynet: "הגשתי תלונה במשטרה ואני עדיין מחכה לתשובה. אני מקווה בשביל ילדים אחרים שהנושא ייחקר כמו שצריך. מצבם של הילדים שלי הידרדר מאוד - הילד הקטן בדיכאון עמוק והוא רק אומר שהוא רוצה למות כי אף אחד לא אוהב אותו. היום אני אף נאלצתי לאשפז אותו במחלקה פסיכיאטרית.

 

"ההתעללות שם לא היתה לא רק פיזית, אלא גם מילולות. אחד הילדים שלי סיפר שפעם אמרו לו שאם לא יעשה שיעורים הוא יילך לבית חולים לחולי נפש. הילדים הוזנחנו והוכו, ואני איימתי שאני אחטוף אותם ואחביא אותם. לא היה לי איכפת להיעצר. אבל לשמחתי, מחלקת הרווחה עזרה לי והוצאתי אותם משם".  

 

הפנימייה: "לתלונות אין שחר"

העמותה שמפעילה את הפנימייה מסרה בתגובה: "מדובר במעון שהוא פנימייה טיפולית פוסט-אישפוזית, המטפלת בילדים בסיכון, ילדי קצה בני 9-14. ילדים אלו מופנים אלינו מתוקף צו של בית משפט, כשמצבם קריטי וכמעט בלתי הפיך. אלה ילדים שנפלטו ממספר מוסדות שלא יכלו להתמודד עם בעיות ההתנהגות הקשות - האלימות, התנהגויות מיניות בלתי מותאמות, וניסיונות ההתאבדות. 

 

"במקרים אחדים קשה למשפחה לקבל את מצב הילד ואת השמתו במסגרת פוסט-אישפוזית, ולעתים כאקט פוגעני כלפי המסגרת - בודה המשפחה טענות ותלונות שקריות במטרה 'לנקום' במסגרת הטיפולית. תופעה זו מוכרת בעולם הטיפול ואנו מתמודדים איתה בכל שנות קיומו של המעון. לטענות המועלות בכתבה אין כל שחר וחקירת המשטרה תוכיח זאת.

 

"כל אירוע חריג או אירוע בו נעשית התערבות פיזית מדווח למשרד הרווחה, נבדק ונלמד עד תום, כאשר המשפחות זוכות לשקיפות מלאה ולדווח מיידי של האירועים. צוות הפנימייה פועל במסירות אין קץ מול מציאות קשה ביותר של ילדים אלימים כלפי עצמם, כלפי חבריהם וכלפי המדריכים. האלימות היא ביטוי של מצוקה רגשית והמענה לה מבחינה טיפולית הוא אהבה לצד הצבת גבולות בלתי פשרנית נגד אלימות והרס - זהו הסיכוי היחיד עבורם". 

 

ממשרד הרווחה נמסר כי העניין בבדיקה, אך ככל שהעניין נוגע לחקירת המשטרה - יש לתת לה לבצע את עבודתה.

  

מהמשטרה נמסר כי ישנם שני תיקים שנפתחו בעקבות תלונות שהוגשו בחצי השנה אחרונה, והעניין נחקר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
טענות על אלימות. אילוסטרציה
צילום: איי פי
מומלצים