שתף קטע נבחר

אזהרת רווח לאפריקה: תפסיד כ-2 מיליארד שקל

עכשיו זה רשמי: המשבר פוגע באפריקה ישראל של לב לבייב. בהודעה שהוציאה היום לבורסה נאמר כי: "בעקבות ההחרפה במשבר הכלכלי צפויה החברה לרשום הפסדים בגין ירידה בשווי הנדל"ן להשקעה וירידת ערך של נכסים ודירות"

עכשיו זה רשמי: המשבר הכלכלי פוגע באפריקה ישראל, אחת מקבוצות ההשקעות הגדולות במשק, שבשליטת לב לבייב. כך עולה מאזהרת רווח שהוציאה הבוקר (ה') חברת אפריקה השקעות למשקיעים בבורסה לניירות ערך.

 

 

בהודעה שהוציאה החברה נמסר כי: "בעקבות ההחרפה הניכרת שחלה בתקופה האחרונה במשבר הפיננסי הגלובלי והתגברות השלכותיו על הכלכלה העולמית, וכחלק מהיערכותה לפרסום דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של שנת 2008, בדקה החברה את השפעות המשבר על שוויים של נכסי הנדל"ן להשקעה ונכסי מקרקעין אחרים שבבעלותה, בישראל ובחו"ל. בדיקה זו נעשתה, בין היתר, בעזרת שמאים חיצוניים ועל בסיס הערכות שווי מחודשות שבוצעו לנכסים כאמור".

 

"בעקבות ממצאי הבדיקה, צפויה החברה לרשום בדו"חותיה הכספיים ליום 30.9.2008 הפסדים בגין ירידה בשווי ההוגן של נדל"ן להשקעה ובגין ירידות ערך של מספר נכסי מקרקעין ומלאי דירות. כל זאת, בעיקר ביחס לנכסים של חברות מאוחדות וכלולות של החברה הממוקמים בארה"ב וכן במזרח אירופה וברוסיה. כן צפויה החברה לרשום הוצאות מימון גבוהות בשל עלייה גדולה יחסית שחלה במהלך הרבעון השלישי בשיעור מדד המחירים לצרכן".

 

"מסתמן, איפוא, כי החברה צפויה להציג בדו"חותיה הכספיים הקרובים הפסד ברבעון השלישי של שנת 2008 בהיקף של 1.7 עד 2 מיליארד שקלים".

 

באפריקה מגבשים תוכנית התייעלות

השבוע פורסם, כי אפריקה ישראל שוקדת בימים אלה על תוכנית הצלה שנועדה לסייע לקבוצה לצלוח את המשבר החמור שאליו נקלעה, בעקבות המפולת בשווקים הפיננסיים. פרטים ראשונים על התוכנית  הגיעו לידי "כלכליסט", ומהם התברר כי החברה מתכננת מימוש מיידי של נכסים מהותיים, הקפאת השקעות חדשות עד להודעה חדשה, קיצוצי שכר גם בקרב שדרת הניהול הבכיר והתייעלות בהיקף ניכר. כן נשקלת ברצינות רכישה חוזרת של אג"ח שהנפיקה החברה במאות מיליוני שקלים, באופן שיצמצם את היקף החוב של אפריקה.

 

על התוכנית שוקדים בעל השליטה ויו"ר הדירקטוריון לבייב, סגנו נדב גרינשפון והמנכ"ל איזי כהן. ל"כלכליסט" נודע שלבייב הבהיר בדיונים בתוך הקבוצה שבמידת הצורך הוא לא יהסס להזרים הון נוסף של מאות מיליוני שקלים, בדומה להזרמת ההון שביצע לפני כחצי שנה בהיקף של כ־750 מיליון שקל.

 

עוד נודע כי בניגוד לנכסים אחרים של החברה, שבעצם כולם נמצאים על המדף, אין כוונה למכור את נכסי הנדל"ן ברוסיה של החברה־בת אפי פיתוח, אלא לצרף שותף אסטרטגי - מקומי או זר. בנוסף התברר, כי שלושת הנכסים שנמצאים בקדמת המדף, ושלגביהם מתקיימים מגעים למכירה הם קניון רמת אביב והחברות־הבנות אפריקה מלונות ואפריקה תעשיות. 

 

תוכנית ההצלה אמורה להגיע לאישור הדירקטוריון של אפריקה ישראל בשבועות הקרובים, לקראת אישור הדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לב לבייב: עכשיו זה רשמי
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים