שתף קטע נבחר

העבודה במשבר: פינס יהיה ראש מטה ההסברה

מצבה העגום של העבודה בסקרים היכה גם באופטימיים ביותר בקרב חברי המפלגה, אך פעילי השטח לא מרימים ידיים. מזכיר תנועת הקיבוצים: "המצב קשה, אבל יש לנו שלושה חודשים להשתפר". ח"כ אופיר פינס יעמוד בראש מטה ההסברה

המצב קשה, אבל בעבודה נחושים להילחם עד הבחירות: חבר הכנסת אופיר פינס מונה היום (ה') לראש מטה ההסברה והאסטרטגיה של מפלגת העבודה לקראת הבחירות לכנסת. פינס הודיע ליושב ראש המפלגה, השר אהוד ברק, כי הוא מקבל על עצמו את התפקיד, זונח את ענייני הפריימריז ומשקיע את כל המאמצים בהצלת המפלגה.

 

ברק תכנן לאייש את תפקיד ראש מטה ההסברה רק לאחר הפריימריז שיתקיימו במפלגה כדי לקבוע את הרכב הרשימה לכנסת. אולם לאור מצבה המביש של העבודה בסקרים, הוחלט להקדים את מועד מינויו של פינס. סקר "ידיעות אחרונות" שפורסם היום מציג תמונה עגומה בנוגע לעתידה הצפוי של העבודה בבחירות. לפי הסקר, המפלגה בראשות ברק זוכה לשמונה מנדטים בלבד, לעומת הליכוד הזוכה ל-32 מושבים ומפלגת השלטון קדימה המקבלת 26 מנדטים.  

 

במפלגת העבודה יודעים כבר זמן רב שמצב המפלגה קשה, אולם בעקבות הסקר החדש, שמנבא למפלגה התרסקות - המציאות הכתה גם

באופטימים ביותר. עם זאת, בכירי העבודה אינם דורשים לפי שעה להדיח את ברק מתפקידו לפני הבחירות ב-10 בפברואר. חלק מהבכירים אף ציינו כי "דווקא המצב שנוצר מעודד את כולם לתת 'פייט' רציני ולהציל את המפלגה".

 

ברק שוחח הבוקר עם פינס שבישר לו כי הוא מקבל על עצמו את התפקיד. פינס אמר ליו"ר מפלגתו כי בכוונתו להשקיע את כל כוחו כדי להציל את המפלגה מפני הגורל הצפוי לה, ובכוונתו לזנוח את עיסוקו האישי בפריימריז לרשימה לכנסת. בדרך זו יוכל להתמקד בניהול מטה ההסברה.

 

מלבד פינס, פועל ברק להרכיב את הצוות שיוביל את המפלגה לקראת הבחירות בעוד פחות משלושה חודשים. סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, מונה לתפקיד ראש מטה ארגון. ח"כ יורם מרציאנו דרש היום מהשר ברק למנות את יו"ר המפלגה לשעבר ח"כ עמיר פרץ לתפקיד ראש מטה הבחירות, לצדו של המזכ"ל, ח"כ איתן כבל. מרציאנו אמר כי מתנהלים מגעים בנושא, אולם בסביבתו של ברק אמרו כי הנושא טרם סוכם.

 

מרציאנו: "צריך להוציא צו שמונה לפעילים"

פעילי השטח הוותיקים של המפלגה חלוקים סביב השאלה הגדולה - מה עושים כדי להציל את העבודה? יו"ר מזכירי הסניפים, אלי אורן, אמר ל-ynet כי "צריכים טלטלה. צריך לעשות מעשה שיזעזע את כל המפלגה". אורן יכנס כמה פעילים מרכזיים לדיון חירום במצב שנוצר, וייתכן שבימים הקרובים יתארגן גם כנס של ראשי הסניפים והמרחבים במפלגה כדי לאותת להנהגה שדרוש שינוי.

 

פעילי שטח מרכזיים נוספים, שביקשו להישאר בעילום שם, אמרו היום כי "לא צריך להדיח את אהוד ברק. הוא צריך לקום וללכת לבד. אם נסלק אותו זה יהיה עוד יותר גרוע מבחינתנו. הדחה תרסק אותנו עוד יותר בציבור".

 

זאב (ולוולה) שור, מזכיר תנועת הקיבוצים בעבודה, הוסיף: "אנחנו במשבר קשה, אבל יש עוד שלושה חודשים שבהם נוכל לפעול ולשפר את המצב.

אחרי הבחירות, נצטרך לשנות את ההתנהלות". לדבריו, אסור להחליף את ברק במועמד אחר לפני הבחירות. "קודם כל צריך לעבור את הבחירות. יש לנו מפלגה עם אנשים טובים, אך נצטרך אחרי הבחירות לעשות חשבון נפש אמיתי". שור, שאנשיו בקיבוצים הצביעו נגד עמיר פרץ, אמר כי ברק חייב לאחד כוחות עם יריבו הוותיק.

 

ח"כ מרציאנו אמר בהקשר זה כי אף הוא מתנגד להחלפת ברק. "הוא חייב לכנס בדחיפות את סיעת העבודה כדי לראות איך יוצאים מהפלונטר. עצם המחשבה שהעבודה מתמודדת היום מול מרצ היא מחשבה קשה. חברי מפלגת העבודה לדורותיהם, שהם כארבע מאות אלף, צריכים להתפכח ולהתעורר. אסור שמפלגה כזו תיעלם". מרציאנו ציין כי הוא מאוכזב מהסקרים, "אבל אני שמח שזה קורה עכשיו ולא חודש לפני הבחירות. אם הסקרים האלה היו מגיעים בעוד חודשיים, מצבנו היה קשה יותר. כרגע זו סתירה מצלצלת, ולכן לכולם צריך להוציא צו שמונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פריימריז בצד. ברק ופינס
צילום: ירון ברנר
פרץ ומרציאנו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים