שתף קטע נבחר

הצבים האסורים של ח"כ טרטמן

ח"כ אסתרינה טרטמן נחלצה לעזרתם של שלושה צבי יבשה באזור רמת הגולן לאחר שחששה כי יידרסו בכביש ואימצה אותם לביתה. צבי יבשה נמצאים כיום בסכנת הכחדה והחוק אוסר על איסופם וגידולם כחיות מחמד. בעקבות פניית ynet ח"כ טרטמן תשיב את הצבים בסיוע רשות הטבע והגנים בחזרה לטבע

ח"כ אסתרינה טרטמן שהשתתפה היום (ה') בפרויקט מצולם ב"ידיעות אחרונות" יחד עם קבוצת פוליטיקאים מקומיים המגדלים חיות מחמד, גילתה כי לפני כשבועיים מצאה שלושה צבי יבשה בשביל באזור רמת הגולן וחששה לחייהם. טרטמן החליטה לקחת את הצבים לביתה. "הם חצו כביש וכמעט נדרסו. כאב לי הלב אז לקחתי אותם, פחדתי שיידרסו ויהרגו", אמרה.
 
הרצון של טרטמן לעזור לשלישיית הצבים, העונה לשם "צביקה הקטנצ'יק", "צביקה הבינוני" ו"צביקה השמן הגדול", נראה בתחילה כיוזמה מבורכת, אך כיום החוק להגנת חיות הבר אוסר החזקה או סחר בערכי טבע מוגנים.
 
ברשות הטבע והגנים מודעים לתופעה הנרחבת של אזרחים האוספים צבי יבשה מהטבע במטרה להצילם מסכנה, מגדלים אותם כחיות מחמד לכל דבר אך אינם מודעים לכך כי הם פוגעים למעשה בערך טבע מוגן. איסוף הצבים למטרות גידול ביתיות, הוצאתם משטחי המחייה הטבעיים שלהם, אובדן שטחי המחייה בעקבות הפיכתם לשטחי חקלאות ומגורים, וצמצום בשטחים הפתוחים בישראל מעמידים את צבי היבשה מתת המין הצפוני בסכנת הכחדה.
 


החוק אוסר איסוף צבי יבשה מהטבע (צילום: אביהו שפירא)
 
בעקבות פניית ynet מסר דובר הח"כית כי "אסתרינה טרטמן שמחה לגלות שאכן צבי יבשה במדינת ישראל הם חיה מוגנת ועל כך היא מברכת. כבר בזמן הקרוב ניצור קשר עם אנשי רשות הטבע והגנים על מנת שנוכל להעביר את הצבים לרשותם כדי להשיבם לטבע. טרטמן קוראת לציבור שלא מודע שהצב הוא חיה מוגנת ועל אף הרצון לאמץ אותו כחיית מחמד, יש להשאירו בטבע".
 
ברשות הטבע והגנים אישרו את דבר פניית ח"כ טרטמן וציינו כי בימים הקרובים יתאמו את מועד שיחרורם של הצבים לאזור בו נמצאו ברמת הגולן. ברשות קוראים לציבור המחזיק בצבי יבשה בביתו, ליצור קשר עם מוקד הרשות בטלפון 6911 * על מנת להשיב את הצבים בחזרה לטבע.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צב יבשה. מקומו בטבע ולא כחיית מחמד
צילום: דלית שחם
שמחה לגלות שהצבים הם חיה מוגנת. טרטמן
צילום: עמית שאבי
מומלצים