שתף קטע נבחר

רשות ני"ע בודקת מי גרם לצניחה

הרשות תבדוק מי נתן את הפקודה שהובילה לצניחת הבורסה בכ-11% ולעצירת המסחר 20 דקות לפני סיומו. עם זאת, לא מדובר עדיין בחקירה, אלא בבדיקה ראשונית בלבד

רשות ניירות ערך תבדוק מי נתן את הפקודה שהובילה אמש (ה') לצניחת הבורסה ועצירת המסחר 20 דקות לפני סיומו.

 

עם זאת, לא מדובר עדיין בחקירה, אלא רק בבדיקה ראשונית. במקרה שיתברר שהגורם שביצע את הפקודה פעל, לכאורה, מתוך כוונה להפיל את השוק או להשפיע על מהלך המסחר, תיפתח חקירה. ההערכה הראשונית בשוק היא שמדובר בפקודת מכירה תמימה, שנעשתה בעיתוי בעייתי - לקראת סיום המסחר, ולכן לא תיפתח חקירה של ממש.

 

יום מסחר סוער בבורסה

משבר בשווקים - סיקור מיוחד ב-ynet

 

יצויין כי הרשות לניירות ערך מבצעת בדיקות כאלו בכל מקרה של פקודה חריגה, כדי לשמור על תקינות המסחר בבורסה.

 

"המדדים התחילו לרדת בצורה משמעותית בסביבות השעה 16:00, אז הם הראו ירידה של 5%, קצת אחרי 17:00 הם הגיעו לכ-7% ותוך שתיים-שלוש דקות נוספות, ב-17:06, נרשמה ירידה של 7.85%". כך אמר ל"כלכליסט" רובי גולדנברג, מנהל יחידת שיטות מסחר בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

 

"מנתוני המסחר עולה כי נמכרה כמות גדולה בהגבלת שער נמוכה, מה שהביא לצניחה של המדד ל-11.32%. ברגע זה, מיד הופעל מנתק הזרם. חשוב לזכור שמנתק הזרם מופעל בתנודה של 8%, אך הקפיצה הזו דילגה על הרף הזה וברגע שהופיע המדד הראשון - עצרנו את המסחר", אמר גולדנברג.

 

עד היום הופעל מנתק הזרם בבורסה חמש פעמים. הפעם הראשונה הייתה בשנות התשעים בעקבות המשבר בשווקים בחו"ל. הפעם השניה הייתה בשנת 2000, בעקבות הלינץ' ברמאללה. שלוש הפעמים האחרונות היו בסבב המשבר הנוכחי.

 

גולדנברג: "במסחר פועלים הרבה מחוללי ציטוטים, כלומר, מחשבים שיכולים להזרים לבורסה סל של הוראות, למשל - להגיש בבת אחת הוראות למכור את כל אחת ממניות ת"א 25. מכיוון שהפקודה ניתנת בבת אחת, גם המדד זז בבת אחת, ופה ראינו קפיצה של קצת יותר מ-3%".

 

האם ייתכן שמישהו טעה בפקודה שנתן?

 

"כשמישהו טועה, אז הוא היה רוצה שיבטלו את העסקאות כי הוא טעה. בכללי הבורסה קיים נוהל ברור לבקשות לביטול עסקאות ולא קיבלנו שום בקשה פורמלית".

 

גולדנברג הוסיף כי "מנתק הזרם הוכיח את יעילותו. אם היינו מפסיקים את המסחר ב-11%, כל השוק היה הולך הביתה עם זה. מנתק הזרם נועד לתת למשקיעים שהות לחשוב פעמיים, ואכן אנחנו רואים שאחרי חידוש המסחר, במקום ירידות של 11.3%, גמרנו ב-4.9%. כלומר, היה פה תיקון - וזה בדיוק מה שקרה בכל חמש הפעמים שהבורסה הפעילה מנתקי זרם".

 

בהכנת הידיעה השתתפו נעמה סיקולר והדר רז, "כלכליסט" ותני גולדשטיין.


פורסם לראשונה 20/11/2008 21:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיצד התקבלה הפקודה שהובילה לצניחה?
צילום: AP
מומלצים