שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  פסגה חשאית: אולמרט וברק הוזעקו למלך ירדן

  עבדאללה מלך ירדן זימן בבהילות את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ואת שר הביטחון, אהוד ברק, לארמונו והפציר לא לצאת לפעולה בעזה. כך מדווח "ידיעות אחרונות". שני הצדדים עסקו גם במשא ומתן עם הפלסטינים

  ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ושר הביטחון, אהוד ברק, נקראו שלשום בלילה לארמונו של המלך עבדאללה בעמאן בירת ירדן. כך מדווח הבוקר (יום ה') "ידיעות אחרונות". על-פי הדיווח, המלך הירדני הפציר בהם שלא ייצאו למבצע צבאי בעזה, משום שלמבצע שכזה יהיו השלכות חמורות גם על ארצו.

   

  למרות הפצרותיו של עבדאללה, הבהירו אולמרט וברק שאם יימשך הירי אל יישובי עוטף עזה - לא תוכל ישראל להמשיך להבליג ותיאלץ להגיב.

   

  העיתון "אל חייאת", היוצא לאור בלונדון, דיווח כי בפגישה החשאית בארמון המלך בעמאן, עסקו שני הצדדים במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. אולמרט הציג בפני המלך הירדני את תמונת המשא ומתן ואת תוצאות פגישתו האחרונה עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן.

   

  לפי מקורות דיפלומטיים בלונדון, אולמרט הציע לאבו מאזן בפגישתם האחרונה רעיונות שיהוו בסיס להסכם כולל, בטרם יסיים את תפקידו כראש ממשלה. הנשיא הפלסטיני התעקש שהסכם כולל יצטרך לעסוק בכל סוגיות הסכם הקבע ודרש להפסיק את ההסלמה ברצועת עזה.

   

  אותם המקורות הוסיפו כי המלך הירדני הדגיש בפני אולמרט את הצורך להמשיך במשא ומתן ולהשיג התקדמות בנושא פתרון של שתי מדינות - פתרון אשר הוא "האפשרות היחידה להשיג שלום באזור. הקמתה של מדינה פלסטינית היא אינטרס אסטרטגי של ירדן ותנאי להשגת שלום באזור".

   

  עבדאללה אף דרש מאולמרט לנקוט צעדים מיידיים להקלת סבלה של האוכלוסייה הפלסטינית, כדי ליצור אווירה מתאימה והתקדמות במשא ומתן. הוא הדגיש את הצורך שישראל לא תנקוט צעדים שיגבירו את המתיחות, במיוחד ברצועת עזה. שני הצדדים הסכימו שיש חשיבות שהממשל האמריקני החדש ימלא תפקיד פעיל בתהליך שלום.

   

  בלשכת ראש הממשלה מסרבים להתייחס לדיווחים בכלי התקשורת על הפגישה הלילית. "איננו מתייחסים מטוב ועד רע", נמסר מירושלים.

   

  כאמור, למרות הפצרותיו של מלך ירדן, לא ברור מתי יתפוצץ השקט המתוח בדרום. ראש הממשלה אמר בתחילת השבוע כי ישראל תפעל להחזרת השקט לדרום: "איננו להוטים אלי קרב, אך איננו חוששים מפניו. בכל מקרה, איננו יכולים לסבול את תג המחיר שמנסים לקבוע ארגוני הטרור. ארגוני הטרור הביאו לשבירת הרגיעה ויצירת מצב של אלימות מתמשכת והם מנסים פעם אחר פעם לסכל את הרגיעה. בין במנהרות, בין בירי טילי גראד וקסאם ובין בניסיונות לפגוע בחיילי צה"ל סמוך לגדר בקו הגבול בינינו לבין עזה".   

   

  במערכת הביטחון נערכים לירי רקטות גם לעבר מקומות יישוב רחוקים יותר. בימים האחרונים התקבלו במחסני עיריית אשדוד 250 מערכות כריזה מקומיות ("כורזיות") המשמיעות את התרעת צבע אדום בבתי הספר. בנוסף, חוברה מערכת הצופרים למערכת של פיקוד העורף. המערכת עדיין אינה דרוכה להפעלה מיידית. במקביל, נמשכת המחאה על המיגון הבלתי מספק ביישובי עוטף עזה. השבוע פנו לאולמרט ראש העיר שדרות היוצא, אלי מויאל, וארבעה ראשי מועצות אזוריות וביקשו להיפגש עמו בדחיפות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פגישה עם מלך ירדן. ארכיון
  צילום: איי אף פי
  אולמרט וברק נקראו לירדן בדחיפות
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים